Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

E-recepty mají fungovat v celé EU od roku 2020

Vloženo: 19.05.2016, 06:02 | Čteno: 20480×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, do výzvy Evropské komise pro vybudování infrastruktury eHealth se přihlásilo 21 zemí. Žádosti nyní posuzuje její Výkonná agentura pro inovace a sítě. Cílem je zavedení služeb pro přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci v období 2017-2020.

Země chtějí dvojnásobek schváleného budgetu

Evropská komise vyhlásila v listopadu 2015 výzvu Connecting Europe Facility (CEF) Telecom pro financování vytvoření evropské infrastruktury pro přeshraniční přenos dat o pacientech prostřednictvím komunikačních a informačních technologií.

Na výzvu vyčlenila celkem 7,5 mil. EUR a žádosti mohly jednotlivé země podávat do 15. března 2016. Nyní jsou vyhodnocovány Výkonnou agenturou pro inovace a sítě EK (výsledky by měly být do konce června 2016).

Celkově se sešlo od národních kontaktních míst pro eHealth 21 žádostí v celkové částce 13,1 mil. EUR, tj. bezmála dvojnásobek schválené částky. Členské země je chtějí použít na zajištění bezpečné vzájemné peer-to-peer sítě umožňující přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci.

To by mělo přispět k větší bezpečnosti pacientů snížením frekvence lékařských chyb a poskytnutím rychlého přístupu k pacientské dokumentaci, jakož i zvýšení dostupnosti receptů pacientů kdekoli v zahraničí.

Česko zatím mimo

Jedná se o první krok, další země se mohou připojit v pozdější fázi. Cílem je zavedení služeb pro přeshraniční výměnu souhrnu údajů o pacientech a elektronickou preskripci v období 2017-2020.

Pokud se bude chtít připojit i Česká republika, je zavedení funkční e-preskripce v nejbližších letech podmínkou. V tuto chvíli platná legislativa předpokládá zavedení povinné e-preskripce od 1. ledna 2018. Nicméně lékaři intenzivně lobbují za zrušení povinnosti.

Rozvoj eHealth pro EU prioritou

EK považuje rozvoj eHealth (integrace informačních a komunikačních technologií do zdravotnických služeb) za zásadní faktor podporující zvyšování kvality, efektivity a výkonnosti zdravotních služeb. Jedním z aspektů je přenositelnost zdravotních údajů mezi členskými státy, což je spojeno s celkovou interoperabilitou v oblasti zdravotních služeb.

Za účelem zajištění rozvoje a překlenutí rozdílů mezi úrovní řízení, strategie a provozu byl na úrovni EU zřízen specializovaný mechanismus pro eHealth – eHealth Network (eHN).

Ten byl formálně založen v roce 2011 prováděcím rozhodnutím EK 2011/890/EU založeném na článku 14.3 směrnice 2011/24/EU o přeshraniční péči. eHN je dobrovolná síť složená z představitelů všech národních zdravotnických orgánů v EU a představuje nejvyšší rozhodovací orgán na politické úrovni EU v oblasti elektronického zdravotnictví.

Jeho agenda, která je platná do roku 2018, je definována ve víceletém pracovním plánu a byla přijata jeho členy v roce 2014. Od roku 2011 do roku 2014 sloužila řídící iniciativa pro eHealth jako hlavní přípravný orgán pro eHN.

V zájmu zachování tohoto celkového mechanismu a zajištění dalšího společného politického vedení a pokračující integrace eHealth do zdravotnické politiky byla v květnu 2015 spuštěna Společná aktivita na podporu elektronické zdravotní sítě (JAseHN), která převzala tuto přípravnou roli a předběžně poběží do dubna 2018.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Peter Stanko

Možnosti alternativního z...

PharmDr. Peter Stanko

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš DoršicISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.