Pangea zacílila na nelegální internetové lékárny již po jedenácté – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Pangea zacílila na nelegální internetové lékárny již po jedenácté

Vloženo: 25.10.2018, 06:13 | Čteno: 14656×
FOTO: Interpol

Falešná cytostatika, analgetika, falešné stříkačky a spousta dalších „léčiv“. Jedenáctá operace Pangea pod vedením organizace Interpol, největší svého druhu zaměřená na nedovolený prodej léčiv a zdravotnických prostředků na internetu, zaznamenala po celém světě 859 zatčených a zabavení potenciálně nebezpečných léčivých přípravků v hodnotě více než 14 mil. USD.

Nejen léčiva, i falešné stříkačky

Celkem 193 policejních, celních a zdravotních regulačních orgánů ze 116 zemí se znovu cíleně v koordinované akci zaměřilo na nezákonný online prodej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků. Akce vedla k zatčení a zadržení po celém světě potenciálně nebezpečných léčivých přípravků v hodnotě 14 mil. USD.

Díky zacílení na distribuční služby manipulované organizovanými zločineckými sítěmi došlo k uzavření 3671 webových stránek, profilů na sociálních sítích a internetových tržišť.

Během týdne, kdy akce probíhala (od 9. do 16. října), bylo zkontrolováno téměř jeden milion zásilek a celosvětově zabaveno 500 tun nelegálních léčivých přípravků.

Ty zahrnovaly protizánětlivá léčiva, analgetika, tablety na léčbu erektilní dysfunkce, hypnotika a sedativa, anabolické steroidy, tablety na snížení hmotnosti a léčivé přípravky na léčbu HIV, Parkinsonovy choroby a diabetes. Bylo také zabaveno více než 110 tis. zdravotnických prostředků včetně stříkaček, kontaktních čoček, naslouchadel a chirurgických nástrojů.

Zatímco v tomto roce bylo zabaveno více zásilek než v předchozích operacích Pangea, počet zabavených léčivých přípravků byl nižší. Podle generálního tajemníka Interpolu Jürgena Stocka je to znamení, že operace dosahují svých cílů.

Zločinci sice nyní přepravují balíčky s menším počtem pilulek a tablet, aby se vyhnuli přísnější kontrole, která se v mnoha zemích stala rutinou v důsledku operací Pangea. Nicméně výsledky z letošního roku opět ukazují, že se daří po celém světě bránit dodání potenciálně smrtících výrobků nic netušícím zákazníkům.

Úřady v Polsku např. objevily padělané antikoncepční tablety ukryté uvnitř balení DVD, v Irsku zase byly nalazeny skrytá hypnotika uvnitř knih, ve kterých byly díry.

Zločinci se také pokoušeli vyhnout detekci zásilek záměrným falešným uvedením položek jako pravé. Například v Argentině bylo zadrženo více než 4 mil. neoznačených tablet ibuprofenu poté, co byly deklarovány jako vzorky.

Ve Spojeném království zase byly objeveno 150 tis. silných hypnotik v zásilkách deklarovaných jako oblečení, ložní prádlo a jídlo. Celkem britská MHRA zajistila na 1 mil. balení falešných léčiv v hodnotě přes 2 mil. GBP.

Švýcarský SwissMedic hlásí nárůst zásilek s nelegálními léčivy, 87% z nich na erektilní dysfunkci (nárůst oproti roku 2017, kdy jich bylo za celý rok 59%). Následná laboratorní analýza ukázala, že bezmála polovina ze 100 vzorků obsahovala výrazně nižší dávku deklarované účinné látky, neuvedené látky či zcela jinou látku.

Americká FDA v rámci operace Pangea zacílila na 465 webových stránek prodávající nelegální a neschválená léčiva, především opioidy, cytostatika či antivirotika. Jejich provozovatelům zaslala své varovné dopisy, oslovila registrátory a zaměřila se rovněž na mezinárodní poštovní centra.

Během cílených tří až čtyřdenních kontrol na mezinárodních letištích nalezli inspektoři FDA produkty, které se se měly dostat do země z oblastí jako je Indie, Spojené království, Čína a Salvador. Z 626 testovaných zásilek bylo do Spojených států odmítnuto vpustit 794 produktů. U 62 bylo zjištěno, že byly zakoupeny z internetových stránek provozovaných ze Spojeného království, Kanady a Indii.

Rakouské orgány pak zajistily na mezinárodním vídeňském letišti přes 423 kg ukradených přípravků zneužívaných jako doping deklarovaných jako elektrozboží v hodnotě více než 23 tis. EUR. Po celém Rakousku celníci zabavili 6680 tablet a 1815 balení, z větší části pocházejících z Indie. Nejčastěji se jednalo o analgetika a sysntetické opioidy.

Padělané zdravotnické prostředky zabavené během operace zahrnovaly 737 expirovaných kardiochirurgických nástrojů pašovaných do bývalé jugoslávské republiky Makedonie.

Koordinace spolupráce

INTERPOL koordinoval operaci s podporou Světové celní organizace, Stálého fóra pro mezinárodní farmaceutickou kriminalitu, Pracovní skupiny vedoucích pracovníků agentur pro léčivé přípravky, Europolu, Institutu pro farmaceutickou bezpečnost stejně jako společnostmi Twitter, Facebook a poskytovateli platebních karet.

Operace je zaměřena na internet, protože se stal hlavním zdrojem nebezpečných léčiv a tak je mezinárodní spolupráce klíčová pro ochranu veřejnosti před tímto nebezpečím. Operace rovněž zvýšila povědomí veřejnosti o potenciálních nebezpečích spojených s online nakupováním léčiv prostřednictvím videí, brožur, výstav a rozhovorů v nemocnicích a školách.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.