Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Maďarsko spustilo povinnou e-preskripci

Vloženo: 20.12.2017, 06:50 | Čteno: 20083×
FOTO: EESZT

Maďarsko je od listopadu další zemí, kde je povinný elektronický recept. Po dvouměsíčním testovacím provozu se připojily lékárny, lékaři a nemocnice. Od 16. prosince je po rozsáhlém upgrade plně funkční i centrální cloud, kde se informace ukládají.

Mnohaleté plány

Původně měl být systém zaveden už v roce 2012. Nicméně po výměně provozní společnosti, která měla systém nastavit a zavést do praxe a také změně zavedených jednotných formulářů Národního fondu zdravotního pojištění, které maďarské zdravotnictví používá, došlo ke zdržení a několikerému odkladu.

Projekt z velké části financuje EU a kromě e-preskripce je cílem především umožnit praktickým lékařům nahlížet online do laboratorních výsledků apod.

Úplně poprvé se úvahy o elektronizaci objevily už na přelomu let 2009/2010 v souvislosti s všeobecným plánem reforem zdravotní péče v zemi po předchozí liberální socialistické vládě.

Estonská inspirace

Maďarsko se obdobně jako další země inspirovalo v Estonsku. Výhodou již byl etablovaný a odladěný systém. Estonsko má rovněž v záloze pro případ výpadku proudu či nemožnosti přístupu k centrální databázi call centrum, kde lékárník může po ověření přístupových údajů a jeho kompetence získat příslušná pacientská data či informaci o léčivech, která mají být vydána (tj. obdobné utility, které jsou např. v ČR předmětem kritiky).

Plný rozvoj a testování systému však až od září 2017, kdy se do něj zapojilo 11 nemocnic, 40 lékáren a více než 30 ordinací praktických lékařů. Do spuštění bylo realizováno cca 400 tis. e-receptů.

Cloud

V současnosti lékaři e-recepty tisknou stále na papírové formuláře (tzv. průvodka), kde je umístěn kód e-receptu. Ten se načítá z centrálního elektronického zdravotního cloudu (EESZT). Ten byl zřízen za finanční podpory EU Státním konsorciem pro poskytování zdravotní péče, aby využil potenciál eHealth prostřednictvím propojení poskytovatelů zdravotní péče a jednotného pro ně vytvořeného komunikačního prostoru.

Je vybaven nejvyšším stupněm zabezpeční proti kybernetickým rizikům a poskytuje důležité propojení o čerpání zdravotní péče mezi jednotlivými poskytovateli.

Cloud je přístupný prostřednictvím dvou portálů. Občané mají přístup k příslušným službám (základní informace o zdraví, e-recepty, lékařská doporučení, anamnézy, ambulantní vyšetření, ostatní zdravotnická dokumentace ad.). Ke vstupu je vyžadováno vstupní ID a je platné identifikační číslo sociálního zabezpečení.

Odborný portál je pak k dispozici pouze profesionálním uživatelům. Je nutné zadat identifikaci pomocí elektronické identifikační karty. Cílem je, aby lékař používal svůj vlastní informační systém při výměně dat s EESZT. Pokud to není možné – například není v ordinaci – pak portál poskytuje přístup přes webové rozhraní (například e-preskripce, nebo e-platbám).

Jakékoli transakce s daty či jen pouhé nahlížení do systému jsou zaznamenávány a vše je dohledatelné. Bezpečnost pacientských dat je dle vlády na prvním místě. E-recept sice může lékaři připravit sestra před návštěvou pacienta v ordinaci (např. u chronických pacientů), nicméně není již možné, aby mu jej vydala, jako se to mnohdy děje i v českých ordinacích.

Do cloudu může e-recept zaregistrovat pouze lékař, čímž má preskripci pacienta plně pod kontrolou a zodpovídá za ni.

Identifikátor či občanka

V lékárně se pacienti prokazují kartou sociálního zabezpečení s identifikačním číslem, anebo předložením předpisu s čárovým kódem. V případě nutnosti objednávky přípravku z receptu obdrží pacient e-recept zpět, nicméně po dobu 48 hodin (popř. i déle) u něj bude příznak „rozpracovaný“. Je to z důvodu, aby si pacient přišel vyzvednout objednaný léčivý přípravek do dané lékárny.

Předpokládá se, že papírové recepty budou zrušeny od roku 2019 (lékař je pacientovi vytiskne pouze na jeho žádost a budou sloužit jen jako přehled nikoli platný doklad), kdy by měl být k dispozici občanský průkaz s e-podpisem pro identifikaci řady úkonů. Pacient pak získá recept s pomocí platného identifikačního čísla sociálního zabezpečení a ID karty (občanský průkaz), anebo s identifikátorem e-receptu.

Papír jen výjimečně

E-recept nemusí vyzvednout pouze ten, pro něhož je určen, ačkoli původní plány s tím počítaly. Po dohodě získá recept kdokoli přijde s identifikátorem. Řešení bylo prosazeno kvůli imobilním pacientům či z důvodu služeb domácí péče apod.

Systém myslí i na opravdu hodně obsolentní řešení a je – byť s určitými problémy – kompatibilní dokonce s operačním systémem Windows XP. Nicméně z důvodu jeho nezabezpečení výrobcem IT odborníci určitě doporučují přechod na novější.

V emergentních či výjimečných situacích (návštěva u pacienta, recept od veterináře) je možné stále vypsat i papírový původní recept, nicméně elektronická preskripce je jinak povinná.

Záznam o transakci s e-receptem se zapisuje online, nicméně systém je připraven i pro případ výpadku internetového připojení. V tom případě pošle celou dávku transakcí po opětovném připojení.

Do systému se od 1. listopadu musely připojit povinně všechny nemocnice, praktičtí lékaři, lékárníci a další poskytovatelé zdravotní péče (celkem cca 10 tis.). Od listopadu je systém povinný pro veřejný zdravotní sektor (primární péče, ambulantní a nemocniční péče) a lékárny. Poskytovatelé privátní péče a záchranná služba mají na připojení do systému ještě rok.

Česko na chvostu

Maďarsko je tak další zemí, která se k systému povinné či preferované e-preskripce zapojí (funguje mj. v Estonsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Belgii, Itálii, na Islandu a v Řecku).

Po odmítavém postoji lékařů se nakonec příští rok připojí i Polsko, které zvažuje, že povinnost e-prekripce původně několikrát odloženou do roku 2020 přece jen prosadí už od příštího roku.

Od ledna 2018 spustí e-prekripci rovněž sousední Slovensko a tamní lékárníci na svém listopadovém sněmu deklarovali připravenost a podporu systému.

Česko tak už zůstává poslední zemí středoevropského postsocialistického bloku, kde je e-preskripce dlouhodobě odmítána. Tento týden zřejmě (viz poslední přestřelka) stála post i ředitele SÚKL PharmDr. Zdeňka Blahutu, který se rozhodl – oficiálně z osobních důvodů – rezignovat.

Paradoxně právě on celý systém dostal po předchozích letech zmatků do relativně funkční podoby (v rámci legislativních možností) za výrazně méně peněz, než tomu bylo v předchozích letech.

Je jistě škoda, že nový ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch tak rychle podlehl lékařskému tlaku a bezprostředně po svém nástupu do funkce oznámil, že nechce, aby lékaři byli za nerespektování zákonem nařízené e-preskripce pokutováni (předložil i příslušný pozměňovací zákon).

Jedná se fakticky o další odklad a vítězství České lékařské komory v boji proti elektronizaci českého zdravotnictví. Pro lékárny pak, bohužel, přináší další odklad e-preskripce zbytečně vynaloženou investici, a to v době, kdy se mnohé potýkají s ekonomickými problémy.

Česko každopádně zůstává v další oblasti na chvostu zemí EU, byť běžní občané k elektronickým službám inklinují mnohdy nadprůměrně oproti EU.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela VeseláISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.