Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

PharmDr. Bc. Jan Bureš: Rx online je pro lékárníky možnost a lékárníci by u toho měli být

Vloženo: 07.09.2018, 06:19 | Čteno: 28863×
PharmDr. Bc. Jan Bureš
FOTO: PharmDr. Bc. Jan Bureš

Jak už dříve informoval jako první portál APATYKÁŘ®, internetovou lékárnu Apotek.cz koupila společnost Teta drogerie a lékárny ČR, která provozuje síť TETA Lékáren a rovněž e-lékárnu sLéky.cz. V Apotek.cz zůstává i nadále jako prokurista bývalý jednatel společnosti PharmDr. Bc. Jan Bureš, své podíly prodali a nadále ve společnosti nepůsobí další dva jednatelé Mgr. Pavel Vajskebr a Aliaksei Siparau.

Dr. Bureš se tak po několika letech vrací zpět pod skupinu p.k.Solvent. Po převzetí úspěšné internetové lékárny DocSimon, kterou měl na starosti, v souvislosti s akvizicí společnosti SimonPharma na konci roku 2012 skupinou Penta Investments, působil od srpna 2014 do poloviny roku 2015 jako ředitel e-lékárny sLéky.cz spadající právě pod p.k.Solvent.

Společně s bývalým šéfem řetězce Dr.Max Ing. Mgr. Pavlem Vajskebrem, mj. vlastníkem řetězce ordinací MediClinic, a Ing. Aliakseiem Siparau, který měl ve společnosti Česká lékárna holding na starosti finance, controlling, IT a akvizice spustili e-lékárnu Apotek.cz.

Nyní se tedy po třech letech vrací zpět pod skupinu p.k.Solvent a jako prokurista bude mít Apotek.cz dále na starosti. Co bylo důvodem prodeje, jakou vizi má v e-commerce a na další otázky se zeptal portál APATYKÁŘ® PharmDr. Bc. Jana Bureše.

Proč jste se rozhodli Apotek.cz prodat?

„Bylo to společné rozhodnutí. Další dva zakládající společníci se intenzivně zaměřili na jiný segment trhu. Proto jsme se rozhodli prodat své podíly.“

Hrál pro prodej roli i fakt, že jste svého času pro p.k. Solvent působil?

„Ano, samozřejmě. Dobré vztahy s majiteli a managementem a vzájemná důvěra byly důležité.“

Jaké jsou další plány? Zůstáváte u společnosti jako prokurista, budete mít nadále Apotek na starosti?

„Já osobně budu mít nadále Apotek na starosti, stále máme co vyvíjet.“

Přece jen Teta už má svou e-lékárnu sLéky, sloučíte je, nebo poběží oba e-shopy souběžně?

„Máte pravdu. Internetová lékárna sLéky má své místo. Plánujeme, že oba e-shopy poběží dále pod svými brandy, tak jako je to doposud. Chceme využít určitých synergií a vzájemných zkušeností. Apotek přispěje svým vyvinutým softwarem využívající napojení na velkodistributora a logistickými zkušenostmi.“

Hraje svou roli i vize Rx online? Očekáváte, podobně jako jiní, že k legislativnímu povolení dojde v dohledné době?

„Vzhledem k vývoji v řadě evropských zemích lze očekávat, že i u nás by k tomu mohlo v dohledné době dojít. Protože v lékárenské e-commerce působím již řadu let, tak to možná vnímám komplexněji.

Určitě by to nebyla služba pro všechny a viděl bych to jen jako další možnost pro určité skupiny pacientů. Já se ale ptám. Může to být pro nějakou část pacientů přínosem? Pokud ano, a já si to myslím, je samozřejmě logické, aby si každý pacient mohl zvolit, co mu vyhovuje.“

Vidíte v tom hrozbu pro lékárníky, nebo spíše posun do nové role profese?

„Já osobně to vnímám pro lékárníky jako možnost. Pokud vzniká na trhu poptávka po službě, tak je často pouze otázkou času, kdy bude zavedena a objeví se. Otázkou je, kdo u toho bude. Já si myslím, že by to měli být lékárníci. Vždy na to budou různé a určitě polarizované názory.

Posláním lékárníka je přece zajistit pacientovi konkrétní lék. Lékárník byl přece původně výrobcem, postupně se z výroby stala příprava a dnes v drtivé většině objednává a vydává hromadně vyrobené. Věnuje se přemíře administrativy, ale je ‚finální logistik‘ v řetězci léčiva od výrobce k pacientovi a to v tom nejlepším smyslu. Součástí toho je samozřejmě dispenzace a kontrola. Do úvahy musíme zahrnout i to, že formy komunikace se mění.

Je tedy Rx online jiná role anebo jen jiná forma? Potenciál odborné činnosti je podle mého názoru veliký. Dispenzace a informační služba obecně může být na velmi vysoké úrovni, protože lékárník může řadu věcí posoudit s využitím informačních zdrojů a nebude odsuzován čekající frontou v oficíně. Takto již fungují některé zahraniční on-line lékárny.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek PetrášISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.