Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Bělorusko chce spustit povinnou e-preskripci příští rok

Vloženo: 31.01.2019, 06:02 | Čteno: 15095×
Foto: Belfarmacia

Podobně jako řada evropských zemí, včetně České republiky, zavádějí postupně elektronické recepty i Ukrajina nebo Bělorusko. Ve druhé zemi se plánuje zavedení povinné elektronické preskripce do konce roku 2020.

Pilot od roku 2015

Testovací provoz spustili v Bělorusku ve druhé polovině roku 2015, kdy e-recepty začalo vydávat prvních několik klinik. Za rok se jejich počet zdvojnásobil, ačkoli byl počet klinik a především lékáren, které je přijímaly omezen. V roce 2017 jej nabízely již všechny kliniky a přijímaly všechny státní lékárny v Minsku.

Pacient, který má o tuto formu zájem, dostane v nemocnici plastovou kartičku s čárovým kódem. Tato karta je ve vlastnictví nemocnice a je poskytnuta pacientům zdarma.

Po předepsání léčiv lékař propojí v systému kartu pacienta s jeho plastovou kartou (s pomocí elektronického podpisu), čímž přiřadí v systému předepsaná léčiva konkrétnímu pacientovi (k jeho kartičce) a díky automatizovanému procesu se zápis odešle na centrální úložiště.

Pacient následně v lékárně ukáže kartičku a po jejím načtení v systému lékárník najde seznam všech předepsaných léčivých přípravků.

Lékař e-recept vypisuje ze svého SW, který automaticky ke komerčnímu názvu připojí i nechráněný mezinárodní název. V lékárně pak pacient dostane ten přípravek, který je dostupný na skladě, uplatňuje se významně generická substituce.

V kartě pacienta si může lékař jednoduše před předepsáním nového receptu ověřit, zda si pacient dříve předepsané léčivé přípravky vyzvedl a dodržuje léčbu. Odpadá tak možnost duplicitní preskripce. Do databáze se zapisují i léčivé přípravky předepsané jinými lékaři (podobně jako v ČR).

Nejdřív ve státních lékárnách

Nejdříve byl e-recept spuštěn ve státním řetězci lékáren Belfarmacia, koncem roku 2018 se začaly připojovat první soukromé řetězce. Důvodem bylo především vytvoření a nastavení VPN kanálu (ten funguje primárně mezi státními institucemi), přes který všichni účastníci komunikují, a alokace příslušné přenosové kapacity.

Výraznému a relativně rychlému rozšíření e-receptu mezi lidmi napomohlo zavedení souvisejících slev, kdy s použitím plastové kartičky získali pacienti léčivé přípravky domácí výroby se slevou 10%, zahraniční 2%.

Plně elektronicky do příštího roku

Zatím pacienti stále dostávají současně s kartičkou i papírové průvodky (podobně jako v ČR), především je vyžadují starší lidé. Těchto lidí však zejména loni výrazně ubylo a podle běloruské strategie eHealth se má do konce příštího roku papírová průvodka zcela odbourat a pacientovi zůstane pouze karta.

Ministerstvo zdravotnictví spustilo také elektronický portál, přes který se pacienti, kteří již vlastní plastikovou kartičku, mohou jednoduše objednat ke svému spádovému lékaři. S portálem spolupracuje už cca 80 % zdravotnických zařízení. Pokud to pacient k lékaři nestihne, anebo se z nějakého důvodu nemůže k lékaři dostavit, jednoduše svůj záznam smaže.

Jen za loňský rok bylo podle údajů Ministerstva zdravotnictví vypsáno více než 6,4 mil. e-receptů, v lednu 2019 bylo připojeno celkem 471 zdravotnických zařízení.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvr...

PharmDr. Ondrej SukeľISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.