Litva spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy od ledna 2019 – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Litva spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy od ledna 2019

Vloženo: 02.08.2018, 05:50 | Čteno: 11865×
FOTO: APATYKÁŘ®

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Litva bude další zemí, která spustí zásilkový obchod s receptovými léčivy. Rozhodl o tom na návrh vlády nedávno litevský parlament. Služba bude spuštěna od 1. ledna 2019.

Online e-recepty

Litevský ministr zdravotnictví přišel v letních měsících se smrští legislativních farmaceutických změn. Vzhledem ke schválení možnosti vystavovat recepty na dálku je dalším logickým krokem umožnění zásilkového prodeje receptových léčiv.

Litevské ministerstvo si počátkem roku zadalo průzkum mezi lidmi, jestli by souhlasili s tím, aby se některé volně prodejné léčivé přípravky, jako jsou analgetika, antipyretika ad., mohly prodávat nejen v lékárnách, ale také v jiných obchodech a zda už vyzkoušeli nákup léčiv online a chtěli by mít tuto možnost i v Litvě.

Jednoznačný výsledek nastavil trend legislativních změn, které v červenci definitivně schválil litevský parlament. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby lékárny prodávaly na internetu receptově vázaná léčiva (s výjimkou omamných a psychotropních látek) s využitím elektronických receptů, jak to již funguje v některých zemích, kde je zaveden elektronický recept.

Jak uvedl ministr, řada zemí, které již mají zaveden elektronický recept umožňuje pacientům objednat si léčivé přípravky přes internet. Tato možnost funguje v řadě zemí EU, lidé online prodej využívají, proto se rozhodl zavést jej i v Litvě. Chce tak mj. předejít nákupu z nelegálních internetových zdrojů.

Pacienti tak budou mít více možností zvolit si, jaký způsob získání jejich předepsaných léčivých přípravků bude pro ně nejpohodlnější a budou si moci vybrat, zda si je vyzvednou v lékárně nebo online.

Od 1. ledna 2019 si tak budou moci vybrat, zda si vystavený elektronický recept vyzvednou v kamenné lékárně nebo internetové. Výjimkou budou pouze recepty na návykové a psychotropní látky.

Prodej léčiv mimo lékárny

Další změnou bude vznik alternativních kanálů pro prodej vybraných léčivých přípravků mimo lékárny. Supermarkety, drogerie a další retailové prodejny budou muset požádat o zvláštní licenci. Prodávat nebudou všechny volně prodejné přípravky, ale jen ty, které budou na ministerstvem sestaveném seznamu.

Ministerstvo se domnívá, že když budou mít lidé možnost koupit si léčivé přípravky kdykoliv a pouze v potřebném rozsahu, který je nezbytný, sníží se množství přebytečných léčivých přípravků skladovaných v domácnostech.

Nemocniční lékárny

Poslední, rovněž už dříve představená změna, umožní zdravotnickým zařízením zřídit si vlastní lékárny a výdejem pro veřejnost a poskytnout svým pacientům se stacionární péčí odpovídající léčivé přípravky přímo v nemocnici, poliklinice.

Důvodem, podle ministerstva, je současný stav, kdy lidé často nemohou v běžných veřejných lékárnách své speciální nemocniční přípravky sehnat, protože je lékárny nevedou. Tato změna by jim tak měla ušetřit zbytečnou cestu a rovněž finanční prostředky.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 19 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
16.11.2009

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová
04.09.2012

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš
08.07.2009

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
19.10.2015

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...
12.06.2012

Lucie Kolbabová

Student Exchange Programm...

Lucie Kolbabová
03.12.2012

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...
05.11.2008

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
13.12.2009

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
13.11.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.