Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

E-preskripce v Norsku se zjednoduší, lékaři mohou do lékového záznamu i bez souhlasu pacienta

Vloženo: 17.01.2019, 06:06 | Čteno: 14854×
Foto: APATYKÁŘ®

Norsko od 1. ledna 2019 zjednodušilo správu elektronických receptů a zrušilo požadavek, aby lékaři získali souhlas pacienta s nahlédnutím do lékového záznamu. Mohou tak sami pacientovi opravovat či odstraňovat již neplatné e-recepty.

Dlouhá platnost přináší problémy

V Norsku existuje systém, kdy recepty mají obecně dlouhou platnost. U tzv. modrých receptů, které jsou určeny pro vážně a dlouhodobě nemocné pacienty, je automaticky nastavena platnost na 1 rok a pacient si z receptu může léčivé přípravky vybírat postupně.

Tento systém je sice pro pacienty výhodný (nemusejí tak často k lékaři), avšak přináší problémy v okamžiku, kdy lékař preskripci mění či mění dávkování. V tomto případě pro změnu dosud potřeboval souhlas pacienta, což způsobovalo problémy. A to nejen u lékařů, ale zmatek to vyvolávalo i v lékárnách, včetně dodatečné práce pro zaměstnance.

Všechny e-recepty jsou uloženy v centrálním úložišti (Reseptformidleren), což je centrální databáze e-receptů. Když lékař předepíše předpis elektronicky, odešle jej rovnou do úložiště. Poté, co pacient dorazí do lékárny, mohou si lékárníci z úložiště vyvolat všechny e-recepty daného pacienta.

Pro autorizaci je využíván standardní způsob pomocí elektronických identifikátorů BankID nebo MinID. Ty se v Norsku používají namísto občanského průkazu k elektronické identifikaci osob pro komunikaci s úřady, bankami a dalšími orgány státní správy, sociálního zabezpečení apod.

Pokud tak například existuje v centrálním úložišti několik platných receptů na přípravek v různé síle, museli lékárníci zkontrolovat, které léčivé přípravky se mají skutečně vydat. V nejhorším případě, pokud nebyl vydán správný (aktuální) recept, mohlo to potenciálně ohrozit zdraví pacientů.

Konec zmatků

Od 1. ledna 2019 byl tento požadavek zrušen a lékaři získali souhlas s nahlížením do lékového záznamu pacienta. To znamená, že lékař může zrušit recepty, které by už neměly být vydány.

To je velkým přínosem i pro lékárny, protože už lékárníci nebudou muset volat do ordinace lékaře, aby zjistili, které léčivé přípravky – a v jaké síle – by měl pacient užívat.

Pacienti získají přehled o receptech přihlášením na speciálních stránkách (podobně jako v českém systému eReceptu). Zde také mohou vidět záznam zdravotnického pracovníka, který poslal recept do úložiště a který se díval na léčivé přípravky užívané daným pacientem.

Spravovat e-recepty (mazat již neaktuální) budou pouze lékaři a pacient má možnost sám si určit, který lékař má mít do této funkcionality a lékového záznamu přístup.

Správným nastavením přístupu (povolením) tak mohou pacienti významně přispět k lepšímu přehledu a bezpečnosti své léčby.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Doc. RNDr. Lubomír Opletal, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Lubomír Opleta...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.