PharmDr. Bc. Jan Bureš: Rx online je pro lékárníky možnost a lékárníci by u toho měli být – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

PharmDr. Bc. Jan Bureš: Rx online je pro lékárníky možnost a lékárníci by u toho měli být

Vloženo: 07.09.2018, 06:19 | Čteno: 19737×
PharmDr. Bc. Jan Bureš
FOTO: PharmDr. Bc. Jan Bureš

Jak už dříve informoval jako první portál APATYKÁŘ®, internetovou lékárnu Apotek.cz koupila společnost Teta drogerie a lékárny ČR, která provozuje síť TETA Lékáren a rovněž e-lékárnu sLéky.cz. V Apotek.cz zůstává i nadále jako prokurista bývalý jednatel společnosti PharmDr. Bc. Jan Bureš, své podíly prodali a nadále ve společnosti nepůsobí další dva jednatelé Mgr. Pavel Vajskebr a Aliaksei Siparau.

Dr. Bureš se tak po několika letech vrací zpět pod skupinu p.k.Solvent. Po převzetí úspěšné internetové lékárny DocSimon, kterou měl na starosti, v souvislosti s akvizicí společnosti SimonPharma na konci roku 2012 skupinou Penta Investments, působil od srpna 2014 do poloviny roku 2015 jako ředitel e-lékárny sLéky.cz spadající právě pod p.k.Solvent.

Společně s bývalým šéfem řetězce Dr.Max Ing. Mgr. Pavlem Vajskebrem, mj. vlastníkem řetězce ordinací MediClinic, a Ing. Aliakseiem Siparau, který měl ve společnosti Česká lékárna holding na starosti finance, controlling, IT a akvizice spustili e-lékárnu Apotek.cz.

Nyní se tedy po třech letech vrací zpět pod skupinu p.k.Solvent a jako prokurista bude mít Apotek.cz dále na starosti. Co bylo důvodem prodeje, jakou vizi má v e-commerce a na další otázky se zeptal portál APATYKÁŘ® PharmDr. Bc. Jana Bureše.

Proč jste se rozhodli Apotek.cz prodat?

„Bylo to společné rozhodnutí. Další dva zakládající společníci se intenzivně zaměřili na jiný segment trhu. Proto jsme se rozhodli prodat své podíly.“

Hrál pro prodej roli i fakt, že jste svého času pro p.k. Solvent působil?

„Ano, samozřejmě. Dobré vztahy s majiteli a managementem a vzájemná důvěra byly důležité.“

Jaké jsou další plány? Zůstáváte u společnosti jako prokurista, budete mít nadále Apotek na starosti?

„Já osobně budu mít nadále Apotek na starosti, stále máme co vyvíjet.“

Přece jen Teta už má svou e-lékárnu sLéky, sloučíte je, nebo poběží oba e-shopy souběžně?

„Máte pravdu. Internetová lékárna sLéky má své místo. Plánujeme, že oba e-shopy poběží dále pod svými brandy, tak jako je to doposud. Chceme využít určitých synergií a vzájemných zkušeností. Apotek přispěje svým vyvinutým softwarem využívající napojení na velkodistributora a logistickými zkušenostmi.“

Hraje svou roli i vize Rx online? Očekáváte, podobně jako jiní, že k legislativnímu povolení dojde v dohledné době?

„Vzhledem k vývoji v řadě evropských zemích lze očekávat, že i u nás by k tomu mohlo v dohledné době dojít. Protože v lékárenské e-commerce působím již řadu let, tak to možná vnímám komplexněji.

Určitě by to nebyla služba pro všechny a viděl bych to jen jako další možnost pro určité skupiny pacientů. Já se ale ptám. Může to být pro nějakou část pacientů přínosem? Pokud ano, a já si to myslím, je samozřejmě logické, aby si každý pacient mohl zvolit, co mu vyhovuje.“

Vidíte v tom hrozbu pro lékárníky, nebo spíše posun do nové role profese?

„Já osobně to vnímám pro lékárníky jako možnost. Pokud vzniká na trhu poptávka po službě, tak je často pouze otázkou času, kdy bude zavedena a objeví se. Otázkou je, kdo u toho bude. Já si myslím, že by to měli být lékárníci. Vždy na to budou různé a určitě polarizované názory.

Posláním lékárníka je přece zajistit pacientovi konkrétní lék. Lékárník byl přece původně výrobcem, postupně se z výroby stala příprava a dnes v drtivé většině objednává a vydává hromadně vyrobené. Věnuje se přemíře administrativy, ale je ‚finální logistik‘ v řetězci léčiva od výrobce k pacientovi a to v tom nejlepším smyslu. Součástí toho je samozřejmě dispenzace a kontrola. Do úvahy musíme zahrnout i to, že formy komunikace se mění.

Je tedy Rx online jiná role anebo jen jiná forma? Potenciál odborné činnosti je podle mého názoru veliký. Dispenzace a informační služba obecně může být na velmi vysoké úrovni, protože lékárník může řadu věcí posoudit s využitím informačních zdrojů a nebude odsuzován čekající frontou v oficíně. Takto již fungují některé zahraniční on-line lékárny.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Lucie Kotlářová

1. Tématický den - Metabo...

Mgr. Lucie Kotlářová

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.