Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakouští lékaři houfně vystupují z projektu e-Medikation

Vloženo: 10.10.2016, 06:07 | Čteno: 17869×
FOTO: chipkarte.at

Rakouští lékaři podílející se na projektu e-Medikation (elektronický záznam medikace pacientů) z něj začali houfně vystupovat. Podle Rakouské lékařské komory je projekt nepřipravený a jediným rozumným řešením je jeho ukončení a nový restart.

Lékaři vystupují

Téměř všichni lékaři, kteří se v posledních několika měsících účastnili testovacího provozu projektu e-Medikation v okrsku Deutschlandsberg z něj nyní vystoupili. Jak uvedla v prohlášení komora, hlavními důvody jsou podle nich špatná technická implementace, málo zúčastněných lékařů a zcela nejasné financování.

Z pohledu komory jde o velmi užitečný nástroj, nicméně projekt je zcela nedopracovaný. Nechápe, proč se Rakousko vydalo v mezinárodním srovnání tou nejsložitější cestou. Za selhání projektu, podle komory, jednoznačně může Nejvyšší svaz sociálního zabezpečení.

Lékaři jsou připraveni se svazem znovu jednat, pokud prokáže rozumný přístup při řešení technických otázek a otázku financování projektu.

Lékárníci pro

V reakci na lékařskou komoru oznámila Rakouská lékárnická komora, že lékárníci projekt e-Medikation podporují. Přináší pacientům výhody, protože se pomocí tohoto informačního zdroje snižuje nebezpečí interakcí a dublování preskripce a zvyšuje bezpečnost správného užití.

„Lékárna je místo, kde se informace o receptech a léčivech scházejí. Poradenství pro správné užívání léčiv, informace o účincích, vedlejších účincích a interakcích je klíčová kompetence lékárníků. Máme v lékárně přehled o všech užívaných přípravcích,“ říká Mag. pharm. Max Wellan, prezident lékárnické komory.

Nicméně prosazení e-Medikation v lékárně bez technického napojení lékařů vyžaduje nový rámec. E-karta je klíčem k e-Medikation. Zákazník/pacient musí být nejprve informován a přesvědčen, aby e-kartu nosil s sebou také do lékárny. Musí být proto provedena odpovídající vzdělávací a informační kampaň.

Stejně jako lékaři připomínají dodatečné značné náklady pro lékárny, které musejí být zaplaceny. Kromě toho podporují také zapojení zdravotních pojišťoven do lékového managementu.

E-Medikation jako předstupeň pro lékový management

Lékový management v lékárně je samostatná, komplexní a systematická poradenská služba pro klienty/pacienty s polypragmazií. E-Medikation tak může být se seznamem léčiv prvním důležitým stavebním kamenem komplexního lékového managementu v lékárně.

Podle presidenta lékárnické komory už více než 1400 lékárníků absolvovalo vzdělávací kurz lékového managemetu. Cílem této hodinové poradenské služby lékárníka je – ve spolupráci s ošetřujícími lékaři a zdravotními sestrami – dosáhnout zlepšení správného dávkování a adherence pacientů.

Obnovený plnohodnotný rakouský pilotní program elektronických zdravotních záznamů odstartoval počátkem dubna 2016 v okrese Deutschlandsberg. Od prosince 2015 se e-dokumenty testují ve spolkové zemi Steiermark a ve Vídni, nyní se připojí také elektronický záznam medikace pacienta.

Steiermark a Vídeň první

Spolková země Steiermark a Vídeň jsou dvě první oblasti, ve kterých v prosinci 2015 začaly testy elektronických zdravotních záznamů (ELGA). Jen během prvního měsíce bylo vydáno více než 73 tis. e-dokumentů. Země Steiermark zapojila 35 nemocnic a pečovatelských center. V první fázi jsou vydávány lékařské nálezy a propouštěcí zprávy.

Na ombudsmana se však kvůli ELGA obrátila řada lidí. Nejen kvůli tomu, oč se vlastně jedná, ale ptají se na možnosti, jak se ze systému odhlásit.

Poprvé v roce 2010

Těmto náladám pomáhají zejména lékaři, kteří lidem tuto zákonnou možnost výrazně doporučují. Už dříve uvedli, že se jim projekt, údajně kvůli zabezpečení dat, nelíbí a veřejnost od něj odrazují.

Projekt byl pilotně testován v polovině roku 2010 ve třech regionech. Poprvé byl oficiálně spuštěn jako e-Medikation (ověřoval jen bezpečnost a interakce léčiv) v roce 2011, ale právě kvůli odmítavému postoji lékařů byl devítiměsíční projekt na konci roku zastaven.

V roce 2014 pak byl spuštěn portál ELGA, který seznamoval pacienty, ale i zdravotníky s připravovanými funkcemi.

Od dubna plnohodnotný pilot

Počátkem dubna 2016 odstartoval plnohodnotný pilotní program v okrese Deutschlandsberg. Novinkou byl elektronický záznam medikace pacienta tak, aby ji viděl jakýkoli lékař a lékárník ze systému. V pilotním projektu se týká e-medikace týká cca 60 tis. pacientů, 60 lékařů, 9 lékáren a jedna nemocnice.

První použitelné výsledky ze studie v okrese Deutschlandsberg měly být k dispozici nejpozději do konce roku a na základě nich se mělo realizovat rozšíření e-medikace v celém Rakousku přístí rok.

Nicméně tato vize nyní vzala za své.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.