Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Elektronická zdravotní karta - situace ve Švýcarsku

Vloženo: 23.02.2006, 23:00 | Čteno: 4438×
Švýcarská spolková rada schválila koncept, který stanovuje k vyúčtování medicínských výkonů se zdravotními pojišťovnami čipovou kartu s možností ukládání dat. Do konce roku 2006 mají být všechny nutné prováděcí předpisy k zavedení takové karty schváleny. Od roku 2008 by potom měla být zdravotní karta (Carte Santé) ve Švýcarsku zavedena.

Koncept zdravotní karty

Po názvem Carta Sanitaria je koncept zdravotní karty od listopadu 2004 úspěšně testován ve švýcarském kantonu Tessin. Švýcarska zdravotní karta vycházející z tohoto konceptu se odlišuje jenom nepatrně od karty, která má být zavedena v Německu.
Také švýcarská karta rozeznává odlišení v povinné části s daty pojištěnce a nepovinné části, ve které by asi měly být uchovány léčivé přípravky a urgentní data. Struktura dat by přitom měla být zachována podle poslední zveřejněné datové definice německé karty.

Rozdíly mezi švýcarskou a německou kartou

Podstatný rozdíl je v rámcové architektuře - ve Švýcarsku mají být data uchována vždy na kartě a na serveru. V Německu zatím v tomto bodě nepanuje shoda - zdravotní pojišťovny, lékaři a lékárníci se dosud přou o místo, kam se data budou ukládat.
Další rozdíl - zatímco německá karta nese na své zadní straně evropský průkaz pojištěnce jen jako potisk, v případě Švýcarska má být tato součást karty rovněž uložena na čipu karty. Samozřejmě za předpokladu, že koncept pro ukládání dat bude ze strany EU rozhodnut do započetí výroby karet v roce 2007.

Zdroje informací:
heise online
Rete sanitaria
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján ValjanISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.