Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lidé hledají informace na internetu stále častěji, lékaři jim nevěnují dostatek času

Vloženo: 22.03.2018, 06:12 | Čteno: 21249×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dvě třetiny Němců nejsou spokojeny s léčbou, zejména proto, že jim lékař věnuje příliš málo času. Přesto řadí německý systém zdravotní péče mezi 3 nejlepší na světě. Při výběru nemocnice je vedle rady jejich rodinného lékaře důležitá i recenze na internetu. Podporují proto elektronizaci, nicméně o nové elektronické zdravotní kartě jsou Němci špatně informováni. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti PwC.

„Polobozi v bílém“ jsou historií

Pacienti, zejména mladší, jsou dnes ke svému lékaři docela kritičtí. Dvě třetiny Němců nejsou spokojeny s lékařskou péči – ne proto, že by měli pacienti pochybnosti o odbornosti lékařů, ale proto, že je, podle jejich názoru, konzultace s pacientem příliš krátká.

Konkrétně si 48 % stěžuje, že má na ně lékař vyhrazeno trvá příliš málo času. Více si to myslí zákonně pojištění (48 %), zatímco privátně pojištění si to myslí jen ve 26 %.

Další kritiku si lékaři vysloužili za naprosto nevstřícnou ordinační dobu a pocit, že lékaři a jeho zaměstnanci neberou vážně jejich problémy, to si myslí 20 % respondentů.

Jedná se o výsledky „Zdravotního barometru 2018“, což je reprezentativní průzkum, již čtvrtý, provedený auditorskou a poradenskou firmou PwC mezi tisícovkou občanů.

Nicméně i přes jejich skepticismus ohledně zdravotní péče jsou pojištěné osoby spokojeny s celkovou kvalitou německého systému. Pro většinu (59 %) je jedním ze tří nejlepších systémů na světě. Ve srovnání s průzkumem z předchozího roku však tato hodnota výrazně klesla – v roce 2017 bylo 64 %.

Každý druhý Němec se cítí dobře ošetřen v nemocnici

Podle průzkumu hodnotí péče v nemocnici jako „dobrá“ nebo dokonce „velmi dobrá“ 53 % respondentů. Tato hodnota zůstala ve srovnání s předchozím rokem stabilní.

Rozhodujícím faktorem je kvalita kliniky. Při výběru se Němci primárně radí s rodinným lékařem (61 %) nebo požádá o radu přátele (42 %). Stále více občanů však získává informace rovněž online – z webové stránky nemocnice nebo prostřednictvím hodnotících portálů (38 %). Počet takto se informujících lidí se ve srovnání s předchozími lety výrazně zvýšil.

Většina spokojena s plněním zdravotních pojišťoven

Jak občané hodnotí zdravotní péči závisí na volbě zdravotního pojištění. Nabídka služeb poskytovaných zdravotní pojišťovnou je hodnocena o něco hůře zakonně pojištěnými pojištěnci než soukromými pacienty.

Potřebné služby a dobrý standard obdrželo 77 % zákonně pojištěných oproti 85 % soukromě pojištěných. Přes tyto rozdíly jsou pojištěnci v Německu obecně spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou, myslí si to 84 % lidí, přičemž bez ohledu na druh pojištění.

Farmaceutické společnosti stále negativní

Kritičtí jsou však Němci k farmaceutickým firmám. Pro 72 % z nich podnikají pouze „za účelem maximalizace zisku, která je na úkor fondů sociálního zabezpečení“. Jen 18 % si myslí, že jsou hybnou silou inovací, které léčí nemoci. Tento obraz se ve srovnání s předchozím rokem zlepšil jen nepatrně.

Ještě důležitější než příznivé ceny prostřednictvím generik je pro Němce naděje na uzdravení – 62 % respondentů chce, aby firmy vyvíjely inovativní léčivé přípravky.

Málo znalostí o nové elektronické zdravotní kartě

Konečně, vysoká očekávání ve zdravotnictví je spojena s elektronickou zdravotní kartou druhé generace, ale její nové funkce z velké části pojištěnci zatím nepocítili. 41 % obyvatel o ní nemá informace, zatímco 40 % bylo informováno prostřednictvím své zdravotní pojišťovny a 19 % respondentů si informace zjistilo samo.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Jan Röder

Spolek českých studentů f...

Jan Röder

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin BenešISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.