NHS chce 95 % receptů v digitální podobě – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

NHS chce 95 % receptů v digitální podobě

Vloženo: 04.12.2018, 06:01 | Čteno: 15970×
FOTO: APATYKÁŘ®

Britská národní technologická a informační služba NHS Digital zahájila pilotní projekt, který předpokládá, že bude více než 95 % lékařských předpisů zpracovávaných elektronicky, což ušetří NHS čas a peníze.

Vyšší forma digitalizace

Až dosud měli pacienti možnost realizovat své recepty pouze elektronicky, pokud si zvolili svou vybranou lékárnu, ale nejnovější vylepšení elektronických preskripčních služeb (tzv. fáze 4), umožní, aby byly recepty pro všechny pacienty předepsány s využitím efektivnějšího, digitálního systému (EPS).

Do letošního pilotního projektu Fáze 4 EPS je zapojeno 8 ordinací praktických lékařů v Anglii (Southend-on-Sea, Bury, Plymouth, London, Nottingham, Salford, Leeds, Cornwall, Wolverhampton, East Sussex, Berkshire, Brighton, Devon, Cornwall, Sheffield a Doncaster) a následně se v roce 2019 připojí další. Pokud bude projekt úspěšný, budou nové funkce dostupné všem lékařským ordinacím v Anglii.

Pro pacienty se ohledně způsobu, jakým jim budou léčivé přípravky předepsány jejich lékařem nebo jak je získají ze své veřejné lékárny toho příliš nezmění, protože ve funkčnosti dojde jen k velmi malé nebo žádné změně.

Pacienti bez určené vybrané lékárny budou i nadále dostávat papírovou kopii toho, co bylo předepsáno, ale bude obsahovat také čárový kód, který personál lékárny sejme a stáhne si elektronický předpis ze zabezpečené databáze – NHS Spine.

Pacientům s vybranou lékárnou budou i nadále jejich recepty zasílány elektronicky do jejich určené lékárny, aniž by museli mít papírovou kopii.

Elektronické předpisy snižují množství zpracování papírových receptů, které vyžadováno lékaři, lékárníky a NHS Business Services Authority odhaduje, že by NHS mohla po plném spuštění elektronizace ušetřit až 300 mil. GBP ročně.

Výhody fáze 4

Další fáze digitalizace přinese méně papírových předpisů, což bude mít za následek efektivnější, rychlejší a bezpečnější proces. E-recepty se také nemohou ztratit, lékaři nemusejí případnou náhradu ručně signovat a budou schopni sledovat průběh a stav výdeje léčiv pomocí nástroje pro kontrolu preskripce.

Lékárnám systém umožní sledovat, v jaké fázi recept zrovna je, aniž by lékárníci museli trávili drahocenný čas voláním do ordinací a dotazováním na stav receptu. Stejně tak jim ušetří čas na konci každého měsíce, kdy strávili hodiny shromažďováním, počítáním, zpracováním a posíláním papírových receptů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

Mgr. Irena Storová, MHA

SÚKL a Brexit, inspekční ...

Mgr. Irena Storová, MHA

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí a novinky České...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.