Němci mají obavy ze zabezpečení dat, ochota sdílet je na e-kartě je však vysoká – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Němci mají obavy ze zabezpečení dat, ochota sdílet je na e-kartě je však vysoká

Vloženo: 10.01.2019, 05:50 | Čteno: 7805×
Foto: APATYKÁŘ®

Tři z deseti Němců se bojí selhání počítačových systémů v nemocnici. Každý druhý si myslí, že kybernetická ochrana v malých nemocnicích je slabá. Třetina si pak myslí, že praktičtí lékaři údaje pacientů ukládají nešifrovaně. Polovina by však chtěla mít všechna svá data na elektronické zdravotní kartě. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu.

Zabezpečení malých praxí a nemocnic problém

Stejně jako si bývalý americký viceprezident Dick Cheney vypnul funkci dálkového ovládání svého kardiostimulátoru kvůli obavám z hackingu, také němečtí občané se obávají rizik a nezamýšlených dopadů moderní medicíny. Tři z deseti pacientů se obávají selhání počítačových systémů během pobytu v nemocnici. Obzvláště malé obecní nemocnice ve venkovských oblastech jsou špatně připraveny na útok ze sítě, myslí si 51 % z nich.

Němci také vidí značné rezervy, pokud jde o bezpečnost dat v církevních nemocnicích (46 %) a ordinacích praktických lékařů (45 %). Jedná se o klíčová zjištění reprezentativního průzkumu auditorské a poradenské společnosti PwC mezi tisícovkou německých občanů.

Nicméně, relativně dobře jsou, podle respondentů průzkumu, připraveny na kybernetické útoky univerzitní nemocnice, zdravotní centra nebo velké sdružené praxe a kliniky v osobním vlastnictví s několika budovami.

Lidský faktor jako nejdůležitější ochrana

Občané považují za nejdůležitější ochranná opatření školení a vnímavost zaměstnanců v nemocnicích nebo lékařských ordinacích (87 %) vylučující nedbalost pracovníků.

Takřka jako stejně efektivní vnímají standardizovanou bezpečnostní koncepci, která určuje všechna nezbytná opatření a je stanovena oficiálním orgánem, jako je Spolkové Ministerstvo zdravotnictví (85 %). Pojištěnci si rovněž přejí hlásit informace o útocích ze sítě příslušnému orgánu (82 %).

Bezpečnostní opatření by měla být stanovena zákonem

Většina občanů si přeje, aby bezpečnostní opatření ve zdravotnictví byla dána zákonem a ne jen na základě dobrovolnosti. To se týká zejména hlášení útoků z internetu odpovědným úřadům (78 %) a standardizované bezpečnostní koncepce (74 %).

Občané by se cítili ještě bezpečněji, kdyby nemocnice byly pravidelně certifikovány nezávislým zkušebním centrem. To potvrzuje 67 % respondentů.

Porušování údajů zůstává v tajnosti

Nejen nemocnice, ale i praktičtí lékaři přijdou každodenně do styku s citlivými údaji o pacientech. Pouze 65 % respondentů průzkumu v tomto kontextu věří, že lékař hlásí narušení dat a porušování ochrany osobních údajů příslušnému orgánu dozoru, a pouze 69 % věří, že všechny údaje o pacientovi jsou uloženy v zašifrované podobě. Pouze 48 % pak věří, že právě v jejich ordinaci praktického lékaře jsou všechna ochranná opatření zavedena.

Akceptace e-karty vysoká

Navzdory slabým místům, kterých se občané obávají z hlediska ochrany osobních údajů, je překvapivě každý druhý Němec připraven sdílet osobní údaje se všemi lékaři a zdravotní pojišťovnou prostřednictvím elektronické zdravotní karty.

Pouze 26 % tuto možnost odmítá, 22 % je stále nejistých. Každá pojištěná osoba má na výběr, zda bude používat zdravotnické aplikace zdravotní karty a jaké informace bude sdílet. Dvě třetiny respondentů se přitom obávají, že by mohli ztratit kartu a cizí osoba by k ní mohla získat neoprávněný přístup.

Celkově platí, že akceptace elektronické zdravotní karty a ochota sdílet informace jsou u Němců poměrně vysoké. Pojištěnci v tom vidí výhody, zejména snadnější výměnu informací mezi nemocnicemi a ambulantním sektorem.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...
28.03.2011

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová
18.01.2013

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová
08.05.2012

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ
03.10.2011

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...
20.04.2009

Živá reportáž z akce

4. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce
22.05.2011

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Sezóna 2008 v Českém farm...

Mgr. Ladislava Valášková,...
08.10.2008

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá
13.11.2012

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...
19.05.2008

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek
04.02.2013

Artist page APATYKÁŘ® v iTunes [nové okno]
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.