Rodiče ve Švédsku nebudou smět vyzvednout e-recepty svých dětí, kvůli ochraně dat – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
EXKLUZIVNĚ

Rodiče ve Švédsku nebudou smět vyzvednout e-recepty svých dětí, kvůli ochraně dat

Vloženo: 08.02.2019, 06:13 | Čteno: 12582×
Foto: APATYKÁŘ®

Ve Švédsku by napříště neměli rodiče vidět elektronicky předepsané léčivé přípravky svých dětí, a to z důvodu důvěrnosti. Podle Švédské asociace lékáren však existuje riziko, že lékárníci v lékárnách nebudou vědět, jaké informace mohou poskytnout.

Ochrana osobních údajů

Dnes mají rodiče běžně přístup k informacím o léčivých přípravcích na předpis svých dětí prostřednictvím internetových obchodních platforem lékáren. Nyní však Švédský úřad pro eHealth zjišťoval, zda jsou tyto služby v souladu s legislativou o ochraně osobních údajů a důvěrnosti.

Důvodem je, že autorita dostala řadu dopisů, které zpochybňují, aby rodiče měli přístup k těmto informacím.

Nově tak již nebudou mít přístup k informacím o léčivých přípravcích pro dospívající mládež (od 13 let) přímo prostřednictvím e-commerce služeb lékáren. Podle úřadu mají dospívající nárok na ochranu svých osobních údajů. Nové předpisy vstoupí v platnost v dubnu 2019.

Komplikace pro rodiče

Švédská asociace lékáren však tuto změnu vnímá s velkými obavami. Největší problém vidí v tom, že rodiče již nebudou mít online přehled o předepsaných léčivech (jestli je užívají, jestli jim je lékař vysadil apod.), což může, podle asociace, ovlivnit kontinuitu a účinnost léčby.

Změna také znamená, že rodiče již nebudou moci recepty vyzvedávat pro své děti online. To je problém pro všechny lékárenské řetězce a speciálně pro čisté online lékárny. Podle asociace je to ale problém i pro rodiče, protože e-lékárny se často používají pro dodávku vzácných léčiv, aby se zajistilo, že je dostanou včas.

Nové předpisy se vztahují pouze na elektronický obchod, neboť kamenné lékárny podléhají jiným právním předpisům. V tomto případě bude i nadále možné získat recepty s předepsanými léčivy pro děti.

Komplikace pro lékárníky

Švédská asociace lékáren se však domnívá, že změna ovlivní i přímo lékárny, protože vysílá signál, že údaje jsou skutečně klasifikovány jako důvěrné. Pro lékárníky tak bude obtížné řešit některé situace, protože bude existovat riziko, že nechtěně rodičům sdělí citlivé údaje, což může být považováno za protizákonné.

Jako vhodnější by proto viděla např. blokační funkce v e-systému, se kterými se počítá nejdéle do 1 roku (dospívající např. bude moci povolit výdej a nahlížení do e-receptu konkrétnímu člověku).

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Reakce právního zástupce ...

Mgr. MUDr. Jaroslav Marší...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.