Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)spolupráce s lékárenským terénem, mezinárodní spolupráce

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Bělorusko chce spustit povinnou e-preskripci příští rok

Vloženo: 31.01.2019, 06:02 | Čteno: 15044×
Foto: Belfarmacia

Podobně jako řada evropských zemí, včetně České republiky, zavádějí postupně elektronické recepty i Ukrajina nebo Bělorusko. Ve druhé zemi se plánuje zavedení povinné elektronické preskripce do konce roku 2020.

Pilot od roku 2015

Testovací provoz spustili v Bělorusku ve druhé polovině roku 2015, kdy e-recepty začalo vydávat prvních několik klinik. Za rok se jejich počet zdvojnásobil, ačkoli byl počet klinik a především lékáren, které je přijímaly omezen. V roce 2017 jej nabízely již všechny kliniky a přijímaly všechny státní lékárny v Minsku.

Pacient, který má o tuto formu zájem, dostane v nemocnici plastovou kartičku s čárovým kódem. Tato karta je ve vlastnictví nemocnice a je poskytnuta pacientům zdarma.

Po předepsání léčiv lékař propojí v systému kartu pacienta s jeho plastovou kartou (s pomocí elektronického podpisu), čímž přiřadí v systému předepsaná léčiva konkrétnímu pacientovi (k jeho kartičce) a díky automatizovanému procesu se zápis odešle na centrální úložiště.

Pacient následně v lékárně ukáže kartičku a po jejím načtení v systému lékárník najde seznam všech předepsaných léčivých přípravků.

Lékař e-recept vypisuje ze svého SW, který automaticky ke komerčnímu názvu připojí i nechráněný mezinárodní název. V lékárně pak pacient dostane ten přípravek, který je dostupný na skladě, uplatňuje se významně generická substituce.

V kartě pacienta si může lékař jednoduše před předepsáním nového receptu ověřit, zda si pacient dříve předepsané léčivé přípravky vyzvedl a dodržuje léčbu. Odpadá tak možnost duplicitní preskripce. Do databáze se zapisují i léčivé přípravky předepsané jinými lékaři (podobně jako v ČR).

Nejdřív ve státních lékárnách

Nejdříve byl e-recept spuštěn ve státním řetězci lékáren Belfarmacia, koncem roku 2018 se začaly připojovat první soukromé řetězce. Důvodem bylo především vytvoření a nastavení VPN kanálu (ten funguje primárně mezi státními institucemi), přes který všichni účastníci komunikují, a alokace příslušné přenosové kapacity.

Výraznému a relativně rychlému rozšíření e-receptu mezi lidmi napomohlo zavedení souvisejících slev, kdy s použitím plastové kartičky získali pacienti léčivé přípravky domácí výroby se slevou 10%, zahraniční 2%.

Plně elektronicky do příštího roku

Zatím pacienti stále dostávají současně s kartičkou i papírové průvodky (podobně jako v ČR), především je vyžadují starší lidé. Těchto lidí však zejména loni výrazně ubylo a podle běloruské strategie eHealth se má do konce příštího roku papírová průvodka zcela odbourat a pacientovi zůstane pouze karta.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo také elektronický portál, přes který se pacienti, kteří již vlastní plastikovou kartičku, mohou jednoduše objednat ke svému spádovému lékaři. S portálem spolupracuje už cca 80 % zdravotnických zařízení. Pokud to pacient k lékaři nestihne, anebo se z nějakého důvodu nemůže k lékaři dostavit, jednoduše svůj záznam smaže.

Jen za loňský rok bylo podle údajů Ministerstva zdravotnictví vypsáno více než 6,4 mil. e-receptů, v lednu 2019 bylo připojeno celkem 471 zdravotnických zařízení.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 1. – zdravo...

PharmDr. Martin Beneš

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

XXI. Sjezd delegátů ČLnK

Lékárníci si zvolili nové...

XXI. Sjezd delegátů ČLnK...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Nová chřipka A (H1N1) 1....

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Filip Vrubel

Možné změny v odměňování ...

Mgr. Filip Vrubel

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena VaňkátováISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.