Nezávislí konkurují řetězcům: Mobilní aplikace nabídne výběr e-receptu výhradně v nezávislé lékárně – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Nezávislí konkurují řetězcům: Mobilní aplikace nabídne výběr e-receptu výhradně v nezávislé lékárně

Vloženo: 28.11.2016, 07:08 | Čteno: 20483×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, švédské nezávislé lékárny se spojily a chtějí řetězcům konkurovat na internetu. Ve spolupráci s IT firmou zanedlouho spustí mobilní aplikaci, která umožní pacientům vybrat si své e-recepty v nezávislé lékárně, stejně jako další služby.

Nezávislí konkurují řetězcům

Mobilní aplikaci nechalo pro své členy vytvořit Švédské sdružení nezávislých lékáren (SOAF). To vzniklo v roce 2011 a v současnosti čítá více než čtyřicítku členů, nezávislých lékáren. Každým rokem však další lékárny přibývají.

Po boomu v roce 2009, kdy došlo ve Švédsku k deregulaci lékárenského trhu, totiž řada řetězců z původních hráčů zfúzovala a některé řetězce lékárny odprodaly.

Důvodem je ekonomická neefektivita, kterou očekávaly. Nicméně řada lékárníků se rozhodla jít svou vlastní cestou a tyto lékárny přebírají do samostatného provozování. Právě tyto provozovatele organizace sdružuje.

Sdružení chce nabídnout reálnou alternativu k řetězcovým, mnohdy korporátně uniformním lékárnám. Protože ve Švédsku, podobně jako v řadě dalších evropských zemí, je běžný online prodej receptových léčiv, rozhodly se sdružené lékárny efektivně konkurovat i na digitálním trhu.

Jejich cílem není primárně nabízet nízkou cenu, ale dodatečné služby a přidanou hodnotu např. v lepší a odbornější komunikaci, poradenství apod.

První dvě lékárny

Během několika měsíců by lidé měli mít prostřednictvím nové aplikace možnost objednat si své léčivé přípravky z kterékoli nezávislé lékárny v zemi. Jako první už se připojily ke službě dvě lékárny v hlavním městě.

V následujících dnech bude IT společnost vyvíjející pro sdružení tuto bezplatnou aplikaci testovat na prvních receptech u několika malých lékáren, zda systém správně funguje.

Rozdíl oproti jiným aplikacím je v tom, že je společná pro několik lékáren. Lidé si tak mohou vybrat mezi různými lékárnami a dostat se i k dalším službám, jako je přístup k lékařským záznamům a přímé komunikaci s poskytovateli zdravotní péče o léčivech, pokud chtějí např. poslat žádost o obnovení předpisů apod.

Už nyní se dají využít přímo aplikace lékárenských řetězců, ovšem pak si mohou objednat léky jen z daného řetězce.

Recept přímo do lékárny

Aplikace se se svolením e-zdravotnického regulátora připojuje k úložišti receptů, aby mohla zobrazit recept pacienta a odeslat objednávku do sdružených lékáren. Připojení více hráčů vyžaduje technické úpravy a integraci na straně každé lékárny.

Aplikace bude také rozšířena o možnost sledovat záznamy a zprávy od lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Od loňského léta např. spolupracuje se Švédskou revmatologickou asociací, jejíž členové se dokonce mohou, kromě přímé objednávky léčiv u spolupracujících lékáren, přihlásit do členské části stránek a informovat se o různých diagnózách přímo v aplikaci.

Způsob doručení léčiv určuje výhradně uživatel – poštou, kurýrem nebo předobjednávkou s fyzickým odběrem v dané lékárně. IT firma je navíc motivována, aby aplikaci mezi uživateli propagovala, protože má od lékáren provizi za každé zprostředkování receptu. Pro uživatele je aplikace zdarma.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...
07.11.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaroslav Květina, DrSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Dr.h.c. Jaros...
23.11.2009

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
16.11.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Sezóna 2008 v Českém farm...

Mgr. Ladislava Valášková,...
08.10.2008

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
12.10.2015

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček
25.09.2009

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., lékárníci z regionů

Nevybírání regulačních po...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., l...
07.02.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.