Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Nezávislí konkurují řetězcům: Mobilní aplikace nabídne výběr e-receptu výhradně v nezávislé lékárně

Vloženo: 28.11.2016, 07:08 | Čteno: 21108×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, švédské nezávislé lékárny se spojily a chtějí řetězcům konkurovat na internetu. Ve spolupráci s IT firmou zanedlouho spustí mobilní aplikaci, která umožní pacientům vybrat si své e-recepty v nezávislé lékárně, stejně jako další služby.

Nezávislí konkurují řetězcům

Mobilní aplikaci nechalo pro své členy vytvořit Švédské sdružení nezávislých lékáren (SOAF). To vzniklo v roce 2011 a v současnosti čítá více než čtyřicítku členů, nezávislých lékáren. Každým rokem však další lékárny přibývají.

Po boomu v roce 2009, kdy došlo ve Švédsku k deregulaci lékárenského trhu, totiž řada řetězců z původních hráčů zfúzovala a některé řetězce lékárny odprodaly.

Důvodem je ekonomická neefektivita, kterou očekávaly. Nicméně řada lékárníků se rozhodla jít svou vlastní cestou a tyto lékárny přebírají do samostatného provozování. Právě tyto provozovatele organizace sdružuje.

Sdružení chce nabídnout reálnou alternativu k řetězcovým, mnohdy korporátně uniformním lékárnám. Protože ve Švédsku, podobně jako v řadě dalších evropských zemí, je běžný online prodej receptových léčiv, rozhodly se sdružené lékárny efektivně konkurovat i na digitálním trhu.

Jejich cílem není primárně nabízet nízkou cenu, ale dodatečné služby a přidanou hodnotu např. v lepší a odbornější komunikaci, poradenství apod.

První dvě lékárny

Během několika měsíců by lidé měli mít prostřednictvím nové aplikace možnost objednat si své léčivé přípravky z kterékoli nezávislé lékárny v zemi. Jako první už se připojily ke službě dvě lékárny v hlavním městě.

V následujících dnech bude IT společnost vyvíjející pro sdružení tuto bezplatnou aplikaci testovat na prvních receptech u několika malých lékáren, zda systém správně funguje.

Rozdíl oproti jiným aplikacím je v tom, že je společná pro několik lékáren. Lidé si tak mohou vybrat mezi různými lékárnami a dostat se i k dalším službám, jako je přístup k lékařským záznamům a přímé komunikaci s poskytovateli zdravotní péče o léčivech, pokud chtějí např. poslat žádost o obnovení předpisů apod.

Už nyní se dají využít přímo aplikace lékárenských řetězců, ovšem pak si mohou objednat léky jen z daného řetězce.

Recept přímo do lékárny

Aplikace se se svolením e-zdravotnického regulátora připojuje k úložišti receptů, aby mohla zobrazit recept pacienta a odeslat objednávku do sdružených lékáren. Připojení více hráčů vyžaduje technické úpravy a integraci na straně každé lékárny.

Aplikace bude také rozšířena o možnost sledovat záznamy a zprávy od lékařů a dalších zdravotnických pracovníků. Od loňského léta např. spolupracuje se Švédskou revmatologickou asociací, jejíž členové se dokonce mohou, kromě přímé objednávky léčiv u spolupracujících lékáren, přihlásit do členské části stránek a informovat se o různých diagnózách přímo v aplikaci.

Způsob doručení léčiv určuje výhradně uživatel – poštou, kurýrem nebo předobjednávkou s fyzickým odběrem v dané lékárně. IT firma je navíc motivována, aby aplikaci mezi uživateli propagovala, protože má od lékáren provizi za každé zprostředkování receptu. Pro uživatele je aplikace zdarma.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

PharmDr. Stanislav Havlíček

Je korupce realitou v čes...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Filip Babylon

Current situation on the ...

Filip Babylon

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.