Elektronický recept v lékárenské praxi II. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Elektronický recept v lékárenské praxi II.

Vloženo: 02.07.2017, 09:53 | Čteno: 21903×
FOTO: APATYKÁŘ®

Portál APATYKÁŘ® již dříve přinesl rozhovor s ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) PharmDr. Zdeňkem Blahutou o přípravě státního regulátora na spuštění povinné elektronické preskripce. Tento týden SÚKL zveřejnil plán zavádění i detaily fungování systému. Portál přináší celkový přehled zaměřený specificky na lékárenskou praxi.

Lékový záznam

Do budoucna by měl systém umožňovat lékový záznam pacienta (dle přijetí legislativy se s ním počítá nejdéle do roku 2020), tj. přehled všech předepsaných a vydaných léčiv, nejen toho kterého konkrétního lékaře. K tomu je však nutná změna legislativy, kterou SÚKL očekává v průběhu příštího roku.

K vedení lékového záznamu musí být souhlas pacienta, přičemž ten se – v rámci připravované legislativy – předpokládá automatický (pacient naopak musí vyjádřit případný nesouhlas, resp. souhlas odvolat). Podle Ing. Kouckého je to z důvodu neodkladné péče a půjde o zákonné zmocnění.

Stejně tak je nutná změna zákona i k tomu, aby mohl e-recept obsahovat neomezený počet položek (nyní je možné předepsat na jeden recept pouze dvě položky).

Online kontrola interací

Po legislativním umožnění lékového záznamu SÚKL počítá se zprovozněním dalších dvou funkcionalit – online kontroly duplicit při preskripci a nežádoucích lékových interakcí.

Poměrně zásadní i z pohledu lékárníků bude spuštění modulu kontroly nežádoucích lékových interakcí už přímo na úrovni preskripce. Nyní se v lékárenském terénu mj. kontrola nežádoucích interakcí diskutuje jako jedna z možných činností pro případný budoucí placený výkon lékárníka.

Pokud však dojde ke spuštění modulu přímo na úrovni preskripce – a takové je dle ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahuty politické zadání – bude podobná duplicitní kontrola v lékárně výrazně upozaděna a je zřejmé, že zdravotní pojišťovny nebudou chtít za tuto službu platit, pokud ji budou mít lékaři k dispozici v rámci e-preskripce zdarma.

Papírové recepty pořídí lékárna

Aby však mohla tato funkcionalita správně a přesně fungovat, musejí se do úložiště dostat všechny vystavené a vydané recepty. To bude zajištěno tím, že i v případě výjimečné preskripce papírového receptu (ty má specifikovat připravovaná ministerská vyhláška) se tyto budou pořizovat v lékárnách zpětně a zasílat do úložiště.

Určitě není z pohledu lékárenské praxe bez zajímavosti, že za tuto práci mají lékárníci podle dosavadního předpokladu obdržet 1,70 Kč za každý takto ručně pořízený recept (částka, kterou dostanou lékaři jako kompenzaci za vypsání e-receptu).

Elektronická poznámka

Lékárníci se při výdeji setkávají poměrně často také se situací, kdy musejí výdej receptu nějakým způsobem upravit (např. není na trhu léčivý přípravek v předepsaném balení, není vůbec na trhu a je nutné je zaměnit za jiný se stejnou účinnou látkou, upravit dávkování apod.).

Dosud se tato poznámka uvedla na papírový formulář receptu (např. „po telefonické dohodě s lékařem“). Tato možnost bude dostupná i u e-receptu, kde bude existovat možnost vložení poznámky (až 1000 znaků).

Rozpracovaný recept

SÚKL rovněž vyslyšel připomínky lékárníků a receptu bude možné nastavit status „rozpracovaný“ a zablokovat jeho další výdej. To je účelné v případě, že si pacient nechá v lékárně objednat nějaký HVLP či připravovat IPLP. Lékárna tak má jistotu, že si pacient recept nevyzvedne nedopatřením v jiné lékárně a objednaný či připravený přípravek jí nezůstane na skladě.

Náběh systému

Během července bude spuštěn pilotní režim nového systému e-receptu, od září má běžet už jen nový systém. Podle délky identifikátoru se automaticky rozliší, zda jde o novou či stávající dočasnou verzi. K novému systému již nebudou potřeba routery, které lékárníci budou moci vrátit SÚKL.

Co se týče nákladů na novou verzi e-receptu, celkově stálo vytvoření systému – včetně čtyř let podpory a objednávek dalších rozvojových částí a autorských práv – 14 mil. Kč. Samotný provoz v režimu 24/7 bude stát 100 tis. Kč měsíčně (původní systém, o který vede SÚKL soudní spor s původním dodavatelem stál měsíčně 2 mil. Kč).

Současná odezva při pořizování e-receptu v lékárnách je poměrně delší, což je i předmětem kritiky ze strany lékáren. Nicméně podle Ing. Kouckého dojde přechodem na nový systém ke zjednodušení komunikace lékárny s centrálním úložištěm ohledně využití elektronického podpisu (což prodlužovalo odezvu), takže i to má odezvu zrychlit.

Statistika

Za poslední měsíc SÚKL eviduje meziměsíční nárůst žádostí zapojení lékařů do systému o 2,5 tis., dosud je zpracovaných či ve fázi zpracování více než 10 tis. žádostí. Dá se tedy zatím očekávat, že se nebudou kumulovat až těsně před spuštěním povinné e-preskripce.

Aktuálně (stav k 31. květnu 2017) se registrují velká zdravotnická zařízení a v systému elektronické preskripce je zapojeno 7373 lékařů, 1048 zdravotnických zařízení, 5811 lékárníků a 2109 lékáren.

SÚKL doufá, že se od ledna 2018 bude předepisovat více než 90 % receptů v elektronické podobě (v současnosti je to více než 5 % a počet dále roste).

Na dotaz portálu APATYKÁŘ®, jestli je systém dimenzován na to, aby zvládl tak obrovský počet transakcí uvedl Ing. Koucký, že ročně se v ČR předepíše na 70 mil. receptů a systém e-preskripce je dimenzován na 120 mil. receptů. Přičemž zátěž není průměrná, ale IT pracovníci počítají s možnými špičkami v zátěži mezi 7. a 10. hodinou a mezi 14. a 15. hodinou.

Jaká bude definitivní podoba celého systému (i díky připravovanému lékovému záznamu) je zatím otevřené, každopádně jde o poměrně zásadní změnu v českém lékárenství. Jak uvedl PharmDr. Blahuta, i přesto, že se objevují kritické hlasy, např. dvě státem řízené nemocnice v Praze již v tuto chvíli vystavují více než 80 % všech svých receptů jako e-recepty a podobná situace je i v dalších velkých nemocnicích v jiných městech.

Jestli systém nedopadne jako registr vozidel bude reálně možné ověřit za půl roku. Zatím všechno vypadá, že SÚKL přípravu nepodceňuje.

Kromě toho se však bude SÚKL muset vypořádat i se soudním sporem s dodavatelem původního řešení a rovněž s existujícím řešením dPreskripce s lékovým záznamem pacienta na bázi systému Tramis, vč. mPreskripce, autorsky chráněného patentem č. 305228 s právem přednosti od 29. března 2007, jehož autorem a vlastníkem je Ing. Luděk Čermák.

Tento speciál připravil portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen
08.01.2010

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...
07.06.2016

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...
24.05.2015

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová
05.04.2009

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
18.09.2012

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba
06.04.2012

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček
11.01.2009

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek
25.06.2010

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
30.05.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
apaANKETA

Přinese elektronický recept výhody pro pacienty?

Počet hlasů: 2271
další ankety…
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.