Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Němci mají obavy ze zabezpečení dat, ochota sdílet je na e-kartě je však vysoká

Vloženo: 10.01.2019, 05:50 | Čteno: 14481×
Foto: APATYKÁŘ®

Tři z deseti Němců se bojí selhání počítačových systémů v nemocnici. Každý druhý si myslí, že kybernetická ochrana v malých nemocnicích je slabá. Třetina si pak myslí, že praktičtí lékaři údaje pacientů ukládají nešifrovaně. Polovina by však chtěla mít všechna svá data na elektronické zdravotní kartě. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu.

Zabezpečení malých praxí a nemocnic problém

Stejně jako si bývalý americký viceprezident Dick Cheney vypnul funkci dálkového ovládání svého kardiostimulátoru kvůli obavám z hackingu, také němečtí občané se obávají rizik a nezamýšlených dopadů moderní medicíny. Tři z deseti pacientů se obávají selhání počítačových systémů během pobytu v nemocnici. Obzvláště malé obecní nemocnice ve venkovských oblastech jsou špatně připraveny na útok ze sítě, myslí si 51 % z nich.

Němci také vidí značné rezervy, pokud jde o bezpečnost dat v církevních nemocnicích (46 %) a ordinacích praktických lékařů (45 %). Jedná se o klíčová zjištění reprezentativního průzkumu auditorské a poradenské společnosti PwC mezi tisícovkou německých občanů.

Nicméně, relativně dobře jsou, podle respondentů průzkumu, připraveny na kybernetické útoky univerzitní nemocnice, zdravotní centra nebo velké sdružené praxe a kliniky v osobním vlastnictví s několika budovami.

Lidský faktor jako nejdůležitější ochrana

Občané považují za nejdůležitější ochranná opatření školení a vnímavost zaměstnanců v nemocnicích nebo lékařských ordinacích (87 %) vylučující nedbalost pracovníků.

Takřka jako stejně efektivní vnímají standardizovanou bezpečnostní koncepci, která určuje všechna nezbytná opatření a je stanovena oficiálním orgánem, jako je Spolkové Ministerstvo zdravotnictví (85 %). Pojištěnci si rovněž přejí hlásit informace o útocích ze sítě příslušnému orgánu (82 %).

Bezpečnostní opatření by měla být stanovena zákonem

Většina občanů si přeje, aby bezpečnostní opatření ve zdravotnictví byla dána zákonem a ne jen na základě dobrovolnosti. To se týká zejména hlášení útoků z internetu odpovědným úřadům (78 %) a standardizované bezpečnostní koncepce (74 %).

Občané by se cítili ještě bezpečněji, kdyby nemocnice byly pravidelně certifikovány nezávislým zkušebním centrem. To potvrzuje 67 % respondentů.

Porušování údajů zůstává v tajnosti

Nejen nemocnice, ale i praktičtí lékaři přijdou každodenně do styku s citlivými údaji o pacientech. Pouze 65 % respondentů průzkumu v tomto kontextu věří, že lékař hlásí narušení dat a porušování ochrany osobních údajů příslušnému orgánu dozoru, a pouze 69 % věří, že všechny údaje o pacientovi jsou uloženy v zašifrované podobě. Pouze 48 % pak věří, že právě v jejich ordinaci praktického lékaře jsou všechna ochranná opatření zavedena.

Akceptace e-karty vysoká

Navzdory slabým místům, kterých se občané obávají z hlediska ochrany osobních údajů, je překvapivě každý druhý Němec připraven sdílet osobní údaje se všemi lékaři a zdravotní pojišťovnou prostřednictvím elektronické zdravotní karty.

Pouze 26 % tuto možnost odmítá, 22 % je stále nejistých. Každá pojištěná osoba má na výběr, zda bude používat zdravotnické aplikace zdravotní karty a jaké informace bude sdílet. Dvě třetiny respondentů se přitom obávají, že by mohli ztratit kartu a cizí osoba by k ní mohla získat neoprávněný přístup.

Celkově platí, že akceptace elektronické zdravotní karty a ochota sdílet informace jsou u Němců poměrně vysoké. Pojištěnci v tom vidí výhody, zejména snadnější výměnu informací mezi nemocnicemi a ambulantním sektorem.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme...

Ing. Daniel Horák

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.