Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Finské e-lékárny rostou, jejich počet se má v příštím roce zdvojnásobit

Vloženo: 19.12.2018, 06:26 | Čteno: 15425×
FOTO: APATYKÁŘ®

Segment internetových lékáren se ve Finsku dále rozmáhá. Významný zájem o tyto služby mají především imobilní nebo hůře mobilní pacienti a senioři a lidé ve venkovských oblastech. Lékárníci sázejí na kvalitní služby, konkurence nadnárodních internetových gigantů se proto neobávají.

Distribuce pod dohledem

O distribuci se starají drtivě dvě logistické společnosti – Posti (finská pošta) a DB Schenker. Obě mají zkušenosti s distribucí léčiv pro společnosti Oriola a Tamro, takže dodržení správné distriobuční praxe kontrolované regulátorem Fimea a zachování chladového řetězce a online monitoringu teploty v celém řetězci pro ně není problém.

Druhá společnost se ale stále věnuje spíše dodávkám do lékáren, coby výdejních míst, než rozvozu pro konkrétní zákazníky. Překážkou je pro ni zejména nutnost identifikace zákazníků a dohoda na konkrétním čase předání zásilky. To naopak není překážkou pro poštu, která má již nastavený stejný proces osobní identifikace při dodávce alkoholu.

Tři skupiny zákazníků

Podle zkušenosti finských lékárníků existuje nyní poptávka po službách online lékáren u tří skupin zákazníků – chroničtí pacienti, imobilní a hůře mobilní pacienti a významná je rovněž skupina rodičů (především maminek) malých dětí. Neplatí tedy často zmiňovaný mylný argument, že starší lidé internetové objednávky nevyužívají, právě naopak.

První dvě využívají pravidelných závozů, protože zde není nutnost rychlého doručení. V případě třetí skupiny je však požadavek na rychlost zásadní. Ten řeší e-lékárny většinou vlastními silami, kdy jsou schopné zásilku dodat v rozmezí 2-4 hodin.

Především u mladých maminek je online nákup léčiv stále populárnější, protože již využívají internetové objednávky u řady dalších služeb. Léčivé přípravky jsou tak jen další logickou komoditou.

Online tržiště pro lékárníky

Finští lékárníci obecně přijali možnost provozu zásilkových lékáren se zájmem. Díky kvalitním službám se neobávají dominance vstupu zahraničních internetových gigantů. Místní lékárny znají velmi dobře svůj trh, své zákazníky a mohou díky rychlým a kvalitním službám velkým e-shopům úspěšně konkurovat.

Ve Finsku je nyní více než 100 lékáren, které provozují internetový prodej. Jsou navázány na webovou platformu eAPTEEKKI, kterou provozuje Finská lékárnická komora. Patforma je vyvíjena na základě ohlasu zákazníků, pacientů a očekává se, že nově představená vylepšená verze přiláká další lékárny, jejichž počet se tak v příštím roce zdvojnásobí.

Jedná se v podstatě o určité online tržiště, kde si zákazník objedná vybrané léčivé přípravky. Následně si vybere lékárnu, která mu je doručí, nebo která mu poskytne konzultační službu, informaci o speciálním léčivu apod. Smyslem je „dostat“ lékárnu k zákazníkům, kteří ji nemohou z nějakých důvodů sami navštívit tak, aby nevyužívali nebezpečné a podvodné internetové obchody.

Webový obchod je integrován se všemi lékárenskými systémy a poskytovateli logistických služeb, jako jsou DB Schenker, Matkahuolto a Posti. Díky marketingovým aktivitám pod záštitou komory je možné více zviditelnit také služby místních lékáren.

Nová verze platformy eAPTEEKKI bude k dispozici i pro další lékárenské digitální služby, které budou vyvinuty a představeny na jaře 2019. Kromě komory jsou za fungování zodpovědné i společnosti Solteq, Pharmadata a Receptum poskytující digitální služby a informační systémy ve farmacii.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar

PharmDr. Ján Valjan

Rychlokvašené laborantky?...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Změny v odměňování lékáre...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.