Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon

Vloženo: 19.01.2019, 08:02 | Čteno: 14473×
Foto: APATYKÁŘ®

Rozsudkem ze dne 18. ledna 2019 rozhodla 4. komora pro obchodní záležitosti Zemského soudu v Magdeburgu, že prodej volně prodejných léčivých přípravků povinně prodávaných pouze v lékárnách přes obchodní platformu „Amazon“ není nekalou obchodní praktikou ve smyslu německého zákona proti nekalé soutěži.

Kolega žaluje kolegu

Lékárník z města Oberharz am Brocken nabízel přes tzv. tržiště na obchodní platformě Amazon.de volně prodejné a pouze v lékárně prodejné léčivé přípravky, přičemž je nabízel pod jménem své lékárny. Prodej a dodávka léčivých přípravků se nerealizuje přes Amazon, ale prostřednictvím lékárny.

Jeho kolega, lékárník z Mnichova, jej jako konkurenta zažaloval, aby se s okamžitou platností zdržel prodeje léčiv prostřednictvím platformy Amazon.

Amazon jen tržiště

Obchodní komora Zemského soudu nevidí v tomto distribučním kanálu žádné porušení právních předpisů. Ve svém rozsudku přitom odkazuje na judikaturu Spolkového správního soudu z roku 2012, podle níž je obecně internetový prodej s volně prodejnými léčivýcmi přípravky zákonný.

A pokud jsou v zásadě internetové lékárny povoleny, smí si potom také lékárník jako distribuční kanál zvolit obchodní platformu amazon.de.

Obchodní platforma také poskytuje výhradně přístup k nabídce žalovaného lékárníka. Nepodílí se nijak na farmaceutické činnosti, protože prodej a odeslání provádí výlučně lékárník. Žalovaný lékárník však provozuje kamennou lékárnu a má oficiální povolení k zásilkovému prodeji léčivých přípravků.

Problém nejsou ani recenze

Porušení zákona nespočívá podle soudu ani v tom, že na amazon.de existují recenze zákazníků, a to jak léčivých přípravků, tak samotné lékárny. Ty ukazují, že profil prodávajícího na amazon.de má známku 100% – 511 pozitivních hodnocení za posledních 12 měsíců.

Nicméně každý uživatel webu může okamžitě poznat, že se nejedná o reklamu a hodnocení samotné lékárny, ale o názory spotřebitelů. Žalovaná tedy z pohledu práva neporušila ani pravidla pro reklamu léčivých přípravků.

Rozsudek není konečný, žalobce se ještě může odvolat k Vyššímu zemskému soudu v Naumburgu do jednoho měsíce od jeho doručení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.