Německá studie: Nízká zdravotní gramotnost a Google místo lékaře – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německá studie: Nízká zdravotní gramotnost a Google místo lékaře

Vloženo: 26.01.2018, 06:10 | Čteno: 18051×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak se digitalizace mění vztahem mezi lékařem a pacientem, kde se mladí dospělí Němci informují o zdravotních otázkách a jaký je dnes digitální kontakt s lékaři. I na to se ptala společnost Stada Arzneimittel ve své pravidelné zdravotní zprávě. Ta vychází z celonárodní reprezentativního průzkumu mezi 2 tis. lidí ve věku od 18 do 24 let, který pro ni realizuje poradenská a na průzkum trhu zaměřená firma Kantar Health.

Dobré vysvětlení a vstřícnost

To jsou podle podle mladých Němců vlastnosti, které přednostně očekávají od lékaře. Osm z deseti respondentů oceňuje to, že lékař věnuje dostatečný čas dobrému vysvětlení diagnózy. 71 % očekává přívětivost.

Pro více než polovinu je navíc důležitý rychlý termín. Naproti tomu pozitivní recenze na internetu nebo možnost online sjednání návštěvy u lékaře hrají roli pouze pro 12 %.

Pro samotnou diagnózu je však lékař často až druhým zdrojem informací. Každý čtvrtý mladý dospělý člověk v Německu sám zkoumá, co mu může být, ještě před návštěvou lékaře.

A pozornost věnují i přípravě. 67 % už před návštěvou v ordinaci zvažuje, jak mohou popsat své příznaky. Pouze 16 % uvedlo, že se na návštěvu lékaře nijak nepřipravuje.

Léčba přes webovou kameru

I přes všeobecně provozované „googlení“ příznaků se zdá, že vztah mezi lékařem a pacientem je stále ještě málo digitalizovaný. Pro 71 % je nepředstavitelné získat radu od rodinného lékaře prostřednictvím webové kamery.

25 % by mělo zvláštní pocit a 46 % se nechce vzdát osobního kontaktu. Nicméně 23 % uvedlo, že by zkusili diagnostiku přes webovou kameru v závislosti na onemocnění.

Zcela otevřeno této možnosti zůstává zatím zbývajících 7 % respondentů, kteří by si dokázali představit online kontakt bez ohledu na onemocnění.

Muži jsou otevřenější než ženy, pro 34 % z nich by digitální léčba – ať již závislá nebo nezávislá na nemoci – byla volbou. U žen to bylo jen něco málo pod 25 %.

Google, doktor, odborný portál

Osobní kontakt s lékařem proto zůstává důležitý. To je také potvrzeno dalšími údaji – ačkoli online vyhledávače, jako je Google, se etablovaly jako nejvýznamnější zdroj zdravotních informací, lékaři jsou bezprostředně za nimi. 59 % používá tyto kontaktní body u důležitých zdravotních problémů.

Online specializované portály navštěvuje 37 % respondentů a každá třetí osoba se pak informuje v lékárnách. Jedna pětina mladých dospělých hledá také informace o zdraví na YouTube nebo jiných sociálních sítích.

Generační zdravotní negramotnost

Že internet není vždy spolehlivým zdrojem informací, je dáno nedostatečnou zdravotní gramotností. Pouze 34 % respondentů má dostatečnou zdravotní gramotnost.

Tím se 18-24letí Němci špatně obstáli oproti mnoha evropským sousedům. Převedeno na každodenní zdravotní problémy, existují mezery ve znalostech, a to i při jednáních s lékaři.

Například každý čtvrtý si myslí, že stále existuje poplatek za praxi (ten byl přitom zrušen před šesti lety). 40 % nezná rozdíly mezi hospitalizací a ambulantní léčbou.

Každá třetí mladá žena si myslí, že nemůže jít za urologem, protože ten se stará pouze o muže. 40 % mladých mužů pak neví, že gynekolog ošetřuje hlavně ženy.

A nezávisle na pohlaví si 18 % myslí, že ortoped je také zodpovědný za poškození orgánů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...
15.11.2010

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...
26.11.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a uk...

Mgr. Ladislava Valášková,...
19.11.2017

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá
23.03.2010

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...
04.12.2015

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová
16.02.2010

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan
16.08.2008

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
08.05.2012

PGEU

EXKLUZIVNÍ SPECIÁL – Jedn...

PGEU
12.05.2011

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar
27.11.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.