Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

NABP zaregistrovala už 232 domén .PHARMACY

Vloženo: 02.08.2016, 06:04 | Čteno: 23262×
FOTO: APATYKÁŘ®

Americká National Association of Boards of Pharmacy (NABP) vydala novou zprávu s přehledem ilegálních online lékáren a boje proti nim. Podle ní se jejich počet nadále zvyšuje. Nicméně účinným nástrojem v boji proti nim se stala doména .pharmacy, kterou má zaregistrováno již více než 232 subjektů.

Nárůst nelegálních online prodejců

Zprávu vydává pravidelně a upozorňuje v ní na trvalou potřebu boje proti nelegálním online prodejcům léčiv, neboť především přispívají k národní epidemii zneužívání receptových opiátů.

V červenci 2016 bylo z celkového počtu 11299 webových stránek prodávajících Rx léčiva klasifikováno 95,79 % jako nedoporučené NABP. Důvodem je, že prodávají Rx léčiva v rozporu se státními a federálními zákony anebo standardy pro bezpečnost pacientů a farmaceutické praxe.

Bohužel, s tím, jak je NABP schopna nepoctivé prodejce rychle identifikovat roste i jejich počet. Drtivá většina online prodejců léčiv identifikovaných NABP jako nedoporučené nemá zveřejněné sídlo na internetových stránkách, prodávají léčiva ze zahraničních zdrojů a neschválená FDA.

Asociace shromažďuje údaje o internetových stránkách prodávajících léčiva ve Spojených státech od roku 2008.

Je tedy zřejmé, že potřeba vzdělávat spotřebitele o nebezpečí nákupu Rx léčiv bez platného předpisu roste. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvádí, že Rx opioidní analgetika jsou příčinou více úmrtí na předávkování, než jakéhokoli jiného úmrtí na předávkování opiáty.

Kromě toho i Rx léčiva obecně zůstávají zneužívaná. Např. nedávná studie z ledna 2016 ukázala, že sociální síť Twitter, kterou používá třetina teenagerů, se stala populárním způsobem, kterým nelegální online prodejci léčiv propagují jejich internetové stránky. Protože významné procento mladé populace zneužívá Rx léčiva, je propojení s Twitterem znepokojující.

232 domén .pharmacy

Všechny tyto faktory ukazují stále zvyšující se potřebu po registračním programu NABP domén .pharmacy. Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ® jako první, od roku 2013 se snažila získat kontrolu nad registrací generické domény .pharmacy, která by tak sloužila pouze pro schválené a legální lékárny.

O rok později se dohodla s Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN, nezisková organizace přidělující a spravující doménová jména a IP adresy), že bude tuto registraci provádět.

První fáze registrace domén začala v prosinci 2014 pro držitele ochranných známek a od loňského června je pak doména dostupná pro všechny lékárny a s lékárenstvím a farmacií spojené subjekty.

Do současnosti bylo zaregistrováno 232 doménových jmen, včetně hlavních lékárenských hráčů jako je CVS, Express Scripts, PetMed Express, Target a Rite-Aid.

Doménu .pharmacy již má zaregistrováno 187 lékáren, 33 farmaceutických rad a regulačních agentur, 6 personálních stránek, 4 výrobci a 2 profesionální weby.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

ÚOOÚ - SÚKL koná v rozpor...

Mgr. Stanislav Havlíček

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter WolfISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.