Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německý průzkum potvrzuje rizika „Dr. Google“ – lidé ruší návštěvy u lékaře a mění si léčbu

Vloženo: 22.11.2018, 07:04 | Čteno: 16229×
FOTO: APATYKÁŘ®

Téměř dvě třetiny Němců se v posledních šesti měsících informovaly o konkrétním onemocnění na internetu. Každá druhá online rešerše se týkala vážného onemocnění. 66 % si vyhledá příznaky onemocnění předtím, než se vydají k lékaři. V důsledku toho čtyři z deseti Němců používají tipy na léčbu z internetu. Vyplývá to z nového online průzkumu cíleně zaměřeného na online poradenství.

43 % lidí online zjištění vyděsila

Zvláště ti, kteří jsou nemocní, hledají pomoc na internetu. Téměř 70 % Němců se středně závažným až špatným zdravotním stavem se v průběhu předcházejících šesti měsíců „radilo s Dr. Google“.

Mnoho portálů a online platforem nabízí v současné době informace o zdravotnických tématech. Ne vždy to má ale pozitivní dopady. 50 % respondentů uvedlo, že v internetových rešerších našli odkazy, které je uklidnily. Naopak 43 % online výzkum vyděsil. 22 % se poté cítilo ještě hůř.

Rizika neověřených informací

Zvláště ti, kteří chodí často k lékaři, se rádi obracejí se svými zdravotními problémy na internet. Ti, kteří navštěvují lékaře zřídka, vidí také v online zdravotních informacích méně výhod. Celkově se tak internet jednoznačně stal žádaným poradcem pro pacienty, avšak ne vždy je pacientům zřejmé, zda jsou informace vědecky prokázány, což skýtá nebezpečí.

„Dr. Google“ má otevřeno stále

V některých případech však může mít návštěva u „Dr. Google“ fatální následky, jak ukazuje studie. Až 40 % dotazovaných se začalo po vlastním průzkumu léčit samo a 18 % dokonce začalo užívat léčivé přípravky bez konzultace s lékařem, nebo naopak svou léčbu vysadilo.

Jak ukázal průzkum, u 16 % respondentů, kteří se takto „léčili“ sami, se zdravotní stav zhoršil. Ženy mají přitom tendenci k samoléčbě větší než muži. 45 % žen, ale jen 35 % mužů, se někdy řídilo léčebnými návrhy z internetu.

Je zřejmé, že zdravotní portály mohou pomoci ukojit informační potřeby pacientů, ale nikdy nemohou nahradit návštěvu lékaře, který by měl vždy rozhodovat o diagnóze a správné léčbě.

Riziko samovyšetření

15 % respondentů uvedlo, že na základě informací o nemocech a zdravotních problémech chodí méně k lékaři. 12 % dokonce zrušilo návštěvu u lékaře po své online konzultaci s „Dr. Google“. To může mít fatální důsledky. U každého pátého respondenta, který po hledání na internetu zrušil návštěvu lékaře, se zdravotní stav zhoršil.

O studii

V rámci studie „Dr. Google“ bylo v reprezentativním celostátním průzkumu online dotazováno 1000 lidí ve věku 18 let a více. Průzkum byl proveden od července do srpna 2018 Institutem pro průzkum trhu ToLuna Germany.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.