Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna kompetencí odborného zástupce, povinné pohotovostní služby

První část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Přes 80 % Rusů je připraveno konzultovat s lékařem na dálku

Vloženo: 21.05.2019, 06:51 | Čteno: 11362×
Foto: APATYKÁŘ®

Ruská lékařská veřejnost si uvědomuje nutnost rozšířeného zavádění integrovaných digitálních technologií. V současné době využívá 56 % zdravotníků integrované digitální technologie pro diagnostiku, 46 % pro volbu strategie léčby. Vyplývá to ze studie Future Health Index o vývoji telemedicíny v Rusku, kterou představila společnost Philips.

Ochota radit se na dálku

82 % obyvatel Ruska by bylo v určitých životních situacích ochotno poradit se s lékařem na dálku. Nejčastěji uváděnými situacemi, kdy by byli Rusové ochotni vyžít vzdálenou konzultaci, byla diskuse o výsledcích lékařských prohlídek (46 %) a získání obecných doporučení o zdraví (44 %).

60 % Rusů pociťovalo potřebu domácí péče pro sebe nebo pro ty, na kterých jim záleží. 80 % respondentů se přitom domnívá, že integrované digitální technologie jsou důležité pro zlepšení kvality těchto služeb.

Podle studie Rusové souhlasí s tím, že mají přístup k léčivým přípravkům a léčbě, aby předcházeli onemocnění (61 %), k lékařským vyšetřením pro stanovení diagnózy (59 %) nebo k informacím/zdrojům nezbytným pro dodržování zdravého životního stylu (56 %).

Současně je pouze 42 % respondentů přesvědčeno, že léčba, která je jim k dispozici, je nezbytná pro jakékoli současné nebo budoucí onemocnění. V tomto případě může vzdálená konzultace s lékařem pomoci obyvatelstvu Ruska.

Překážky telemedicíny

Podle Future Health Index uvádí 50 % zdravotnických pracovníků, že náklady na službu jsou hlavní překážkou rozvoje telemedicínských projektů. Z hlediska četnosti zmíněných překážek je to dále kvalita komunikačních zařízení a technologií (45 %), edukace v této oblasti (42 %) a byrokratizace zdravotnictví (35 %).

Lidský faktor brání využívání telemedicínských služeb, protože pouze malá část respondentů se domnívá, že lékaři-roboti (7 %) nebo použití holografických technologií pro vzdálené konzultace v domácím prostředí (9 %) mohou mít největší dopad na zlepšení kvality lékařské péče, pokud by byly k dispozici.

To naznačuje, že i když jsou Rusové připraveni používat inovativní řešení v oblasti zdravotní péče, oceňují živou i neomezenou komunikaci s lékařem.

Další překážkou je neochota lidí sdílet citlivé informace. Studie Future Health Index tedy ukázala, že obyvatelstvo Ruska jako celek příliš nedůvěřuje možnosti poskytnout své osobních údaje zdravotnickému průmyslu (pouze 20 % věří v případě svých osobních dat zdravotnickým organizacím více než ostatním).

Pro srovnání, podíl respondentů, kteří jsou ochotni důvěřovat v případě osobních informací bankovnímu sektoru byl 39 %.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová

Ing. Jarmila Pirnerová

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jarmila Pirnerová

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 2. – distri...

PharmDr. Martin Beneš

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.