Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

E-preskripce v Norsku se zjednoduší, lékaři mohou do lékového záznamu i bez souhlasu pacienta

Vloženo: 17.01.2019, 06:06 | Čteno: 14513×
Foto: APATYKÁŘ®

Norsko od 1. ledna 2019 zjednodušilo správu elektronických receptů a zrušilo požadavek, aby lékaři získali souhlas pacienta s nahlédnutím do lékového záznamu. Mohou tak sami pacientovi opravovat či odstraňovat již neplatné e-recepty.

Dlouhá platnost přináší problémy

V Norsku existuje systém, kdy recepty mají obecně dlouhou platnost. U tzv. modrých receptů, které jsou určeny pro vážně a dlouhodobě nemocné pacienty, je automaticky nastavena platnost na 1 rok a pacient si z receptu může léčivé přípravky vybírat postupně.

Tento systém je sice pro pacienty výhodný (nemusejí tak často k lékaři), avšak přináší problémy v okamžiku, kdy lékař preskripci mění či mění dávkování. V tomto případě pro změnu dosud potřeboval souhlas pacienta, což způsobovalo problémy. A to nejen u lékařů, ale zmatek to vyvolávalo i v lékárnách, včetně dodatečné práce pro zaměstnance.

Všechny e-recepty jsou uloženy v centrálním úložišti (Reseptformidleren), což je centrální databáze e-receptů. Když lékař předepíše předpis elektronicky, odešle jej rovnou do úložiště. Poté, co pacient dorazí do lékárny, mohou si lékárníci z úložiště vyvolat všechny e-recepty daného pacienta.

Pro autorizaci je využíván standardní způsob pomocí elektronických identifikátorů BankID nebo MinID. Ty se v Norsku používají namísto občanského průkazu k elektronické identifikaci osob pro komunikaci s úřady, bankami a dalšími orgány státní správy, sociálního zabezpečení apod.

Pokud tak například existuje v centrálním úložišti několik platných receptů na přípravek v různé síle, museli lékárníci zkontrolovat, které léčivé přípravky se mají skutečně vydat. V nejhorším případě, pokud nebyl vydán správný (aktuální) recept, mohlo to potenciálně ohrozit zdraví pacientů.

Konec zmatků

Od 1. ledna 2019 byl tento požadavek zrušen a lékaři získali souhlas s nahlížením do lékového záznamu pacienta. To znamená, že lékař může zrušit recepty, které by už neměly být vydány.

To je velkým přínosem i pro lékárny, protože už lékárníci nebudou muset volat do ordinace lékaře, aby zjistili, které léčivé přípravky – a v jaké síle – by měl pacient užívat.

Pacienti získají přehled o receptech přihlášením na speciálních stránkách (podobně jako v českém systému eReceptu). Zde také mohou vidět záznam zdravotnického pracovníka, který poslal recept do úložiště a který se díval na léčivé přípravky užívané daným pacientem.

Spravovat e-recepty (mazat již neaktuální) budou pouze lékaři a pacient má možnost sám si určit, který lékař má mít do této funkcionality a lékového záznamu přístup.

Správným nastavením přístupu (povolením) tak mohou pacienti významně přispět k lepšímu přehledu a bezpečnosti své léčby.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají š...

Mgr. Dagmar Hegerová, Ph....

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme...

Ing. Daniel Horák

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Dozorové aktivity SÚKL cí...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie PagáčováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.