Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakousko zavede e-recept do roku 2022

Vloženo: 14.02.2019, 05:59 | Čteno: 17297×
Foto: chipkarte.at

Také Rakousko se konečně po letech pilotních projektů a jejich opětovném ukončení definitivně rozhodlo pro zavedení elektronických receptů. Digitalizace v oblasti sociálního zabezpečení stále vzrůstá, proto budou v zemi povinné od června 2022.

Lékaři a lékárníci se dohodli

Nejvyšší orgány rakouské lékařské a lékárnické komory se dohodly na zavedení elektronického receptu. Papírový recept – ročně je jich vypsáno více než 60 mil. – bude v budoucnu maximálně nahrazen elektronickým řešením.

Pacienti obdrží na vyžádání kód elektronicky do svého mobilního telefonu a mohou získat přístup ke svým elektronickým receptům na portálu sociálního pojištění (MeineSV). Zaplacené poplatky za recept budou načítány do poplatkového účtu (REGO) pojištěnce v jeho profilu a budou denně aktualizovány. Pojištěnec tak bude mít dokonalý přehled, kolik za recepty zaplatil.

Jak funguje e-recept

V ordinaci vystaví lékař elektronický recept v systému elektronických karet pomocí svého softwaru. Elektronický předpis je tak uložen v systému e-card (elektronická karta sloužící jako základ při komunikaci ve zdravotním a sociálním systému).

Pacienti obdrží na vyžádání kód e-receptu elektronicky do svého mobilního telefonu nebo papírový výtisk e-receptu, na němž je rovněž vytištěn uvedený kód. Tento kód je naskenován v lékárně a e-recept je tím vyvolán ze systému e-card.

E-recept může lékárník vyvolat i bez kódu vložením elektronické karty do čtečky. Poté lékárník uloží v systému elektronických karet vyzvednutí receptu a elektronicky vyúčtuje e-recepty se sociálním pojištěním.

Pacienti mohou přistupovat ke svým e-receptům elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění nebo pomocí mobilní aplikace, která jim poskytne úplný přehled o jejich elektronických receptech.

Výhody pro pacienty

Rakousko si od systému slibuje, podobně jako je tomu v jiných zemích, zjednodušení vyzvednutí receptu. To bude možné i bez papírového receptu, v lékárně stačí jen předložit kód nebo e-card.

Pacienti si mohou e-recepty spravovat elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění, popř. pomocí mobilní aplikace. Na žádost pacienta, ale to může vytisknout lékař.

Odpadají problémy s nečitelností receptu – pokud pacient papírovou průvodku ztarí nebo poškodí (bude nečitelná), lze e-recept jednoduše v lékárně načíst vložením e-card do čtečky.

Započítání poplatků za recept na účet pojištěnce se provádí denně, tj. pacienti jsou o překročení ochranného limitu na poplatky za recept informováni ihned.

E-recept začíná v roce 2020

Zavádění elektronického receptu bude zahájeno jako součást pilotní fáze ve dvou regionech ve spolkové zemi Kärnten od dubna 2020. S celostátním zavedením se počítá do 31. května 2022. Systém bude plně propojen se stávající infrastrukturou pro e-Medikation a využije tak veškerý stávající HW a SW.

e-Medikation

Už v loňském roce se stala v Rakousku papírová komunikace pro rakouské lékaře minulostí. Žádanky a vyžádaná vyšetření u jiných lékařů jsou zpracovány výhradně elektronicky.

Pacienti i v tomto případě potřebují pouze svou elektronickou kartu a lékař předá údaje zdravotní pojišťovně elektronicky. Pacient následně obdrží SMS zprávu na svůj mobilní telefon nebo e-mail, popř. volitelně i papírový výtisk s jedinečným kódem žádosti.

Stejně tak již v Rakousku funguje projekt lékového záznamu e-Medikation. Zde se uchovávají v elektronickém lékovém seznamu všechny lékařem předepsané a lékárnou vydané léčivé přípravky po dobu jednoho roku.

Od ledna 2018 už mají možnost lidé ve spolkové zemi Vorarlberg využívat v rámci projektu i novou funkci elektronického zdravotního záznamu (ELGA), záznam nejen léčivých přípravků na předpis, ale také volně prodejná léčiva s relevantními interakcemi.

Nejprve se zapojily lékárny, od února pak systém začali využívat zúčastnění lékaři. Postupně se do systému zapojila většina zemí, přičemž poslední čtyři – Oberösterreich, Niederösterreich, Burgenland a Wien – se připojí nejpozději do září 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenské opatření proti ...

PharmDr. Ondrej SukeľISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.