Lidé spoléhají v oblasti zdraví stále častěji na Dr. Internet – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé spoléhají v oblasti zdraví stále častěji na Dr. Internet

Vloženo: 12.12.2017, 06:17 | Čteno: 18472×
FOTO: APATYKÁŘ®

Již 80 % německých internetových uživatelů vyhledává online informace o nemocech, možnostech léčby a zdravotních doporučeních, nebo také o lékařích, nemocnicích a léčivech. Vyplývá to ze studie provedené jménem Německého institutu pro důvěru a bezpečnost na internetu (DIVSI). Výsledky ukazují, že v kontextu zdraví je internet používán především jako informační platforma.

Zeptejte se svého internetu

Nejde jen o shromažďování informací pro vlastní potřebu. Stále častěji se internet používá i jako komunikační prostředek, který pomáhá druhým. 18 % uživatelů diskutuje na online fórech, 13 % sdílí své vlastní zkušenosti s nemocí.

V kontextu výsledků se jeví známý výrok „…zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka“ připojený povinně k jakékoli německé televizní reklamě na léčivý přípravek jako zastaralý. Digitální svět logicky mění přístup lidí k procesu hledání nových způsobů, jak se vypořádat se zdravotními problémy.

Online nákupy

Kromě funkce informační platformy je internet využíván především pro nákup léčivých přípravků – už 61 % uživatelů je objednalo online. Čím vyšší je čistý měsíční příjem domácností, tím častěji nakupují léčivé přípravky online. Rozdíl mezi městy nebyl potvrzen.

47 % nakupuje léčivé přípravky online alespoň jednou za rok, 21 % alespoň jednou za měsíc. 3 % si na internetu objednávají svůj přípravek minimálně jednou týdně.

Celkově jsou o něco aktivnější ženy (63 %) než muži (59 %), zvláště časté je to pak ve skupině 30-39 let (72 %) a 60-69 let (67 %).

Hodnocení lékařů ne

Méně používané jsou doposud online hodnocení lékařů. V rámci všech věkových skupin nevyužívá nikdy tuto šanci 76 % internetových uživatelů, alespoň 24 % ji využívá příležitostně – 5 % hodnotí lékaře měsíčně, 2 % i jednou týdně.

Také online sjednání návštěvního termínu se mezi uživateli dosud neetablovalo. 71 % to nedělá nikdy, ale zdá se, že 29 % z nich už tomuto způsobu důvěřuje – 9 % si dohodlo termín s lékařem online alespoň jednou za rok, 5 % alespoň jednou za měsíc.

Data neradi

Stejně tak v plenkách se zdá být zatím shromažďování údajů o zdravotní péči prostřednictvím inteligentních zařízení, ačkoli si získalo určitou popularitu. 17 % shromažďuje přinejmenším příležitostně vlastní údaje.

Muži jsou v této oblasti více akční než ženy. Obecně se ukazuje, že digitální automatické zjišťování různých hodnot je jakýsi projev životního stylu spíše u mladší generace vyšší městské třídy. Se 34 % jsou zde nejvíce aktivní lidé ve věku 30-39 let.

V průzkumu bylo dotazováno 1115 uživatelů internetu v Německu ve věku 16 a více let. Vzorek byl strukturován podle věku, vzdělání, pohlaví, zaměstnaneckého postavení, příjmu a bydliště.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder
27.05.2009

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...
01.09.2010

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček
04.08.2008

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...
26.10.2011

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
13.11.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
28.09.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.