FDA zasáhla proti 21 internetovým stránkám, které nelegálně inzerovaly opiáty – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

FDA zasáhla proti 21 internetovým stránkám, které nelegálně inzerovaly opiáty

Vloženo: 30.08.2018, 05:56 | Čteno: 15477×
FOTO: Apotek 1

Americká FDA zaslala varovné dopisy další čtyři online sítě (CoinRX, MedInc.biz, PharmacyAffiliates.org a PharmaMedics) provozující celkem 21 internetových stránek, které nelegálně uváděly na trh potenciálně nebezpečné, neschválené a nesprávně označené verze opioidních léčiv, včetně tramadolu. FDA v nich požaduje okamžitě zastavení nezákonného prodeje těchto produktů.

Letní smršť

Letos v létě již FDA zaslala celkem 13 varovných dopisů více než 70 provozovatelům internetových stránek. Akce je součástí dalších souvisejících a plánovaných aktivit ve společném úsilí s legitimními zúčastněnými stranami, včetně předních sociálních médií.

Jak je uvedeno ve varovných dopisech, tyto webové stránky nabízejí na prodej opiáty, které jsou nesprávně označené a neschválenými novými léčivými přípravky, včetně neschváleného tramadolu, což porušuje federální zákon o potravinách, lécích a kosmetických výrobcích.

Vedle zdravotních rizik mohou nelegální online lékárny představovat další rizika pro spotřebitele, včetně finančních podvodů s kreditními kartami, krádeží identity a počítačových virů.

Nelegální tramadol

Ilegální prodej těchto produktů je rizikový zejména proto, že tramadol schválený FDA nese na obalu důrazné varování, které uvádí, že léčivo představuje významné riziko vážných nebo dokonce život ohrožujících nežádoucích účinků (respirační útlum, neonatální abstinenční syndrom ad.).

FDA požaduje odpověď na svůj dopis od každé společnosti do 10 pracovních dnů. Společnosti musejí informovat o tom, aby agenturu informovaly o konkrétních opatřeních přijatých k řešení jejích obav. Pokud nápravu neprovedou, využije FDA své kompetence pro vynucení práva.

Proaktivní přístup

Agentura se snaží být v boji s opiátovou epidemií velmi aktivní. Jedním z klíčových kroků k řešení této mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví je přijetí proaktivnějšího přístupu zúčastněných stran na internetu, aby se zabránilo internetovému obchodu s neschválenými léčivy.

V červnu oznámila podobnou sérii varovných dopisů a 27. června pak uspořádala online summit všech zúčastněných stran, včetně internetových hráčů a opinion lídrů, vládních subjektů, akademických pracovníků a zájmových skupin o opioidech, aby projednali způsoby, jak společně podniknout silnější kroky k potírání opiátové krize snížením online dostupnosti nelegálních opiátů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Andreja Čufar

Current situation on the ...

Andreja Čufar

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

25 let Slovenské lékárnic...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Karolína Veselá

Student Exchange Programm...

Karolína Veselá

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.