FDA podpoří v boji proti opiátové epidemii i digitální technologie – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

FDA podpoří v boji proti opiátové epidemii i digitální technologie

Vloženo: 03.06.2018, 08:52 | Čteno: 13096×
FOTO: FDA

V rámci svého boje s opiátovou krizí otevřela FDA výzvu k podpoře vývoje zdravotnických prostředků, včetně digitálních zdravotnických technologií a diagnostických testů, které by mohly poskytnout nová řešení pro detekci, léčbu a prevenci závislosti, zneužívání a léčbu bolesti.

Inovační výzva

Navzdory nedávnému pokroku existuje stále mnoho příležitostí pro rozvoj nových technologií a uvedení nových výrobků na trh, které by uspokojily tuto naléhavou potřebu veřejného zdraví.

Tato výzva má umožnit společnostem, které FDA zvolí v rámci nového programu, aby s ní úzce spolupracovaly na urychlení vývoje a revizi svých stávajících produktů. Cílem je poskytnout výrobcům další pobídky, aby investovali do produktů, které mohou řešit závislost a podporovat rozvoj slibných technologií.

Agentura proto vývojáře vyzvala, aby předložili své návrhy. Mohou zahrnovat produkty, jako jsou diagnostické nástroje k identifikaci pacientů se zvýšeným rizikem závislosti, léčba bolesti, která eliminuje potřebu opioidních analgetik, léčba závislosti na opioidech nebo abstinenčních příznaků, stejně jako zařízení nebo technologie, které mohou zabránit zneužívání receptových opioidů.

Tato nová výzva je otevřená pro produkty v jakékoli fázi vývoje, od konceptu až po testování. Výzva je rovněž otevřena vývojářům zdravotnických prostředků, které jsou v současné době uváděny na trh, a kteří mají zájem demonstrovat, že jejich prostředky mají v léčbě bolesti lepší poměr přínosů a rizik ve srovnání s opioidy.

FDA přijímá žádosti do 30. září 2018, výběr žadatelů by měl speciální tým dokončit v listopadu roku 2018, kdy je rovněž zveřejní.

Status průlomového prostředku

Vývojáři, kteří budou přijati v rámci této výzvy, dostanou při vývoji a hodnocení navrhovaného produktu možnost rozšířených konzultací s FDA. Navíc ty prostředky a produkty, které splní určité přísnější požadavky, budou moci získat status průlomového zařízení bez podání samostatné žádosti.

FDA ve většině případů předpokládá, že žadatelé časem předloží jednu nebo více formálních žádostí, jako je výjimka pro zkoušené zařízení, žádost v režimu de novo, žádost o předběžné povolení k prodeji nebo žádost o schválení před uvedením na trh.

FDA cílí na inovace

V uplynulých letech FDA vybrala nebo schválila více než 200 zařízení a zdravotnických prostředků souvisejících s léčbou nebo správou bolesti, včetně deseti s novými nebo inovativními technologiemi, jako jsou stimulátory mozku a míchy, které mohou zmírnit bolest a snížit potřebu podávat opioidy pacientům trpícím buď akutní nebo chronickou bolestí.

FDA také nedávno udělila novou indikaci elektrického stimulačního přístroje, který má pomoci snížit abstinenční příznaky.

Tato výzva je součástí strategie FDA v boji proti opiátové epidemii, přičemž se významně zaměřuje na snížení expozice opiátům a prevenci vzniku nové závislosti; podporu léčby osob se závislostí na opioidech; podporu vývoje nových možností léčby bolesti a opiátů, které jsou odolnější vůči zneužívání a rovněž na opatření proti těm, kteří přispívají k nedovolenému dovozu a prodeji opiátových přípravků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš
14.09.2008

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
09.07.2011

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel
30.08.2011

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
11.11.2014

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...
11.08.2008

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
12.06.2012

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
15.07.2011

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.