Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Úhradové soutěže pouze přesouvají rozhodovací pravomoc jinam, prostor pro marže je velmi limitní

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon

Vloženo: 19.01.2019, 08:02 | Čteno: 14432×
Foto: APATYKÁŘ®

Rozsudkem ze dne 18. ledna 2019 rozhodla 4. komora pro obchodní záležitosti Zemského soudu v Magdeburgu, že prodej volně prodejných léčivých přípravků povinně prodávaných pouze v lékárnách přes obchodní platformu „Amazon“ není nekalou obchodní praktikou ve smyslu německého zákona proti nekalé soutěži.

Kolega žaluje kolegu

Lékárník z města Oberharz am Brocken nabízel přes tzv. tržiště na obchodní platformě Amazon.de volně prodejné a pouze v lékárně prodejné léčivé přípravky, přičemž je nabízel pod jménem své lékárny. Prodej a dodávka léčivých přípravků se nerealizuje přes Amazon, ale prostřednictvím lékárny.

Jeho kolega, lékárník z Mnichova, jej jako konkurenta zažaloval, aby se s okamžitou platností zdržel prodeje léčiv prostřednictvím platformy Amazon.

Amazon jen tržiště

Obchodní komora Zemského soudu nevidí v tomto distribučním kanálu žádné porušení právních předpisů. Ve svém rozsudku přitom odkazuje na judikaturu Spolkového správního soudu z roku 2012, podle níž je obecně internetový prodej s volně prodejnými léčivýcmi přípravky zákonný.

A pokud jsou v zásadě internetové lékárny povoleny, smí si potom také lékárník jako distribuční kanál zvolit obchodní platformu amazon.de.

Obchodní platforma také poskytuje výhradně přístup k nabídce žalovaného lékárníka. Nepodílí se nijak na farmaceutické činnosti, protože prodej a odeslání provádí výlučně lékárník. Žalovaný lékárník však provozuje kamennou lékárnu a má oficiální povolení k zásilkovému prodeji léčivých přípravků.

Problém nejsou ani recenze

Porušení zákona nespočívá podle soudu ani v tom, že na amazon.de existují recenze zákazníků, a to jak léčivých přípravků, tak samotné lékárny. Ty ukazují, že profil prodávajícího na amazon.de má známku 100% – 511 pozitivních hodnocení za posledních 12 měsíců.

Nicméně každý uživatel webu může okamžitě poznat, že se nejedná o reklamu a hodnocení samotné lékárny, ale o názory spotřebitelů. Žalovaná tedy z pohledu práva neporušila ani pravidla pro reklamu léčivých přípravků.

Rozsudek není konečný, žalobce se ještě může odvolat k Vyššímu zemskému soudu v Naumburgu do jednoho měsíce od jeho doručení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika HrabcováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.