Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Švédský řetězec nabízí v lékárnách videokonzultaci s lékařem včetně vystavení receptu

Vloženo: 08.02.2016, 06:02 | Čteno: 21732×
FOTO: Lloyds Apotek

Švédský řetězec LloydsApotek (součást farmagigantu Celesio/McKesson) spustil novou službu pro své klienty. Nabízí možnost videokonzultace s lékařem přímo ve svých lékárnách. Ten mu následně může vystavit e-recept, který si v lékárně přímo vyzvedne.

Videokonzultace s preskripcí

Švédské řetězce sází poměrně hodně na elektronickou komunikaci se svými pacienty. Umožňují jim např. výběr e-receptů, aniž by do lékárny museli chodit, nabízejí řadu mobilních aplikací a nejnověji propojují telemedicínské služby.

Právě v těch vidí budoucnost mj. i kvůli nedostatku lékařů. Řetězec tedy spustil spolupráci se společností KRY, která tyto služby nabízí již nějakou dobu prostřednictvím smartphonu, tabletu či počítače.

Výhodou propojení je možnost přímé preskripce receptu, který je možné rovnou odeslat do lékárny LloydsApotek, kde si jej pacient v určenou dobu vyzvedne, anebo jsou mu léčivé přípravky zaslány přímo domů.

KRY poskytuje telemedicínské konzultace již nějakou dobu u řady onemocnění (ekzémy, poruchy erekce, alergie, astma, nachlazení, GIT potíže, odvykání kouření, deprese, nespavost a řada dalších). Její lékaři, kteří jsou z oblasti Stockholmu a kromě úvazku pro KRY pracují standardně ve svých ordinacích či nemocnicích.

Klient se může přihlásit na web a zařadit „do čekárny“, pokud jsou virtuální ordinační hodiny. Může si rovněž svou návštěvu objednat, nicméně nesmí videokonzultaci zmeškat, jinak mu termín i zaplacené peníze propadají (konzultace se platí vždy předem).

Po videoprohlídce, která trvá standardně 15 min. (tato doba odpovídá národním standardům pro primární péči) a stojí 299 SEK, mohou rovnou předepsat recepty. Vzhledem k formě služeb se jedná o e-recepty, které si následně může pacient pomocí bankovního ID spravovat v systému příslušné lékárny (tzv. BankID se ve Švédsku používá namísto občanského průkazu k elektronické identifikaci osob pro komunikaci s úřady, bankami apod.).

Pokud to lékař uzná za vhodné, může také zaslat doporučení k vyšetření ke specialistovi.

Nově i v lékárnách

Pacient může realizovat telekonzultaci z domova, ale díky nové spolupráci také v deseti vybraných lékárnách LloydsApotek. Pokud tak v lékárně nastane situace, kterou je třeba konzultovat s lékařem, lékárna mu ji hned umožní.

Současně si může ihned nechat předepsat e-recept, který si v lékárně vyzvedne, popř. nechá zaslat. Díky službě, kterou řetězec spustil loni, si může nechat doručit léčiva expresní službou např. společně s ranním vydáním novin.

Akční sever

Severské země jsou obecně velmi daleko v elektronizaci lékárenství a lékárníci ji podporují. Využití e-receptů je samozřejmostí a je provázáno současně i se zásilkovým prodejem léčiv (ať již Rx nebo OTC). Jak exkluzivně informoval před nedávnem portál APATYKÁŘ®, zásilkový prodej Rx léčiv spustilo také Norsko.

Kromě farmaprůmyslu spuštění podporují sami lékárníci, protože jim lépe umožní zásobovat pacienty ve vzdálenějších oblastech a navíc pacienti nemusejí léčiva získávat z pochybných internetových zdrojů.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.