Litevské Ministerstvo zdravotnictví plánuje online prodej Rx léčiv – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Litevské Ministerstvo zdravotnictví plánuje online prodej Rx léčiv

Vloženo: 03.04.2018, 06:36 | Čteno: 17986×
FOTO: APATYKÁŘ®

Většina Litevců souhlasí s tím, aby se některé volně prodejné léčivé přípravky, jako jsou analgetika, antipyretika ad., mohly prodávat nejen v lékárnách, ale také v jiných obchodech. Současně už vyzkoušeli nákup léčiv online a chtěli by tuto možnost i v Litvě. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo vypracovat litevské Ministerstvo zdravotnictví.

Léčiva i mimo lékárny

Vysvětlují to tím, že většina z nich měla problém si přípravky koupit, když je potřebovala mimo otevírací dobu lékáren. Podle ministerstva tak výsledky průzkumu pouze potvrdily, že většina respondentů vítá inovace, se kterými ministerstvo přichází.

To podporuje vznik alternativních obchodních kanálů a prodejních míst, které by poskytly pacientům větší volbu, kde a kdy je pro ně nejpohodlnější koupit si léčivé přípravky. Jejich výběr bude, pochopitelně, omezen a přísně kontrolován, tj. nebude tak možné koupit žádné léčivé přípravky vázané na recept.

Naopak by bylo možné koupit přípravky na bolest či na teplotu pro případ, kdy je lidé potřebují hned a lékárna je daleko nebo v tom okamžiku nefunguje.

Ministerstvo se domnívá, že když budou mít lidé možnost koupit si léčivé přípravky kdykoliv a pouze v potřebném rozsahu, který je nezbytný, sníží se množství přebytečných léčivých přípravků skladovaných v domácnostech.

Z průzkum vyplynulo, že dokonce i většina (72 %) respondentů z měst by ráda měla širší přístup k léčivům. To je založeno na faktu, že více než polovina (60 %) lidí zahrnutých do průzkumu zažilo situaci, kdy potřebovali OTC léčiva, ale lékárna už měla zavřeno a nemohli si tak koupit potřebný léčivý přípravek.

Ano zásilkovému prodeji

Většina lidí (82 %) by rovněž souhlasila s ministerským návrhem umožnit lékárnám zásilkový prodej všech léčivých přípravků (tj. i receptových) elektronickými prostředky. Možnost nakupovat léčivé přípravky elektronicky už využívá nebo plánuje v budoucnu využít polovina respondentů.

Polovina dotazovaných účastníků průzkumu také uvedla, že by při stacionární péči chtěli současně i jednodušší a rychlejší poskytnutí hrazených léčiv. Chtěli by mít proto možnost koupit léčivé přípravky jak v kamenných lékárnách, tak online.

Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby lékárny prodávaly na internetu receptově vázaná léčiva (s výjimkou omamných a psychotropních látek) s využitím elektronických receptů, jak to již funguje v některých zemích, kde je zaveden elektronický recept.

Pacienti by pak měli více možností zvolit si, jak by si mohli pohodlněji koupit receptové léčivé přípravky a mohli by si vybrat, zda si je vyzvednou v lékárně nebo online. Jak uvádí ministerstvo, tato možnost funguje v řadě zemí EU a lidé online prodej využívají.

Nemocniční lékárny

Konečně, ministerstvo rovněž navrhuje umožnit zdravotnickým zařízením zřídit si vlastní nemocniční lékárny a poskytnout svým pacientům se stacionární péči odpovídající léčivé přípravky přímo v nemocnici.

Tyto změny zákona o lékárnách, které navrhuje ministerstvo, jsou již projednávány v rámci výborů parlamentu.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
28.01.2013

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa
01.12.2008

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
07.09.2009

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...
25.11.2009

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
19.11.2012

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková
17.12.2008

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský
21.09.2012

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
10.05.2009

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan
30.09.2008

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.