Finské e-lékárny rostou, jejich počet se má v příštím roce zdvojnásobit – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Finské e-lékárny rostou, jejich počet se má v příštím roce zdvojnásobit

Vloženo: 19.12.2018, 06:26 | Čteno: 14378×
FOTO: APATYKÁŘ®

Segment internetových lékáren se ve Finsku dále rozmáhá. Významný zájem o tyto služby mají především imobilní nebo hůře mobilní pacienti a senioři a lidé ve venkovských oblastech. Lékárníci sázejí na kvalitní služby, konkurence nadnárodních internetových gigantů se proto neobávají.

Distribuce pod dohledem

O distribuci se starají drtivě dvě logistické společnosti – Posti (finská pošta) a DB Schenker. Obě mají zkušenosti s distribucí léčiv pro společnosti Oriola a Tamro, takže dodržení správné distriobuční praxe kontrolované regulátorem Fimea a zachování chladového řetězce a online monitoringu teploty v celém řetězci pro ně není problém.

Druhá společnost se ale stále věnuje spíše dodávkám do lékáren, coby výdejních míst, než rozvozu pro konkrétní zákazníky. Překážkou je pro ni zejména nutnost identifikace zákazníků a dohoda na konkrétním čase předání zásilky. To naopak není překážkou pro poštu, která má již nastavený stejný proces osobní identifikace při dodávce alkoholu.

Tři skupiny zákazníků

Podle zkušenosti finských lékárníků existuje nyní poptávka po službách online lékáren u tří skupin zákazníků – chroničtí pacienti, imobilní a hůře mobilní pacienti a významná je rovněž skupina rodičů (především maminek) malých dětí. Neplatí tedy často zmiňovaný mylný argument, že starší lidé internetové objednávky nevyužívají, právě naopak.

První dvě využívají pravidelných závozů, protože zde není nutnost rychlého doručení. V případě třetí skupiny je však požadavek na rychlost zásadní. Ten řeší e-lékárny většinou vlastními silami, kdy jsou schopné zásilku dodat v rozmezí 2-4 hodin.

Především u mladých maminek je online nákup léčiv stále populárnější, protože již využívají internetové objednávky u řady dalších služeb. Léčivé přípravky jsou tak jen další logickou komoditou.

Online tržiště pro lékárníky

Finští lékárníci obecně přijali možnost provozu zásilkových lékáren se zájmem. Díky kvalitním službám se neobávají dominance vstupu zahraničních internetových gigantů. Místní lékárny znají velmi dobře svůj trh, své zákazníky a mohou díky rychlým a kvalitním službám velkým e-shopům úspěšně konkurovat.

Ve Finsku je nyní více než 100 lékáren, které provozují internetový prodej. Jsou navázány na webovou platformu eAPTEEKKI, kterou provozuje Finská lékárnická komora. Patforma je vyvíjena na základě ohlasu zákazníků, pacientů a očekává se, že nově představená vylepšená verze přiláká další lékárny, jejichž počet se tak v příštím roce zdvojnásobí.

Jedná se v podstatě o určité online tržiště, kde si zákazník objedná vybrané léčivé přípravky. Následně si vybere lékárnu, která mu je doručí, nebo která mu poskytne konzultační službu, informaci o speciálním léčivu apod. Smyslem je „dostat“ lékárnu k zákazníkům, kteří ji nemohou z nějakých důvodů sami navštívit tak, aby nevyužívali nebezpečné a podvodné internetové obchody.

Webový obchod je integrován se všemi lékárenskými systémy a poskytovateli logistických služeb, jako jsou DB Schenker, Matkahuolto a Posti. Díky marketingovým aktivitám pod záštitou komory je možné více zviditelnit také služby místních lékáren.

Nová verze platformy eAPTEEKKI bude k dispozici i pro další lékárenské digitální služby, které budou vyvinuty a představeny na jaře 2019. Kromě komory jsou za fungování zodpovědné i společnosti Solteq, Pharmadata a Receptum poskytující digitální služby a informační systémy ve farmacii.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková
30.05.2011

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...
25.11.2009

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš
04.04.2011

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta
13.08.2015

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková
12.11.2009

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...
01.01.1970

PharmDr. Ján Valjan

Slovenská lékárnická kriz...

PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater
25.01.2010

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
09.05.2009

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 2....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...
10.05.2009

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.