Lidé kupují online tablety na hubnutí, ačkoli vědí, že mohou být falešné – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé kupují online tablety na hubnutí, ačkoli vědí, že mohou být falešné

Vloženo: 13.12.2017, 05:52 | Čteno: 19088×
FOTO: MHRA

Britská agentura pro léčivé přípravky a zdravotnické prostředky (MHRA) spustila další součást širší kampaně #FakeMeds, která má motivovat ty, kteří chtějí zhubnout, aby k tomu využili bezpečné, legitimní a vhodné způsoby.

Každý třetí zkusil online

Online prodejci potenciálně nebezpečných pilulek na snížení hmotnosti, které obsahují farmaceutické suroviny a účinné látky již stažené z trhu, vážně ohrožují zdraví lidí, kteří chtějí zhubnout příslibem rychlého dosažení požadované hmotnosti a zajištěním diskrétních dodávek. Obcházejí tak potřebnou odbornou diskusi s lékařem a lékárníkem.

Jak vyplývá z průzkumu MHRA mezi 1805 uživateli, každý třetí člověk, který se snaží zhubnout, už se pokusil koupit pilulky na hubnutí online. Od dubna 2013 agentura zabavila riskantní prostředky na snížení hmotnosti v hodnotě téměř 4 mil. GBP.

Průzkum dále ukázal, že tři čtvrtiny zájemců (77 %) se nechaly zlákat příslibem rychlého úbytku hmotnosti, pro více než polovinu byla důvodem diskrétní objednávka (57 %) a více než čtyři z deseti (44 %) zájemců si tablety objednali online, protože o svých problémech nechtěli mluvit s lékařem nebo lékárníkem.

Nicméně 63 % trpělo následně nepříjemnými vedlejšími účinky po užití online zakoupených pilulek na hubnutí.

Mezi tyto nežádoucí účinky patřil v lepším případě průjem, v horším pak krvácení, které nešlo zastavit, rozmazané vidění a srdeční problémy. Co je znepokojující, že 81 % lidí tyto nežádoucí účinky nikomu nehlásili.

Kupují s vědomím rizika

Potenciálně nebezpečné produkty zadržené agenturou nejsou testovány z hlediska bezpečnosti a byly nalezeny ve špinavých, krysami zamořených skladech a v zahradních kůlnách.

V roce 2016 zajistila agentura více než 4,6 mil. falešných medicínských produktů a uzavřela více než 5 tis. internetových stránek prodávajících nelegálně léčivé přípravky.

Čtyři z deseti respondentů uvedli, že prostředky na hubnutí používali a přitom věděli, že u nich existují zdravotní rizika. 62 % je užívalo proto, že byli „zoufalí z toho, že se jim nedaří snížit hmotnost“.

Většina dietních produktů je regulována jako potraviny, avšak MHRA pravidelně zadržuje produkty, které obsahují účinné látky již stažené z trhu kvůli riziku infarktu a mrtvice (př. sibutramin).

Průzkum #FakeMeds zdůrazňuje, jak snadné je koupit si potenciálně nebezpečné tablety na hubnutí online. Proto regulační agentura jako součást kampaně motivuje ty, kteří chtějí zhubnout, aby se obrátili na bezpečné, legitimní a vhodné cesty. Na stránkách kampaně najdou lidé i řadu jednoduchých tipů, které jim pomohou chránit své zdraví.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný
22.04.2010

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...
16.10.2011

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan
26.06.2008

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
09.11.2009

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU
12.05.2011

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
13.07.2012

PharmDr. Ján Valjan

Poplatky za Rp. na Sloven...

PharmDr. Ján Valjan
12.05.2008

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2009

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček
01.01.1970

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.