Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Ukrajina chce uzákonit internetové lékárny

Vloženo: 08.03.2018, 06:06 | Čteno: 18916×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, Asociace zaměstnavatelů medicínského a mikrobiologické průmyslu Ukrajiny iniciovala úpravu činnosti internetových lékáren. Chce tak nastavit pravidla pro sektor e-commerce, který nyní již funguje, nicméně nelegálně.

Nelegální online obchod

Svůj návrh už asociace předložila ministryni zdravotnictví Dr. Uljaně Suprun, Státní službě pro kontrolu léčiv a drog, Bezpečnostní službě Ukrajiny a Ministerstvu vnitra Ukrajiny.

V poslední době se problematika internetových lékáren na Ukrajině intenzivně diskutuje v odborných kruzích.

Potřeba regulace jejich činnosti, resp. vůbec nastavení této činnosti, nabyla na významu zejména se zavedením elektronických zdravotnických systémů a prosazování e-commerce, která je upravena ukrajinským zákonem o elektronickém obchodu.

V poslední době se v zemi významně rozšířila praxe rozesílání léčivých přípravků, zdravotnických prostředků a jiných farmaceutických produktů objednaných přes internet, kdy se dodávka nejčastěji realizuje kurýrní službou nebo poštou.

V současnosti je však takový prodej v rozporu s ukrajinskými zákony, konkrétně s požadavky nařízení vlády o schválení licenčních podmínek v oblasti výroby, velkoobchodu a maloobchodu s léčivy a dovozu léčiv.

Ten jasně stanovuje, že prodej léčivých přípravků na Ukrajině probíhá výhradně prostřednictvím lékáren a nemůže být realizován na dálku online lékárnami, poštou nebo jakýmkoli jiným způsobem než v kamenných lékárnách.

Evropská unie tuto problematiku vyřešila v rámci směrnice 2001/83/ES ve znění směrnice 2011/62/EU o boji proti vstupu padělaných léčivých přípravků do legálního dodavatelského řetězce.

Podle této směrnice musejí být internetové lékárny, které mají licenci k prodeji léčivých přípravků a legálně realizují distanční výdej, registrovány a označeny speciálním logem. Toto logo odkazuje na jedinečné registrační číslo každé online lékárny.

Neřešená e-farmacie

Vzhledem k tomu, že popularita e-commerce na Ukrajině rychle roste, a to i ve farmaceutickém průmyslu, a vzhledem k pozitivní evropské zkušenosti, se zvýšila výrazně potřeba příslušných změn stávajících ukrajinských právních předpisů ohledně legalizace a jasných požadavků a odpovědnosti v oblasti distančního prodeje léčiv přes internet (online lékáren).

V září 2015 byl sice přijat zákon o elektronickém obchodu, který definuje základní požadavky na tento druh podnikání (e-commerce).

Tento zákon mj. stanoví, že v případě distribuce určitého zboží nebo služeb je vyžadována licence nebo povolení. Ekonomická činnost související s takovým zbožím a službami pak může být realizována až po získání příslušné licence či povolení k odpovídajícímu druhu činnosti.

Podle posledního znění zákona vláda stanovila licenční podmínky pro určité druhy činností, přičemž se vztahují i na činnosti prováděné na dálku, jako jsou činnosti v oblasti elektronického obchodu.

Avšak licenční podmínky pro oblast léčiv nebyly uvedena do souladu s tímto zákonem.

S ohledem na to a s cílem zajistit obyvatelstvu kvalitní a bezpečné léčivé přípravky proto asociace vyzvala ministryni k legitimizaci této činnosti zakládající odpovědnost za prodej léčiv prostřednictvím online objednávek.

Zákonný předpis by měl proto odrážet evropské zkušenosti a podobné právní normy EU.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a uk...

Mgr. Ladislava Valášková,...
19.11.2017

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
15.07.2011

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková
08.12.2009

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
26.05.2011

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček
28.12.2008

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
24.11.2009

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden
18.11.2010

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan
26.03.2009

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...
20.10.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.