Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Lékárník se žalobou na kolegu neuspěl, lékárna může nabízet léčivé přípravky přes Amazon

Vloženo: 19.01.2019, 08:02 | Čteno: 14017×
Foto: APATYKÁŘ®

Rozsudkem ze dne 18. ledna 2019 rozhodla 4. komora pro obchodní záležitosti Zemského soudu v Magdeburgu, že prodej volně prodejných léčivých přípravků povinně prodávaných pouze v lékárnách přes obchodní platformu „Amazon“ není nekalou obchodní praktikou ve smyslu německého zákona proti nekalé soutěži.

Kolega žaluje kolegu

Lékárník z města Oberharz am Brocken nabízel přes tzv. tržiště na obchodní platformě Amazon.de volně prodejné a pouze v lékárně prodejné léčivé přípravky, přičemž je nabízel pod jménem své lékárny. Prodej a dodávka léčivých přípravků se nerealizuje přes Amazon, ale prostřednictvím lékárny.

Jeho kolega, lékárník z Mnichova, jej jako konkurenta zažaloval, aby se s okamžitou platností zdržel prodeje léčiv prostřednictvím platformy Amazon.

Amazon jen tržiště

Obchodní komora Zemského soudu nevidí v tomto distribučním kanálu žádné porušení právních předpisů. Ve svém rozsudku přitom odkazuje na judikaturu Spolkového správního soudu z roku 2012, podle níž je obecně internetový prodej s volně prodejnými léčivýcmi přípravky zákonný.

A pokud jsou v zásadě internetové lékárny povoleny, smí si potom také lékárník jako distribuční kanál zvolit obchodní platformu amazon.de.

Obchodní platforma také poskytuje výhradně přístup k nabídce žalovaného lékárníka. Nepodílí se nijak na farmaceutické činnosti, protože prodej a odeslání provádí výlučně lékárník. Žalovaný lékárník však provozuje kamennou lékárnu a má oficiální povolení k zásilkovému prodeji léčivých přípravků.

Problém nejsou ani recenze

Porušení zákona nespočívá podle soudu ani v tom, že na amazon.de existují recenze zákazníků, a to jak léčivých přípravků, tak samotné lékárny. Ty ukazují, že profil prodávajícího na amazon.de má známku 100% – 511 pozitivních hodnocení za posledních 12 měsíců.

Nicméně každý uživatel webu může okamžitě poznat, že se nejedná o reklamu a hodnocení samotné lékárny, ale o názory spotřebitelů. Žalovaná tedy z pohledu práva neporušila ani pravidla pro reklamu léčivých přípravků.

Rozsudek není konečný, žalobce se ještě může odvolat k Vyššímu zemskému soudu v Naumburgu do jednoho měsíce od jeho doručení.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

ÚOOÚ - SÚKL koná v rozpor...

Mgr. Stanislav Havlíček

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Živá reportáž z akce

2. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Ing. Radka Opatřilová, Ph.D.

Studium na Farmaceutické ...

PharmDr. Ing. Radka Opatř...

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Nepovinné členství vytvář...

PharmDr. Ondrej Sukeľ


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.