Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakousko zavede e-recept do roku 2022

Vloženo: 14.02.2019, 05:59 | Čteno: 17850×
Foto: chipkarte.at

Také Rakousko se konečně po letech pilotních projektů a jejich opětovném ukončení definitivně rozhodlo pro zavedení elektronických receptů. Digitalizace v oblasti sociálního zabezpečení stále vzrůstá, proto budou v zemi povinné od června 2022.

Lékaři a lékárníci se dohodli

Nejvyšší orgány rakouské lékařské a lékárnické komory se dohodly na zavedení elektronického receptu. Papírový recept – ročně je jich vypsáno více než 60 mil. – bude v budoucnu maximálně nahrazen elektronickým řešením.

Pacienti obdrží na vyžádání kód elektronicky do svého mobilního telefonu a mohou získat přístup ke svým elektronickým receptům na portálu sociálního pojištění (MeineSV). Zaplacené poplatky za recept budou načítány do poplatkového účtu (REGO) pojištěnce v jeho profilu a budou denně aktualizovány. Pojištěnec tak bude mít dokonalý přehled, kolik za recepty zaplatil.

Jak funguje e-recept

V ordinaci vystaví lékař elektronický recept v systému elektronických karet pomocí svého softwaru. Elektronický předpis je tak uložen v systému e-card (elektronická karta sloužící jako základ při komunikaci ve zdravotním a sociálním systému).

Pacienti obdrží na vyžádání kód e-receptu elektronicky do svého mobilního telefonu nebo papírový výtisk e-receptu, na němž je rovněž vytištěn uvedený kód. Tento kód je naskenován v lékárně a e-recept je tím vyvolán ze systému e-card.

E-recept může lékárník vyvolat i bez kódu vložením elektronické karty do čtečky. Poté lékárník uloží v systému elektronických karet vyzvednutí receptu a elektronicky vyúčtuje e-recepty se sociálním pojištěním.

Pacienti mohou přistupovat ke svým e-receptům elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění nebo pomocí mobilní aplikace, která jim poskytne úplný přehled o jejich elektronických receptech.

Výhody pro pacienty

Rakousko si od systému slibuje, podobně jako je tomu v jiných zemích, zjednodušení vyzvednutí receptu. To bude možné i bez papírového receptu, v lékárně stačí jen předložit kód nebo e-card.

Pacienti si mohou e-recepty spravovat elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění, popř. pomocí mobilní aplikace. Na žádost pacienta, ale to může vytisknout lékař.

Odpadají problémy s nečitelností receptu – pokud pacient papírovou průvodku ztarí nebo poškodí (bude nečitelná), lze e-recept jednoduše v lékárně načíst vložením e-card do čtečky.

Započítání poplatků za recept na účet pojištěnce se provádí denně, tj. pacienti jsou o překročení ochranného limitu na poplatky za recept informováni ihned.

E-recept začíná v roce 2020

Zavádění elektronického receptu bude zahájeno jako součást pilotní fáze ve dvou regionech ve spolkové zemi Kärnten od dubna 2020. S celostátním zavedením se počítá do 31. května 2022. Systém bude plně propojen se stávající infrastrukturou pro e-Medikation a využije tak veškerý stávající HW a SW.

e-Medikation

Už v loňském roce se stala v Rakousku papírová komunikace pro rakouské lékaře minulostí. Žádanky a vyžádaná vyšetření u jiných lékařů jsou zpracovány výhradně elektronicky.

Pacienti i v tomto případě potřebují pouze svou elektronickou kartu a lékař předá údaje zdravotní pojišťovně elektronicky. Pacient následně obdrží SMS zprávu na svůj mobilní telefon nebo e-mail, popř. volitelně i papírový výtisk s jedinečným kódem žádosti.

Stejně tak již v Rakousku funguje projekt lékového záznamu e-Medikation. Zde se uchovávají v elektronickém lékovém seznamu všechny lékařem předepsané a lékárnou vydané léčivé přípravky po dobu jednoho roku.

Od ledna 2018 už mají možnost lidé ve spolkové zemi Vorarlberg využívat v rámci projektu i novou funkci elektronického zdravotního záznamu (ELGA), záznam nejen léčivých přípravků na předpis, ale také volně prodejná léčiva s relevantními interakcemi.

Nejprve se zapojily lékárny, od února pak systém začali využívat zúčastnění lékaři. Postupně se do systému zapojila většina zemí, přičemž poslední čtyři – Oberösterreich, Niederösterreich, Burgenland a Wien – se připojí nejpozději do září 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony Björk

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.