Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování lékáren, podpora venkovských lékáren

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem nejen o průběhu Dohodovacího řízení, novinkách v elektronické preskripci, jednotných doplatcích pro pacienty či možnostech zpětné regulace provozování lékáren.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

E-recepty mají fungovat v celé EU od roku 2020

Vloženo: 19.05.2016, 06:02 | Čteno: 20255×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, do výzvy Evropské komise pro vybudování infrastruktury eHealth se přihlásilo 21 zemí. Žádosti nyní posuzuje její Výkonná agentura pro inovace a sítě. Cílem je zavedení služeb pro přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci v období 2017-2020.

Země chtějí dvojnásobek schváleného budgetu

Evropská komise vyhlásila v listopadu 2015 výzvu Connecting Europe Facility (CEF) Telecom pro financování vytvoření evropské infrastruktury pro přeshraniční přenos dat o pacientech prostřednictvím komunikačních a informačních technologií.

Na výzvu vyčlenila celkem 7,5 mil. EUR a žádosti mohly jednotlivé země podávat do 15. března 2016. Nyní jsou vyhodnocovány Výkonnou agenturou pro inovace a sítě EK (výsledky by měly být do konce června 2016).

Celkově se sešlo od národních kontaktních míst pro eHealth 21 žádostí v celkové částce 13,1 mil. EUR, tj. bezmála dvojnásobek schválené částky. Členské země je chtějí použít na zajištění bezpečné vzájemné peer-to-peer sítě umožňující přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci.

To by mělo přispět k větší bezpečnosti pacientů snížením frekvence lékařských chyb a poskytnutím rychlého přístupu k pacientské dokumentaci, jakož i zvýšení dostupnosti receptů pacientů kdekoli v zahraničí.

Česko zatím mimo

Jedná se o první krok, další země se mohou připojit v pozdější fázi. Cílem je zavedení služeb pro přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci v období 2017-2020.

Pokud se bude chtít připojit i Česká republika, je zavedení funkční e-preskripce v nejbližších letech podmínkou. V tuto chvíli platná legislativa předpokládá zavedení povinné e-preskripce od 1. ledna 2018. Nicméně lékaři intenzivně lobbují za zrušení povinnosti.

Rozvoj eHealth pro EU prioritou

EK považuje rozvoj eHealth (integrace informačních a komunikačních technologií do zdravotnických služeb) za zásadní faktor podporující zvyšování kvality, efektivity a výkonnosti zdravotních služeb. Jedním z aspektů je přenositelnost zdravotních údajů mezi členskými státy, což je spojeno s celkovou interoperabilitou v oblasti zdravotních služeb.

Za účelem zajištění rozvoje a překlenutí rozdílů mezi úrovní řízení, strategie a provozu byl na úrovni EU zřízen specializovaný mechanismus pro eHealth – eHealth Network (eHN).

Ten byl formálně založen v roce 2011 prováděcím rozhodnutím EK 2011/890/EU založeném na článku 14.3 směrnice 2011/24/EU o přeshraniční péči. eHN je dobrovolná síť složená z představitelů všech národních zdravotnických orgánů v EU a představuje nejvyšší rozhodovací orgán na politické úrovni EU v oblasti elektronického zdravotnictví.

Jeho agenda, která je platná do roku 2018, je definována ve víceletém pracovním plánu a byla přijata jeho členy v roce 2014. Od roku 2011 do roku 2014 sloužila řídící iniciativa pro eHealth jako hlavní přípravný orgán pro eHN.

V zájmu zachování tohoto celkového mechanismu a zajištění dalšího společného politického vedení a pokračující integrace eHealth do zdravotnické politiky byla v květnu 2015 spuštěna Společná aktivita na podporu elektronické zdravotní sítě (JAseHN), která převzala tuto přípravnou roli a předběžně poběží do dubna 2018.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti choleře...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip Vrubel

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., lékárníci z regionů

Nevybírání regulačních po...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., l...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.