Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

DocMorris otevře ve zrušené lékárně telekoutek s videoterminálem

Vloženo: 07.03.2016, 06:12 | Čteno: 20907×
FOTO: Screenshot

Rok po zrušení lékárny Brunnen-Apotheke v německém severobádenském městečku Hüffenhardt oznámila nizozemská zásilková lékárna DocMorris (součást švýcarské skupiny Zur Rose), že v jejích prostorách otevře konzultační telemedicínský koutek společně s pick-up místem pro vyzvednutí léčiv.

Místo lékárny terminál

V prostorách bývalé lékárny bude diskrétně a individuálně radit pacientům odborný farmaceutický personál zásilkové lékárny přes videoterminály. Ve dvoutisícovém městečku byla lékárna zrušena před rokem a její absenci pocítili zejména senioři, kteří nyní musejí absolvovat několikakilometrovou cestu do jiného města.

Současně s konzultací mají lidé možnost objednat si v zásilkové lékárně OTC léčiva, nebo vložit recept k vyhodnocení lékárníkem.

Řešení velmi přivítal starosta obce Walter Neff. Jak uvedl, lidé si díky novým IT technologiím mohou i v budoucnu promluvit se svým lékárníkem tváří v tvář, získat od něj osobní radu a důležitá léčiva si ihned objednat.

Při výběru sortimentu léčiv DocMorris úzce spolupracuje s místními lékaři, takže jsou lidé ideálně zásobeni. Pacienti tak mají přímý přístup k rozsáhlému sortimentu receptových i OTC léčiv pro akutní péči. Plánované požadavky mohou být dodány zásilkovým způsobem, nebo vyzvednuty při příští návštěvě sousedního města.

Hüffenhardt je další z pilotních projektů, na kterých zásilková lékárna ukazuje konkrétní efektivitu nových služeb a možnost fungování elektronického zdravotnictví v konkrétní oblasti.

Současný ekonomický tlak, podle ní, nutí zefektivňovat služby a digitalizace je jednou z možností, jak plně zajistit dostupnost lékárenské péče i ve venkovských oblastech.

Právě zde vzniká nedostatek zdravotní péče kvůli marnému hledání nástupců do lékařských praxí a lékáren. Internetoví prodejci tak mohou nabídnout skutečné zdravotní služby namísto pouhého prodejce léčiv.

Nejde o první pokus

E-lékárna DocMorris telemedicínu poprvé výrazněji představila v létě 2013, kdy v Berlíně prezentovala pojízdnou lékárnu – speciálně upravený minibus vybavený videoterminálem pro komunikaci s lékárníkem, informačním terminálem pro možnost informací o různých zdravotních oblastech a možností objednávky léčiv u této e-lékárny.

Už tehdy šlo o jednu z kampaní zásilkové lékárny pro zajištění dostupnosti lékárenské péče na venkově. Autobus projel 15 německých měst a měl ukázat, že dokáže plnohodnotně a levně nahradit případnou zavřenou kamennou lékárnu.

U obyvatel, ale ani představitelů měst se však kampaň nesetkala s přílišným pochopením mj. už proto, že lékárníci intenzivně lobbovali, aby se do některých měst autobus vůbec nedostal.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a uk...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.