Online tržby švédských lékáren ročně vzrostly o 150 %, vede prodej Rx léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Online tržby švédských lékáren ročně vzrostly o 150 %, vede prodej Rx léčiv

Vloženo: 11.05.2017, 06:08 | Čteno: 20944×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, podle každoroční zprávy o vývoji lékárenského sektoru švédské asociace Sveriges Apoteksförening sdružující provozovatele lékáren rostl v průběhu minulého roku výrazně především online sektor. Vede nákup receptových léčiv (Rx), poradenství a nákup online využívají lidé nejen na venkově, ale i ve městech.

Sektor roste, dostupnost léčiv se zvyšuje

Důraz je kladen nejen na hlavní činnosti lékárny, ale i nové produkty, služby vyvinuté různými aktéry trhu.

V roce 2016 otevřelo ve Švédsku 34 nových lékáren, aktuálně v této zemi existuje 1392 lékáren. Od deregulace v roce 2009 se počet lékáren zvýšil o 50 % a otevírací doba se rozšířila o cca 10 hodin týdně. Celkově provozní doba vzrostla od roku 2009 o 85 %.

V celé zemi došlo k nárůstu počtu lékáren, a to i ve městech a regionech, ve kterých dříve žádné lékárny nebyly. Zpráva však poznamenává, že hustota lékáren ve Švédsku je stále velmi nízká ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Během roku 2016 se rovněž zvýšila míra přímé expedice (tj. výdej požadovaného léčiva ihned bez nutnosti objednání). Zatímco v roce 2015 bylo vydáno ihned 95 % požadovaných léčiv, v roce 2016 to bylo 95,4 %.

Kromě toho se zásadně rozvíjí e-commerce, a to především z důvodu, že léčivé přípravky lze objednat 24 hodin denně a tato možnost je nabízena v celé zemi.

Růst tržeb

Obrat celého lékárenského trhu v roce 2016 činil 40,1 mld SEK, což představuje meziroční nárůst o 5,4 %. Zvýšení se realizovalo především nárůstem prodeje přípravků (na rozdíl od zvýšení obratu v roce 2015, kdy to bylo především díky vyšším průměrným cenám Rx léčiv).

75 % obratu v roce 2016 tvořila receptová léčiva, 10 % OTC léčiva a 15 % ostatní sortiment.

Vzhledem k tomu, že obchodní marže u receptových léčiv je nízká, lékárny si ji kompenzují prodejem ostatního sortimentu. Právě prodej dalšího sortimentu představoval nejvyšší procentní růst tržeb ve srovnání s přípravky pro samoléčbu a Rx léčivy.

Nárůst e-commerce

Avšak největší změna v lékárenském sektoru se v posledních letech udála v rychle se rozvíjejícím online segmentu. Od podzimu 2015 nabízejí online prodej už kompletně všechny lékárenské řetězce a podíl prodejů generovaných tímto segmentem stále roste.

Měsíční online prodeje vzrostly z cca 80 mil. SEK v dubnu 2015 na aktuálních zhruba 200 mil. SEK, což představuje nárůst o 150 %. V roce 2016 činily online prodeje 4,3 % z celkových tržeb a 5,4 % z celkového objemu trhu samoléčby (tj. hrazené zákazníky).

Online prodeje však již představovaly třetinu růstu tržeb a téměř polovinu růstu celkového objemu lékárenského trhu. Největší skupinu výrobků z hlediska tržeb tvořily receptové léčivé přípravky, a to výrazně i v oblasti online prodeje.

Jak se konstatuje ve zprávě, e-commerce zvyšuje dostupnost léčiv, například ve venkovských oblastech. Zákazníci jsou s možností online prodeje velmi spokojeni, což znamená, že lékárny budou nové online služby dále rozvíjet.

Například chroničtí pacienti si nyní mohou objednat dodávku léčiv až domů. Získání rady a možnost zaslat dotaz online prostřednictvím sítě je vnímáno mnoha zákazníky také jako jednodušší způsob než návštěva lékárny.

A to nejen na venkově, ale i ve větších městech, kde je dostupnost lékáren vesměs dobrá. Lidé jsou jednoduše na online komunikaci zvyklí (zejména ti, co aktivně působí na sociálních sítích) a využívají ji i v lékárenském sektoru. Podle ředitele asociace Johana Walléra vše nasvědčuje tomu, že e-commerce bude i nadále růst.

Budoucí podmínky na trhu lékáren

Nedávno zveřejněné výsledky průzkumu švédského farmaceutického trhu potvrzují důležitou roli lékáren při poskytování zdravotní péče. Návrhy vzešlé z výsledků tohoto průzkumu ukazují, jak může být dále rozvinuta role lékáren, například v oblasti lékárenské péče, což činí lékárenský trh velmi perspektivní.

Asociace v závěru zprávy konstatuje, že změny pro pacienty jsou s ohledem na dostupnost léčiv, která se dále zvyšuje, pozitivní. To je částečně způsobeno větším počet lékáren, delší otevírací dobou a rostoucí e-commerce.

Očekává proto, že návrhy vzešlé z průzkumu lékárenského trhu, zejména pak s ohledem na kontroverzní povinnost zajistit lék pro pacienta do 24 hodin, se realizují a podaří se tak skutečně zlepšit dostupnost léčiv pro pacienty.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 3. – r...

Mgr. Veronika Hrabcová
29.03.2010

Živá reportáž z akce

1. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
01.06.2008

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž
14.09.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček
26.04.2008

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová
19.04.2012

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...
26.11.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...
01.11.2016

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.