Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakousko zavede e-recept do roku 2022

Vloženo: 14.02.2019, 05:59 | Čteno: 17364×
Foto: chipkarte.at

Také Rakousko se konečně po letech pilotních projektů a jejich opětovném ukončení definitivně rozhodlo pro zavedení elektronických receptů. Digitalizace v oblasti sociálního zabezpečení stále vzrůstá, proto budou v zemi povinné od června 2022.

Lékaři a lékárníci se dohodli

Nejvyšší orgány rakouské lékařské a lékárnické komory se dohodly na zavedení elektronického receptu. Papírový recept – ročně je jich vypsáno více než 60 mil. – bude v budoucnu maximálně nahrazen elektronickým řešením.

Pacienti obdrží na vyžádání kód elektronicky do svého mobilního telefonu a mohou získat přístup ke svým elektronickým receptům na portálu sociálního pojištění (MeineSV). Zaplacené poplatky za recept budou načítány do poplatkového účtu (REGO) pojištěnce v jeho profilu a budou denně aktualizovány. Pojištěnec tak bude mít dokonalý přehled, kolik za recepty zaplatil.

Jak funguje e-recept

V ordinaci vystaví lékař elektronický recept v systému elektronických karet pomocí svého softwaru. Elektronický předpis je tak uložen v systému e-card (elektronická karta sloužící jako základ při komunikaci ve zdravotním a sociálním systému).

Pacienti obdrží na vyžádání kód e-receptu elektronicky do svého mobilního telefonu nebo papírový výtisk e-receptu, na němž je rovněž vytištěn uvedený kód. Tento kód je naskenován v lékárně a e-recept je tím vyvolán ze systému e-card.

E-recept může lékárník vyvolat i bez kódu vložením elektronické karty do čtečky. Poté lékárník uloží v systému elektronických karet vyzvednutí receptu a elektronicky vyúčtuje e-recepty se sociálním pojištěním.

Pacienti mohou přistupovat ke svým e-receptům elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění nebo pomocí mobilní aplikace, která jim poskytne úplný přehled o jejich elektronických receptech.

Výhody pro pacienty

Rakousko si od systému slibuje, podobně jako je tomu v jiných zemích, zjednodušení vyzvednutí receptu. To bude možné i bez papírového receptu, v lékárně stačí jen předložit kód nebo e-card.

Pacienti si mohou e-recepty spravovat elektronicky prostřednictvím portálu sociálního pojištění, popř. pomocí mobilní aplikace. Na žádost pacienta, ale to může vytisknout lékař.

Odpadají problémy s nečitelností receptu – pokud pacient papírovou průvodku ztarí nebo poškodí (bude nečitelná), lze e-recept jednoduše v lékárně načíst vložením e-card do čtečky.

Započítání poplatků za recept na účet pojištěnce se provádí denně, tj. pacienti jsou o překročení ochranného limitu na poplatky za recept informováni ihned.

E-recept začíná v roce 2020

Zavádění elektronického receptu bude zahájeno jako součást pilotní fáze ve dvou regionech ve spolkové zemi Kärnten od dubna 2020. S celostátním zavedením se počítá do 31. května 2022. Systém bude plně propojen se stávající infrastrukturou pro e-Medikation a využije tak veškerý stávající HW a SW.

e-Medikation

Už v loňském roce se stala v Rakousku papírová komunikace pro rakouské lékaře minulostí. Žádanky a vyžádaná vyšetření u jiných lékařů jsou zpracovány výhradně elektronicky.

Pacienti i v tomto případě potřebují pouze svou elektronickou kartu a lékař předá údaje zdravotní pojišťovně elektronicky. Pacient následně obdrží SMS zprávu na svůj mobilní telefon nebo e-mail, popř. volitelně i papírový výtisk s jedinečným kódem žádosti.

Stejně tak již v Rakousku funguje projekt lékového záznamu e-Medikation. Zde se uchovávají v elektronickém lékovém seznamu všechny lékařem předepsané a lékárnou vydané léčivé přípravky po dobu jednoho roku.

Od ledna 2018 už mají možnost lidé ve spolkové zemi Vorarlberg využívat v rámci projektu i novou funkci elektronického zdravotního záznamu (ELGA), záznam nejen léčivých přípravků na předpis, ale také volně prodejná léčiva s relevantními interakcemi.

Nejprve se zapojily lékárny, od února pak systém začali využívat zúčastnění lékaři. Postupně se do systému zapojila většina zemí, přičemž poslední čtyři – Oberösterreich, Niederösterreich, Burgenland a Wien – se připojí nejpozději do září 2019.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

David Čechlovský

Student Exchange Programm...

David Čechlovský

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Jana Doleželová

Nadační fond Modrá kotva...

PharmDr. Jana Doleželová...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farma...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a ...

Mgr. Ladislava Valášková,...ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.