Pangea zacílila na nelegální internetové lékárny již po jedenácté – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Pangea zacílila na nelegální internetové lékárny již po jedenácté

Vloženo: 25.10.2018, 06:13 | Čteno: 14003×
FOTO: Interpol

Falešná cytostatika, analgetika, falešné stříkačky a spousta dalších „léčiv“. Jedenáctá operace Pangea pod vedením organizace Interpol, největší svého druhu zaměřená na nedovolený prodej léčiv a zdravotnických prostředků na internetu, zaznamenala po celém světě 859 zatčených a zabavení potenciálně nebezpečných léčivých přípravků v hodnotě více než 14 mil. USD.

Nejen léčiva, i falešné stříkačky

Celkem 193 policejních, celních a zdravotních regulačních orgánů ze 116 zemí se znovu cíleně v koordinované akci zaměřilo na nezákonný online prodej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Akce vedla k zatčení a zadržení po celém světě potenciálně nebezpečných léčivých přípravků v hodnotě 14 mil. USD.

Díky zacílení na distribuční služby manipulované organizovanými zločineckými sítěmi došlo k uzavření 3671 webových stránek, profilů na sociálních sítích a internetových tržišť.

Během týdne, kdy akce probíhala (od 9. do 16. října), bylo zkontrolováno téměř jeden milion zásilek a celosvětově zabaveno 500 tun nelegálních léčivých přípravků.

Ty zahrnovaly protizánětlivá léčiva, analgetika, tablety na léčbu erektilní dysfunkce, hypnotika a sedativa, anabolické steroidy, tablety na snížení hmotnosti a léčivé přípravky na léčbu HIV, Parkinsonovy choroby a diabetes. Bylo také zabaveno více než 110 tis. zdravotnických prostředků včetně stříkaček, kontaktních čoček, naslouchadel a chirurgických nástrojů.

Zatímco v tomto roce bylo zabaveno více zásilek než v předchozích operacích Pangea, počet zabavených léčivých přípravků byl nižší. Podle generálního tajemníka Interpolu Jürgena Stocka je to znamení, že operace dosahují svých cílů.

Zločinci sice nyní přepravují balíčky s menším počtem pilulek a tablet, aby se vyhnuli přísnější kontrole, která se v mnoha zemích stala rutinou v důsledku operací Pangea. Nicméně výsledky z letošního roku opět ukazují, že se daří po celém světě bránit dodání potenciálně smrtících výrobků nic netušícím zákazníkům.

Úřady v Polsku např. objevily padělané antikoncepční tablety ukryté uvnitř balení DVD, v Irsku zase byly nalazeny skrytá hypnotika uvnitř knih, ve kterých byly díry.

Zločinci se také pokoušeli vyhnout detekci zásilek záměrným falešným uvedením položek jako pravé. Například v Argentině bylo zadrženo více než 4 mil. neoznačených tablet ibuprofenu poté, co byly deklarovány jako vzorky.

Ve Spojeném království zase byly objeveno 150 tis. silných hypnotik v zásilkách deklarovaných jako oblečení, ložní prádlo a jídlo. Celkem britská MHRA zajistila na 1 mil. balení falešných léčiv v hodnotě přes 2 mil. GBP.

Švýcarský SwissMedic hlásí nárůst zásilek s nelegálními léčivy, 87% z nich na erektilní dysfunkci (nárůst oproti roku 2017, kdy jich bylo za celý rok 59%). Následná laboratorní analýza ukázala, že bezmála polovina ze 100 vzorků obsahovala výrazně nižší dávku deklarované účinné látky, neuvedené látky či zcela jinou látku.

Americká FDA v rámci operace Pangea zacílila na 465 webových stránek prodávající nelegální a neschválená léčiva, především opioidy, cytostatika či antivirotika. Jejich provozovatelům zaslala své varovné dopisy, oslovila registrátory a zaměřila se rovněž na mezinárodní poštovní centra.

Během cílených tří až čtyřdenních kontrol na mezinárodních letištích nalezli inspektoři FDA produkty, které se se měly dostat do země z oblastí jako je Indie, Spojené království, Čína a Salvador. Z 626 testovaných zásilek bylo do Spojených států odmítnuto vpustit 794 produktů. U 62 bylo zjištěno, že byly zakoupeny z internetových stránek provozovaných ze Spojeného království, Kanady a Indii.

Rakouské orgány pak zajistily na mezinárodním vídeňském letišti přes 423 kg ukradených přípravků zneužívaných jako doping deklarovaných jako elektrozboží v hodnotě více než 23 tis. EUR. Po celém Rakousku celníci zabavili 6680 tablet a 1815 balení, z větší části pocházejících z Indie. Nejčastěji se jednalo o analgetika a sysntetické opioidy.

Padělané zdravotnické prostředky zabavené během operace zahrnovaly 737 expirovaných kardiochirurgických nástrojů pašovaných do bývalé jugoslávské republiky Makedonie.

Koordinace spolupráce

INTERPOL koordinoval operaci s podporou Světové celní organizace, Stálého fóra pro mezinárodní farmaceutickou kriminalitu, Pracovní skupiny vedoucích pracovníků agentur pro léčivé přípravky, Europolu, Institutu pro farmaceutickou bezpečnost stejně jako společnostmi Twitter, Facebook a poskytovateli platebních karet.

Operace je zaměřena na internet, protože se stal hlavním zdrojem nebezpečných léčiv a tak je mezinárodní spolupráce klíčová pro ochranu veřejnosti před tímto nebezpečím. Operace rovněž zvýšila povědomí veřejnosti o potenciálních nebezpečích spojených s online nakupováním léčiv prostřednictvím videí, brožur, výstav a rozhovorů v nemocnicích a školách.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková
10.09.2009

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...
14.03.2009

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová
09.07.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
15.06.2011

Doc. RNDr. Marie Pospíšilová, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Marie Pospíšil...
26.11.2009

PharmDr. Ján Valjan

Česká pseudoefedrinová ka...

PharmDr. Ján Valjan
08.09.2008

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová
24.06.2009

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...
14.10.2009

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner
08.03.2010

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.