Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Mobilní aplikace bude pomáhat studovat onemocnění periferních tepen

Vloženo: 01.10.2016, 09:53 | Čteno: 19079×
FOTO: Stanford Medicine

Vědci ze Stanford University School of Medicine vydali bezplatnou mobilní aplikaci pro iOS k provedení klinické studie, která má pomoci zjistit lepší možnosti léčby onemocnění periferních tepen (PAD) a pohodlným způsobem umožnit lidem sledovat jejich denní aktivity a poskytnout vhled do onemocnění.

V hlavní roli ResearchKit

Onemocnění periferních tepen, které postihuje ve Spojených státech asi 12 mil. lidí, je oběhový problém způsobený vytvořením uzávěru v periferních tepnách, nejčastěji nohou. Mezi příznaky patří křeče a bolest při chůzi nebo chůzi do schodů. Léčba je zaměřena na snížení bolesti nohou a rizika srdečního infarktu a mozkové mrtvice způsobená ucpáním tepen.

Jedním z klíčových ukazatelů je největší vzdálenost, kterou lidé s PAD ujdou bez zastavení. Aplikace VascTrac bude shromažďovat data o aktivitě pomocí platformy ResearchKit, která umožňuje uživatelům iPhone snadno se zapojit do klinické studie.

Od svého uvedení na trh více než před rokem, byl software využit vědci pro sběr údajů o nemocech počínaje diabetem a konče melanomem.

Vědci ze Stanfordu spustili jednu z prvních těchto studií, MyHeart Counts, na jaře roku 2015 ke studiu onemocnění srdce. Do této studie je dosud zapsáno více než 54 tis. lidí.

Důslednější monitoring

Cílem pro studii PAD je zapsat 2-5 tis. účastníků, což je mnohem víc, než lze tradičním procesem.

Jedním z cílů této studie je zjistit, zda lidé s PAD vykazují náhlé změny v úrovni aktivity v měsících po určitých vaskulárních procedurách, jako je například zlepšení průtoku krve v cévách za použití stentů a miniaturních balónků.

Lékařům by tak mohl být podobný monitoring – kdy budou přesně vědět, kdy dojde k náhlému poklesu aktivity – mnohem lepším ukazatelem potřebnosti další intervence, než čekat na tradiční následnou návštěvu lékaře.

Náhlý pokles úrovně aktivity by mohl být znamením klaudikace – bolesti způsobené příliš malým průtokem krve do končetin, obyčejně nohou, což naznačuje problémy.

Včasné odhalení potíží

Jak uvádějí vědci, endovaskulární postupy pomocí balónků nebo stentů v kyčelních nebo stehenních tepnách jsou minimálně invazivní postupy, které umožňují pacientům jít domů už ve stejný den po zákroku a fungují dobře.

Problémem však je, že během jednoho roku či dvou 60 % z nich selže, protože se u pacientů rozvine zjizvená tkáň. Nelze obecně předpovědět, kdo bude mít problémy. Ale zjistit stav, když k tomu dochází je žádoucí, protože je pak mnohem snazší tento stav napravit.

Lékaři sice pacientům naplánují následné návštěvy po 3, 6 a 12 měsících, ale mezi návštěvami netuší, co se děje. Pokud by ale aplikace zjistila, že se děje něco nestandardního (např. detekuje známky klaudikace), může odeslat pozvánku na ultrazvukové vyšetření.

Přísně střežená data

Studie se mohou účastnit pacienti starší 18 let, kteří vlastní iPhone a je otevřená i zdravým dobrovolníkům, kteří slouží jako kontrolní subjekty.

Aplikace se dá stáhnout z AppStore pro platformu iOS. Není zamýšlena jako lékařský diagnostický nástroj a není navržena tak, aby poskytovala lékařskou pomoc, profesionální diagnózu, názor, léčebné nebo zdravotnické služby.

Účast bude zahrnovat pěti až desetiminutový počáteční průzkum následovaný čtvrtletním dotazníkem přes iPhone a občasnými testy, které měří, jak daleko účastník je schopen chodit.

Údaje jsou šifrovány na úrovni armádního zabezpečení a konkrétní jména účastníků jsou nahrazena náhodně generovanými kódy pro udržení utajení. Přístup k údajů budou mít na základě povolení účastníků pouze vědci schválení Stanfordem.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

PharmDr. Zdeněk Blahuta, MHA

Evropská federace lékáren...

PharmDr. Zdeněk Blahuta, ...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.