Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Rakousko spouští obnovený projekt e-Medikation

Vloženo: 19.04.2016, 05:59 | Čteno: 20857×
FOTO: chipkarte.at

Počátkem dubna odstartoval plnohodnotný rakouský pilotní program elektronických zdravotních záznamů v okrese Deutschlandsberg. Od prosince se e-dokumenty testují ve spolkové zemi Steiermark a ve Vídni, nyní se připojí také elektronický záznam medikace pacienta.

Steiermark a Vídeň první

Spolková země Steiermark a Vídeň jsou dvě první oblasti, ve kterých v prosinci 2015 začaly testy elektronických zdravotních záznamů (ELGA). Jen během prvního měsíce bylo vydáno více než 73 tis. e-dokumentů.

Země Steiermark zapojila 35 nemocnic a pečovatelských center, nyní se připojují další. V první fázi jsou vydávány lékařské nálezy a propouštěcí zprávy. Za první měsíc bylo realizováno na 153 tis. kontaktů v rámci ELGA (každý kontakt v nemocnici, kdy pacient získá ambulantní nebo stacionární ošetření).

Zatímco elektronická výměna dokumentů mezi nemocnicemi funguje zatím bez problémů, na ombudsmana se kvůli ELGA obrací až 20 lidí denně. Nejen kvůli tomu, oč se vlastně jedná, ale ptají se na možnosti, jak se ze systému odhlásit.

Poprvé v roce 2010

Těmto náladám pomáhají zejména lékaři, kteří lidem tuto zákonnou možnost výrazně doporučují. Už dříve uvedli, že se jim projekt, údajně kvůli zabezpečení dat, nelíbí a veřejnost od něj odrazují.

Projekt byl pilotně testován v polovině roku 2010 ve třech regionech. Poprvé byl oficiálně spuštěn jako e-Medikation (ověřoval jen bezpečnost a interakce léčiv) v roce 2011, ale právě kvůli odmítavému postoji lékařů byl devítiměsíční projekt na konci roku zastaven.

V roce 2014 pak byl spuštěn portál ELGA, který seznamoval pacienty, ale i zdravotníky s připravovanými funkcemi.

Od dubna plnohodnotný pilot

Počátkem dubna odstartoval plnohodnotný pilotní program v okrese Deutschlandsberg. Novinkou bude elektronický záznam medikace pacienta tak, aby ji viděl jakýkoli lékař a lékárník ze systému.

V pilotním projektu se týká e-medikace týká cca 60 tis. pacientů, spolupracovat hodlá rovněž zhruba 60 lékařů, 9 lékáren a jedna nemocnice daného okrsku.

Protože zatím nejsou dostupná mobilní čtecí zařízení pro elektronické karty, platí určitá výjimka při domácích návštěvách. V tomto případě může pacient autorizovat jednoho nebo více lékařů a lékáren až na jeden rok, a ti pak mohou do e-medikace online nahlížet a pracovat s ní.

První použitelné výsledky ze studie v okrese Deutschlandsberg se očekávají nejpozději do konce roku. Ty by pak mohly být využitelné pro rozšíření e-medikace v celém Rakousku přístí rok.

Nepovinnost

Lidé se mohou od systému zcela odhlásit, mohou využívat např. jen lékový přehled, osobní seznam léčiv nebo e-nálezy (tj. vlastní lékařské nálezy, propouštěcí zpráva, laboratorní výsledky apod.).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.