Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje zásilkový výdej receptových léčiv

Vloženo: 13.03.2019, 06:09 | Poslední aktualizace: 15.03.2019, 21:00 | Čteno: 12020×
Foto: APATYKÁŘ®

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) Mgr. Václav Krása informoval členy na webu této organizace, že Poslanecká sněmovna bude na své březnové schůzi projednávat mj. také návrh zákona, kterým se mění zákon o léčivech a zavádí zásilkový výdej s léčivými přípravky vázanými na recept.

Řešení neřešitelných situací

NRZP ve spolupráci s dalšími partnery připravila pozměňovací návrh k tomuto zákonu, který by podle jejího názoru měl zlepšit dostupnost léčivých přípravků předepisovaných na předpis.

V předkládaném pozměňovacím návrhu se ruší dosavadní omezení a rozšiřuje se možnost výdeje léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis prostřednictvím přepravní společnosti. Odpovědnost za kvalitu dodání až domů včetně odpovědnosti za výběr přepravní společnosti, která splní časové i technické podmínky stanovené příslušnou prováděcí vyhláškou bude mít lékárna.

Jak se uvádí ve stanovisku NRZP, hlavním důvodem změny je značně rostoucí potřeba reagovat na řadu neřešitelných situací osob se zdravotním postižením, ale i ostatních osob, jejichž situace jim nedovoluje vyzvednout si léčivé přípravky vázané na lékařský předpis v lékárně, a umožnit tak těmto osobám zvolit si možnost zásilkového výdeje těchto přípravků.

Takovýto výdej má značný přínos pro všechny pacienty, kteří, z různých důvodů, preferují dodání přípravků až do bytu. Jedná se o chronické pacienty a ty, u kterých se opakuje předpis stejných léčivých přípravků bez potřeby osobní účasti pacienta u lékaře za účelem jeho vyšetření či kontroly a kteří jsou současně imobilní a bydlí v odlehlých místech, nedostatečně saturovaných lékárenskou sítí.

Všechny tyto pro pacienty nepříjemné situace pak řeší internetový výdej léčivých přípravků na předpis. Je pro pacienty mnohem příjemnější, jednodušší, nesrovnatelně levnější (odpadá úhrada asistence a cestovné), pacient si může léčivý přípravek zajistit z pohodlí domova a správný léčivý přípravek za správných přepravních podmínek mu dopraví autorizovaný přepravce až domů.

Rozšíření možnosti výdeje léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis o zásilkový výdej, ve spojení s dobře fungujícím elektronickým receptem a všemi s ním souvisejícími registry, zásadním způsobem pomůže větší kontrole výdeje těchto léčivých přípravků, úpravě jejich doplatku ceny směrem dolů a k úplnému odstranění korupčního potencionálu při jejich výdeji.

Lidé to chtějí

Podle NRZP je o tuto službu v populaci zájem. Kvalifikovaný odhad podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) je ten, že každý čtvrtý občan České republiky nakupuje volně prodejné léčivé přípravky v České republice a většina z nich si přeje, aby tato možnost byla rozšířena i na léčivé přípravky na předpis.

NRZP se proto domnívá, že by se tak vyřešil problém, kdy si lidé se zdravotním postižením, kteří se nemohou dostavit do lékárny, musí platit drahou asistenci, či žádat sousedy, aby jim léčivé přípravky přinesli. Tím, že lékař bude moci poslat kód formou SMS do telefonu pacienta, který tento kód zašle konkrétní lékárně, která mu zajistí dovoz léčivých přípravků, dojde ke značnému zjednodušení a zlepšení jejich dostupnosti.

Připomeňme, že poslední větší snaha o prosazení zásilkového výdeje s receptovými léčivy přišla na konci roku 2012. Tehdy jej do zákona prosazovali formou pozměňovacího zákona poslanci MUDr. Boris Šťastný (ODS), PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D. (TOP 09) a Ing. Jiří Rusnok (Věci veřejné).

AKTUALIZACE, 15. 3. 2019
Příslušný pozměňovací návrh k zákonu o léčivech načetl 13. března 2019 poslanec Ing. Patrik Nacher (ANO). V souvislosti s úpravou příslušné prováděcí vyhlášky č. 84/2008 Sb. návrh stanovuje účinnost tohoto pozměňovacího návrhu na 1. ledna 2021.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Ladislava Valášková,...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Filip Vrubel

Dohodovací řízení k úhrad...

Mgr. Filip Vrubel

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Vybírání-nevybírání regul...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Stanislav Havlíček

Jednotné doplatky - reali...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a uk...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.