NHS chce 95 % receptů v digitální podobě – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

NHS chce 95 % receptů v digitální podobě

Vloženo: 04.12.2018, 06:01 | Čteno: 8360×
FOTO: APATYKÁŘ®

Britská národní technologická a informační služba NHS Digital zahájila pilotní projekt, který předpokládá, že bude více než 95 % lékařských předpisů zpracovávaných elektronicky, což ušetří NHS čas a peníze.

Vyšší forma digitalizace

Až dosud měli pacienti možnost realizovat své recepty pouze elektronicky, pokud si zvolili svou vybranou lékárnu, ale nejnovější vylepšení elektronických preskripčních služeb (tzv. fáze 4), umožní, aby byly recepty pro všechny pacienty předepsány s využitím efektivnějšího, digitálního systému (EPS).

Do letošního pilotního projektu Fáze 4 EPS je zapojeno 8 ordinací praktických lékařů v Anglii (Southend-on-Sea, Bury, Plymouth, London, Nottingham, Salford, Leeds, Cornwall, Wolverhampton, East Sussex, Berkshire, Brighton, Devon, Cornwall, Sheffield a Doncaster) a následně se v roce 2019 připojí další. Pokud bude projekt úspěšný, budou nové funkce dostupné všem lékařským ordinacím v Anglii.

Pro pacienty se ohledně způsobu, jakým jim budou léčivé přípravky předepsány jejich lékařem nebo jak je získají ze své veřejné lékárny toho příliš nezmění, protože ve funkčnosti dojde jen k velmi malé nebo žádné změně.

Pacienti bez určené vybrané lékárny budou i nadále dostávat papírovou kopii toho, co bylo předepsáno, ale bude obsahovat také čárový kód, který personál lékárny sejme a stáhne si elektronický předpis ze zabezpečené databáze – NHS Spine.

Pacientům s vybranou lékárnou budou i nadále jejich recepty zasílány elektronicky do jejich určené lékárny, aniž by museli mít papírovou kopii.

Elektronické předpisy snižují množství zpracování papírových receptů, které vyžadováno lékaři, lékárníky a NHS Business Services Authority odhaduje, že by NHS mohla po plném spuštění elektronizace ušetřit až 300 mil. GBP ročně.

Výhody fáze 4

Další fáze digitalizace přinese méně papírových předpisů, což bude mít za následek efektivnější, rychlejší a bezpečnější proces. E-recepty se také nemohou ztratit, lékaři nemusejí případnou náhradu ručně signovat a budou schopni sledovat průběh a stav výdeje léčiv pomocí nástroje pro kontrolu preskripce.

Lékárnám systém umožní sledovat, v jaké fázi recept zrovna je, aniž by lékárníci museli trávili drahocenný čas voláním do ordinací a dotazováním na stav receptu. Stejně tak jim ušetří čas na konci každého měsíce, kdy strávili hodiny shromažďováním, počítáním, zpracováním a posíláním papírových receptů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Novinky v očkování proti ...

RNDr. Marek Petráš
05.10.2009

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný
10.07.2011

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš
14.09.2008

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave
16.12.2009

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová
16.02.2010

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
09.11.2009

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
05.07.2011

Doc. RNDr. Milan Žemlička, CSc.

Reforma vysokoškolského s...

Doc. RNDr. Milan Žemlička...
15.02.2012

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš
04.04.2011

PharmDr. Lubomír Chudoba

Bonusy za receptová léčiv...

PharmDr. Lubomír Chudoba
03.04.2012

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.