Elektronický recept v lékárenské praxi I. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronický recept v lékárenské praxi I.

Vloženo: 01.07.2017, 05:56 | Čteno: 21480×
FOTO: APATYKÁŘ®

Portál APATYKÁŘ® již dříve přinesl rozhovor s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) PharmDr. Zdeňkem Blahutou o přípravě státního regulátora na spuštění povinné elektronické preskripce. Tento týden SÚKL zveřejnil plán zavádění i detaily fungování systému. Portál přináší celkový přehled zaměřený specificky na lékárenskou praxi.

Bojkot nepřípustný

Podle současně platné legislativy se od 1. ledna 2018 počítá se spuštěním povinné e-preskripce. Ministr zdravotnictví již potvrdil, že o dalším odkladu (původně měla fungovat již od ledna 2015) neuvažuje. I z tohoto důvodu se na spuštění intenzivně připravuje také SÚKL.

V současné době spustil informační stránky o projektu a ve více než 500 čekárnách lékařů napříč ČR běží informační spot pro pacienty, který na zavedení e-preskripce upozorňuje.

Až na výjimky, které mají být definovány vyhláškou (výpadek internetu, nedostupnost služby, výpadek elektrické energie apod.), tak bude vystavování e-receptů povinné.

Na dotaz portálu APATYKÁŘ® uvedl PharmDr. Blahuta, že regulátor nehodlá tolerovat záměrný bojkot. Zmocnění ke kontrolám mu dává zákon o léčivech a v krajním případě může za nepředepisování povinnou formou (tj. od 1. ledna 2018 elektronicky) udělit lékaři pokutu až 2 mil. Kč. Protože předepisování léčivých přípravků odpovídá definici zdravotní péče, příslušným k projednání tohoto přestupku by tak byl podle zákona o zdravotních službách obecní úřad s rozšířenou působností.

Navíc se předpokládá zájem zdravotních pojišťoven získávat data z centrálního úložiště, tj. že samy budou působit na lékaře, aby je zasílali v elektronické podobě.

Mobilní aplikace

E-recept má mít řadu podob. Byť podle slov vedoucí oddělení E-receptu Ing. Renaty Golasíkové SÚKL v první fázi očekává, že lidé budou stále požadovat především papírovou průvodku, podle zkušeností ze zahraničí a penetrace chytrých mobilních telefonů i mezi starší generací se dá očekávat posléze nástup druhé možnosti – využití mobilní aplikace. Zaslání SMS či šifrovaného PDF souboru pacientovi zůstane pravděpodobně spíše okrajovější záležitostí.

Již nyní SÚKL testuje webovou aplikaci, kde si budou moci pacienti své e-recepty zkontrolovat, zjistit, jaké si již vyzvedli, jaké na vyzvednutí ještě čekají, co jim bylo a konkrétně kým předepsáno, zda jde o opakovaný recept a kolikrát byl již vydán.

Jak portálu APATYKÁŘ® potvrdil Ing. Petr Koucký, vedoucí odboru informačních technologií, SÚKL aktuálně vyvíjí také mobilní aplikaci pro chytré telefony. Má být dostupná před koncem roku pro platfomy iOS a Android.

Nové snímače QR kódů

I přesto, že se o update snímačů v lékárnách mluví v současné době především v souvislosti s realizací opatření vyplývajících z protipadělkové směrnice, nové snímače budou muset lékárny zřejmě pořídit podstatně dříve.

Identifikátor e-receptu totiž bude mít formu buď klasického čárového kódu (nově se zkrátí ze současných 26 na 12 znaků) nebo 2D kódu (QR kód). A právě druhý již nelze přečíst klasickým laserovým snímačem.

Kontrola výdeje

Protože se v úložišti budou ukládat jak informace o tom, co lékař předepsal, tak také co bylo reálně v lékárně pacientovi vydáno, bude lékařům systém mj. poskytovat i velmi dobrou zpětnou vazbu o tom, jaké přípravky pacient v lékárně skutečně dostal.

Získají přesnou kontrolu toho, zda si pacient skutečně recept vyzvedl a léčivé přípravky užívá, ale také jaké léčivé přípravky mu byly skutečně vydány. A získají také jasný důkaz o tom, zda se v některých lékárnách provádí cílená generická substituce (nyní se o tom spíše spekuluje, reálné důkazy chybí).

Aplikace pro lékaře

Portál APATYKÁŘ® se dotazoval i na zabezpečení systému proti zcizení dat či z pohledu ohrožení např. aktuální hrozbou ransomware. Ing. Koucký potvrdil, že systém splňuje přísná bezpečnostní pravidla jak pro fyzické uložení dat v datovém centru, SW a HW zabezpečení tak i pro vlastní šifrovanou komunikaci. K datům bude mít přístup pouze pacient, příp. ošetřující lékař a lékárník (vidí vždy jen jím předepsané či vydané).

Již dříve PharmDr. Blahuta v rozhovoru pro portál APATYKÁŘ® uvedl, že systém nebude lékaře omezovat ani z pohledu nutnosti speciálního lékařského SW, pokud dosud předepisují bez něj. Pro tyto lékaře bude zdarma k dispozici bezplatná webová aplikace, přes kterou budou moci e-recept vystavit. Mohou ji využít rovněž lékaři při návštěvě u pacienta či v případě akutní potřeby preskripce receptu např. na dovolené apod.

Tento speciál připravil portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
04.12.2015

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová
19.06.2008

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
06.07.2008

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...
13.05.2009

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk
21.12.2009

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková
21.12.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Přinese elektronický recept výhody pro pacienty?

Počet hlasů: 2271
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.