Litva spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy od ledna 2019 – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Litva spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy od ledna 2019

Vloženo: 02.08.2018, 05:50 | Čteno: 12313×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Litva bude další zemí, která spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy. Rozhodl o tom na návrh vlády nedávno litevský parlament. Služba bude spuštěna od 1. ledna 2019.

Online e-recepty

Litevský ministr zdravotnictví přišel v letních měsících se smrští legislativních farmaceutických změn. Vzhledem ke schválení možnosti vystavovat recepty na dálku je dalším logickým krokem umožnění zásilkového prodeje receptových léčiv.

Litevské ministerstvo si počátkem roku zadalo průzkum mezi lidmi, jestli by souhlasili s tím, aby se některé volně prodejné léčivé přípravky, jako jsou analgetika, antipyretika ad., mohly prodávat nejen v lékárnách, ale také v jiných obchodech a zda už vyzkoušeli nákup léčiv online a chtěli by mít tuto možnost i v Litvě.

Jednoznačný výsledek nastavil trend legislativních změn, které v červenci definitivně schválil litevský parlament. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby lékárny prodávaly na internetu receptově vázaná léčiva (s výjimkou omamných a psychotropních látek) s využitím elektronických receptů, jak to již funguje v některých zemích, kde je zaveden elektronický recept.

Jak uvedl ministr, řada zemí, které již mají zaveden elektronický recept umožňuje pacientům objednat si léčivé přípravky přes internet. Tato možnost funguje v řadě zemí EU, lidé online prodej využívají, proto se rozhodl zavést jej i v Litvě. Chce tak mj. předejít nákupu z nelegálních internetových zdrojů.

Pacienti tak budou mít více možností zvolit si, jaký způsob získání jejich předepsaných léčivých přípravků bude pro ně nejpohodlnější a budou si moci vybrat, zda si je vyzvednou v lékárně nebo online.

Od 1. ledna 2019 si tak budou moci vybrat, zda si vystavený elektronický recept vyzvednou v kamenné lékárně nebo internetové. Výjimkou budou pouze recepty na návykové a psychotropní látky.

Prodej léčiv mimo lékárny

Další změnou bude vznik alternativních kanálů pro prodej vybraných léčivých přípravků mimo lékárny. Supermarkety, drogerie a další retailové prodejny budou muset požádat o zvláštní licenci. Prodávat nebudou všechny volně prodejné přípravky, ale jen ty, které budou na ministerstvem sestaveném seznamu.

Ministerstvo se domnívá, že když budou mít lidé možnost koupit si léčivé přípravky kdykoliv a pouze v potřebném rozsahu, který je nezbytný, sníží se množství přebytečných léčivých přípravků skladovaných v domácnostech.

Nemocniční lékárny

Poslední, rovněž už dříve představená změna, umožní zdravotnickým zařízením zřídit si vlastní lékárny s výdejem pro veřejnost a poskytnout svým pacientům se stacionární péčí odpovídající léčivé přípravky přímo v nemocnici, poliklinice.

Důvodem, podle ministerstva, je současný stav, kdy lidé často nemohou v běžných veřejných lékárnách své speciální nemocniční přípravky sehnat, protože je lékárny nevedou. Tato změna by jim tak měla ušetřit zbytečnou cestu a rovněž finanční prostředky.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Heinz-Günter Wolf

Aktuelle Situation auf de...

Heinz-Günter Wolf

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Povinné organizace lékárn...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. RNDr. Milan Pour, P...

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.