FTC obvinila Surescripts z nelegální monopolizace e-preskripce – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

FTC obvinila Surescripts z nelegální monopolizace e-preskripce

Vloženo: 30.04.2019, 05:58 | Čteno: 13015×
Foto: FTC

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu na zdravotnickou informační společnost Surescripts, že použila nezákonná vertikální a horizontální omezení, aby si udržela svou monopolní pozici ve dvou oblastech elektronické preskripce, což vedlo k vyšším cenám a omezenému výběru pro spotřebitele.

Monopol v e-preskripci

V žalobě podané proti Surescripts se FTC snaží zrušit a zabránit nespravedlivým protisoutěžním metodám, obnovit hospodářskou soutěž a získat peněžní odškodnění pro spotřebitele.

E-preskripce poskytuje bezpečnější, přesnější a levnější prostředky komunikace a zpracování receptů pacientů než tradiční papírové recepty. Podle žaloby, monopolizovala Surescripts dvě samostatné oblasti služeb e-preskripce.

Jednak měla ovlivňovat trh pro směrování elektronických receptů, který využívá technologii umožňující poskytovatelům zdravotní péče posílat elektronické recepty přímo do lékáren a jednak trh pro určování oprávněnosti receptu. To je samostatná služba, která umožňuje poskytovatelům zdravotní péče elektronicky určit způsobilost pacientů úhrady receptu prostřednictvím přístupu k informacím o pojištění a lékových benefitech, obvykle prostřednictvím společnosti spravující tyto výhody (pharmacy benefit manager).

FTC tvrdí, že se Surescripts úmyslně snažila udržet směrování e-receptů a službu způsobilost pacientů a bránit pacientům, aby používali další platformy s využitím protisoutěžní dohody o exkluzivitě, různých hrozeb a jiných vylučovacích praktik. FTC mj. tvrdí, že Surescripts si tyto služby pojišťovala prostřednictvím smluv o zachování věrnosti a exkluzivity.

Podle žaloby Surescripts tyto taktiky úspěšně využila k tomu, aby zabránila několika pokusům jiných společností o posílení konkurence na těchto trzích. Protisoutěžní taktika společnosti zmařila pokusy konkurentů získat podíl na těchto trzích, což jí umožnilo udržet si minimálně 95% podíl řadu let.

Žaloba tvrdí, že se společnosti Surescripts podařilo udržet si svůj monopol, a to navzdory prudkému nárůstu transakcí v této oblasti – z téměř 70 mil. transakcí v roce 2008 na více než 1,7 mld. v roce 2017.

Úspěchy FTC

Aktuální žaloba FTC proti Surescripts je posledním příkladem boje agentury s protisoutěžními praktikami ve zdravotnictví, které poškozují spotřebitele a zvyšují náklady na zdravotní péči. V únoru 2019 dosáhla FTC globálního vyrovnání s farmaceutickým výrobcem Teva Pharmaceuticals Industries , které společnosti zabraňuje uzavírat patentové dohody s reverzními platbami blokující přístup spotřebitelů k levnějším generickým přípravkům.

Počátkem dubna zakázala další farmaceutické společnosti Impax Laboratories, aby uzavřela patentové dohody s reverzními platbami poté, co dospěla k závěru, že Impax tuto taktiku použila k blokování přístupu spotřebitelů ke generické verzi přípravku s prodlouženým uvolňováním opiátů Opana ER.

A v rekordním sporu v loňském roce nařídil federální soud další farmaceutické společnosti AbbVie, aby zaplatila 448 mil. USD spotřebitelům, kteří přeplatili substituční terapie u mužů s nízkou hladinu testosteronu Androgel kvůli nelegální taktice, aby si udržela svůj monopol.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 4. – N...

Mgr. Veronika Hrabcová

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

E-preskripce – benefit pr...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

Michal Urban

Student Exchange Programm...

Michal Urban

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.