Britská kosmická agentura podpořila vývoj technologií pro NHS 4 mil. GBP – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Britská kosmická agentura podpořila vývoj technologií pro NHS 4 mil. GBP

Vloženo: 25.07.2018, 06:22 | Čteno: 12686×
FOTO: UK Space Agency

Celkově 4 mil. GBP jsou k dispozici až pro čtyři aplikace technologií původně určených pro použití v kosmickém prostoru, které by mohly zlepšit léčbu NHS. Hledání hi-tech řešení hlavních zdravotních problémů, kterým čelí NHS v roce svého 70. výročí, je podpořeno Britskou kosmickou agenturou.

Vesmírný průmysl a NHS

Ve společné iniciativě agentury s NHS England budou inovátorům nabízet finanční prostředky, aby použili technologie původně navržené pro kosmický prostor, od průzkumu až po satelitní komunikaci, v lékařských aplikacích, které zlepší léčbu a péči v rámci NHS.

NHS načrtla čtyři výzvy, kterým čelí – řešení dlouhodobých onemocnění včetně zapojení zdravotnických a pečovatelských služeb, časnější diagnóza rakoviny, transformace služeb praktických lékařů a jiné primární péče a uspokojování potřeb duševního zdraví.

Až čtyři žádosti obdrží financování od vesmírné agentury na podporu rozvoje nápadů společně s podporou a radami od NHS England a Evropské kosmické agentury.

Britský vesmírný průmysl tvoří 40 % světových satelitů a 25 % telekomunikačních družic. V průběhu předchozích let již byla vesmírná technologie v řadě případů přizpůsobena pro použití v rámci NHS.

Bačkory pro sledování demence

Bačkory opatřené GPS podrážkou jsou testovány v Dorsetu u osob postižených demencí, aby pomohly snížit počet hospitalizací. Jedná se o diskrétní neinvazivní sledovací nástroj, který je umístěn uvnitř každodenní obuvi a může upozornit pečovatele, pokud se osoba, která je používá, dostane mimo stanovené parametry (tzv. „geo-plot“).

Upozornění jsou přijímána přes mobilní aplikaci, která běží na libovolném zařízení s přístupem k internetu a udává polohu uživatele, takže je možné jej rychle najít a snížit pravděpodobnost úrazu.

Pilulka pro diagnostiku střevních problémů

Tzv. videoendoskopie neboli kamera umístěná v polykatelné pilulce je zařízení přibližně 2 cm dlouhé, které se používá k vyšetření povrchu tenkého střeva. Pomáhá zkoumat anémii z nedostatku železa; nevysvětlitelné krvácení; podezření na celiakii a abnormality, jako jsou polypy.

Kapsle je vybavena miniaturní videokamerou a světelným zdrojem. Pohybuje bezbolestně a zachycuje obrazy, které odesílá do záznamového zařízení k analýze odborníky.

Mobilní screening prsu

Jedná se o mobilní skříňky pro screening prsu, které uchovávají digitální obrázky na pevných discích, které jsou pak odvezeny do nemocnice kurýrem, taxi nebo zaměstnanci mamografie.

Technologie financovaná vesmírnou agenturou nyní zahrnuje 16 mobilních jednotek NHS po celé zemi, pomocí nichž jsou skeny pacientů odesílány přímo zpět k vyhodnocení do center k dvojitému vyhodnocení radiology. Tím se snižuje doba potřebná k diagnostice rakoviny nebo jejímu úplnému odstranění.

Monitoring chůze

NASA inspirovala také při technologii, která pomáhá předcházet pádům. Nositelný senzor je pomáhá starším a zranitelným lidem zabránit pádům pomocí mikroelektromechanických gyroskopických zařízení, částečně na základě technologických spceialit vytvořených v rámci amerického vesmírného programu pro sledování toho, jak lidé chodí.

Senzory jsou umístěny v běžné obuvi a „hlídají“ pacienty, aby se nedostali mimo rámec stanovených mantinelů. V případě potřeby přes mobilní aplikaci upozorní pečovatele, který tak může rychle zareagovat a tím zabránit zranění pacientů a případné hospitalizaci.

Aplikace na rakovinu kůže

Mobilní aplikace, které využívají satelitní technologii k provedení personalizovaného posouzení rizika expozice slunečnímu záření, jako například aplikace Happy Sun, by mohly být v blízké budoucnosti součástí balíčku péče o pacienty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...
20.04.2017

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar
28.01.2010

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová
22.02.2010

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce
22.06.2008

Mgr. Stanislav Havlíček

Problémy s ostrým provoze...

Mgr. Stanislav Havlíček
01.01.1970

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba
16.01.2011

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...
24.08.2009

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
08.05.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš
30.04.2008

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti pneumokoko...

RNDr. Marek Petráš
05.03.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.