Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Norské lékárny mají jednotný IT systém a infrastrukturu už více než 30 let

Vloženo: 21.11.2017, 06:20 | Čteno: 19574×
FOTO: Apotekforeningen

Norská asociace lékáren prodává svou vlastní IT společnost Espire, která pro ni dosud vyvíjela jednotný informační systém pro lékárny společnosti Capgemini. Ta pro ni bude systém, jakož i infrastrukturu dále vyvíjet.

První systém v roce 1985

První informační systém pro norské lékárny v historii byl spuštěn před více než třiceti lety. Aktuální verze FarmaPro 5 je jednotně používána ve všech téměř 900 lékárnách v celém Norsku.

Již v 80. letech minulého století potřebovali lékárníci vlastní IT systém a požádali proto Norskou asociaci lékáren, aby zahájila vývoj prvního počítačového systému pro lékárny. První systémy pak byly instalovány v několika lékárnách v roce 1985.

V roce 1989 založila asociace vlastní společnost pro vývoj systému NAF-Data. V průběhu celém 80. a 90. let 20. století pak byly klasické psací stroje v lékárnách nahrazeny počítači.

Společnost NAF-Data změnila na počátku roku 2012 v souvislosti s restrukturalizací svůj název na Espire a současně došlo ke spuštění nového sw pod názvem FarmaPro 5 (dříve známý jako NAF, PC Prescription a NAF-I-Nett). Disponuje cca padesáti zaměstnanci a má silnou vazbu na farmaprůmysl, lékárenskou, ale i akademickou obec.

Všechny zkušenosti včlenila do vývoje systému, významné technologické změny byly následně zapracovány před tím, než byla v roce 2012 uvedena nová verze do provozu. Největší změna pak nastala v souvislosti se spuštěním elektronického receptu v roce 2013.

Jednotný systém a infrastruktura

Systém za více než 30 let přispěl k efektivnějšímu provozu lékáren a usnadnění práce lékárníků. Výhodou jednotného systému ve všech lékárnách je jednotná a funkční infrastruktura a možnost adekvátně, jednotně a rychle reagovat na všechny problémy a připomínky.

I přes uvolnění trhu v roce 2001 bylo dohodnuto, že lékárny budou využívat jednotnou infrastrukturu. Komunikace mezi lékárnami, s distributory, účtování a obecně celá práce se tak výrazně zjednodušuje.

Výhoda se projevila rovněž při spuštění e-receptu, jehož náběh byl tak podstatně snadnější než v případech, kdy má každá lékárna jiný SW.

Nové povinnosti

Protože si však vývoj systému žádá další angažovanost a větší kapacity, rozhodla se Norská asociace lékáren i vzhledem k zefektivnění vývoje pro prodej Espire a 3. listopadu 2017 oznámila její akvizici přední IT společností Capgemini.

FarmaPro a norská lékárenská infrastruktura budou nadále ve stávajícím režimu fungovat ještě několik let, dokud nebude dokončeno nové řešení. Paralelně s touto prací budou mít lékárny vlastní obchodní systémy, které budou integrovány do běžného průmyslového systému.

Nové řešení musí implementovat také informace z 20-25 dalších veřejných systémů a registrů. Současně musí reagovat na rozvoj konzultačních služeb a splňovat tak nové požadavky na dokumentaci konzultací, ale mj. i požadavky související s protipadělkovou směrnicí, které vejdou v platnost od února 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce
25.10.2008

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon
18.11.2008

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...
01.11.2016

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan
12.12.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček
13.04.2009

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner
27.11.2009

PharmDr. Martina Chytilová

Příprava parenterální výž...

PharmDr. Martina Chytilov...
16.01.2012

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban
27.03.2012

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...
20.10.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.