Německý průzkum potvrzuje rizika „Dr. Google“ – lidé ruší návštěvy u lékaře a mění si léčbu – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německý průzkum potvrzuje rizika „Dr. Google“ – lidé ruší návštěvy u lékaře a mění si léčbu

Vloženo: 22.11.2018, 07:04 | Čteno: 15200×
FOTO: APATYKÁŘ®

Téměř dvě třetiny Němců se v posledních šesti měsících informovaly o konkrétním onemocnění na internetu. Každá druhá online rešerše se týkala vážného onemocnění. 66 % si vyhledá příznaky onemocnění předtím, než se vydají k lékaři. V důsledku toho čtyři z deseti Němců používají tipy na léčbu z internetu. Vyplývá to z nového online průzkumu cíleně zaměřeného na online poradenství.

43 % lidí online zjištění vyděsila

Zvláště ti, kteří jsou nemocní, hledají pomoc na internetu. Téměř 70 % Němců se středně závažným až špatným zdravotním stavem se v průběhu předcházejících šesti měsíců „radilo s Dr. Google“.

Mnoho portálů a online platforem nabízí v současné době informace o zdravotnických tématech. Ne vždy to má ale pozitivní dopady. 50 % respondentů uvedlo, že v internetových rešerších našli odkazy, které je uklidnily. Naopak 43 % online výzkum vyděsil. 22 % se poté cítilo ještě hůř.

Rizika neověřených informací

Zvláště ti, kteří chodí často k lékaři, se rádi obracejí se svými zdravotními problémy na internet. Ti, kteří navštěvují lékaře zřídka, vidí také v online zdravotních informacích méně výhod. Celkově se tak internet jednoznačně stal žádaným poradcem pro pacienty, avšak ne vždy je pacientům zřejmé, zda jsou informace vědecky prokázány, což skýtá nebezpečí.

„Dr. Google“ má otevřeno stále

V některých případech však může mít návštěva u „Dr. Google“ fatální následky, jak ukazuje studie. Až 40 % dotazovaných se začalo po vlastním průzkumu léčit samo a 18 % dokonce začalo užívat léčivé přípravky bez konzultace s lékařem, nebo naopak svou léčbu vysadilo.

Jak ukázal průzkum, u 16 % respondentů, kteří se takto „léčili“ sami, se zdravotní stav zhoršil. Ženy mají přitom tendenci k samoléčbě větší než muži. 45 % žen, ale jen 35 % mužů, se někdy řídilo léčebnými návrhy z internetu.

Je zřejmé, že zdravotní portály mohou pomoci ukojit informační potřeby pacientů, ale nikdy nemohou nahradit návštěvu lékaře, který by měl vždy rozhodovat o diagnóze a správné léčbě.

Riziko samovyšetření

15 % respondentů uvedlo, že na základě informací o nemocech a zdravotních problémech chodí méně k lékaři. 12 % dokonce zrušilo návštěvu u lékaře po své online konzultaci s „Dr. Google“. To může mít fatální důsledky. U každého pátého respondenta, který po hledání na internetu zrušil návštěvu lékaře, se zdravotní stav zhoršil.

O studii

V rámci studie „Dr. Google“ bylo v reprezentativním celostátním průzkumu online dotazováno 1000 lidí ve věku 18 let a více. Průzkum byl proveden od července do srpna 2018 Institutem pro průzkum trhu ToLuna Germany.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba
11.04.2012

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
13.06.2011

Dr. Emil Zörner

Boj proti farmakorupci, g...

Dr. Emil Zörner
29.10.2012

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor
20.01.2010

PharmDr. Ján Valjan

Na to, aby prodavač proda...

PharmDr. Ján Valjan
01.07.2010

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš
26.10.2009

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová
31.07.2009

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor Czuľba
18.04.2011

PharmDr. Ján Valjan

Poltarská kauza, přechod ...

PharmDr. Ján Valjan
12.02.2009

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...
01.09.2014

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.