Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Švédský řetězec nabízí v lékárnách videokonzultaci s lékařem včetně vystavení receptu

Vloženo: 08.02.2016, 06:02 | Čteno: 21693×
FOTO: Lloyds Apotek

Švédský řetězec LloydsApotek (součást farmagigantu Celesio/McKesson) spustil novou službu pro své klienty. Nabízí možnost videokonzultace s lékařem přímo ve svých lékárnách. Ten mu následně může vystavit e-recept, který si v lékárně přímo vyzvedne.

Videokonzultace s preskripcí

Švédské řetězce sází poměrně hodně na elektronickou komunikaci se svými pacienty. Umožňují jim např. výběr e-receptů, aniž by do lékárny museli chodit, nabízejí řadu mobilních aplikací a nejnověji propojují telemedicínské služby.

Právě v těch vidí budoucnost mj. i kvůli nedostatku lékařů. Řetězec tedy spustil spolupráci se společností KRY, která tyto služby nabízí již nějakou dobu prostřednictvím smartphonu, tabletu či počítače.

Výhodou propojení je možnost přímé preskripce receptu, který je možné rovnou odeslat do lékárny LloydsApotek, kde si jej pacient v určenou dobu vyzvedne, anebo jsou mu léčivé přípravky zaslány přímo domů.

KRY poskytuje telemedicínské konzultace již nějakou dobu u řady onemocnění (ekzémy, poruchy erekce, alergie, astma, nachlazení, GIT potíže, odvykání kouření, deprese, nespavost a řada dalších). Její lékaři, kteří jsou z oblasti Stockholmu a kromě úvazku pro KRY pracují standardně ve svých ordinacích či nemocnicích.

Klient se může přihlásit na web a zařadit „do čekárny“, pokud jsou virtuální ordinační hodiny. Může si rovněž svou návštěvu objednat, nicméně nesmí videokonzultaci zmeškat, jinak mu termín i zaplacené peníze propadají (konzultace se platí vždy předem).

Po videoprohlídce, která trvá standardně 15 min. (tato doba odpovídá národním standardům pro primární péči) a stojí 299 SEK, mohou rovnou předepsat recepty. Vzhledem k formě služeb se jedná o e-recepty, které si následně může pacient pomocí bankovního ID spravovat v systému příslušné lékárny (tzv. BankID se ve Švédsku používá namísto občanského průkazu k elektronické identifikaci osob pro komunikaci s úřady, bankami apod.).

Pokud to lékař uzná za vhodné, může také zaslat doporučení k vyšetření ke specialistovi.

Nově i v lékárnách

Pacient může realizovat telekonzultaci z domova, ale díky nové spolupráci také v deseti vybraných lékárnách LloydsApotek. Pokud tak v lékárně nastane situace, kterou je třeba konzultovat s lékařem, lékárna mu ji hned umožní.

Současně si může ihned nechat předepsat e-recept, který si v lékárně vyzvedne, popř. nechá zaslat. Díky službě, kterou řetězec spustil loni, si může nechat doručit léčiva expresní službou např. společně s ranním vydáním novin.

Akční sever

Severské země jsou obecně velmi daleko v elektronizaci lékárenství a lékárníci ji podporují. Využití e-receptů je samozřejmostí a je provázáno současně i se zásilkovým prodejem léčiv (ať již Rx nebo OTC). Jak exkluzivně informoval před nedávnem portál APATYKÁŘ®, zásilkový prodej Rx léčiv spustilo také Norsko.

Kromě farmaprůmyslu spuštění podporují sami lékárníci, protože jim lépe umožní zásobovat pacienty ve vzdálenějších oblastech a navíc pacienti nemusejí léčiva získávat z pochybných internetových zdrojů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.