Britská vláda chce zavést povinnou elektronickou preskripci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Britská vláda chce zavést povinnou elektronickou preskripci

Vloženo: 28.08.2018, 05:50 | Čteno: 14881×
FOTO: APATYKÁŘ®

Britská vláda hodlá zavést povinnou elektronickou preskripci. Chce změnit příslušné nařízení tak, aby papírové předpisy kompletně nahradily předpisy v elektronické podobě. Podle vlády tento krok ušetří výrazné peníze NHS a čas pacientům a zaměstnancům.

Aktivní praktici

Státní tajemník pro zdravotní a sociální péči ve svém stanovisku uvedl, že bude podporovat, aby i poslední stovky lékařů a lékáren přešly k využívání elektronické preskripce.

Stejně jako finanční úspory pro NHS až do výše 300 mil. GBP do roku 2021, přinese přechod na elektronické předpisy výhody pro pacienty.

A to včetně úspory času stráveného v lékárnách a u praktického lékaře, opakované recepty je možné realizovat přímo z lékárny místo toho, aby museli pacienti nejprve navštívit lékaře a konečně e-preskripce odstraní obavy ze ztráty papírových.

Již v minulém roce došlo k výraznému růstu užívání a dostupnosti elektronického předepisování léčivých přípravků většinou ze strany praktických lékařů. Celkově se zvýšila z méně než 1 % v červnu 2010 na 63 % v červnu 2018.

Více než 6000 praktických lékařů je již schopno nahrát předepsané recepty elektronicky do centrálního úložiště. Lékárník si je pak může stáhnout, což ušetří čas jak zaměstnancům tak i pacientům.

Omezit papír na minimum

Stále je však ve Spojeném království možné vydat každoročně tisíce papírových receptů kvůli současným předpisům, které omezují možnosti, kdy se může elektronický recept předepsat.

Změny v těchto předpisech budou provedeny později v tomto roce s cílem rozšířit elektronické předepisování téměř všech předpisů.

Podle tajemníka je nutné využít technologii v celé NHS, aby se zlepšila péče a ušetřil čas pacientům. V NHS již nyní působí tisíce praktických lékařů, kteří využívají výhody elektronických receptů. Není proto správné, že existují případy, kdy je třeba ještě používat archaický papír.

Jako součást dlouhodobého plánu britského Ministerstva zdravotnictví se má NHS stát nejmodernějším systémem zdravotní péče na světě, včetně plně elektronizované infrastruktury a služeb.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Změny v odměňování lékáre...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.