Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dávkování léčiv pro pacienty 2.

Druhá část rozhovoru s Mgr. Ľubošem Doršicem, hlavním farmaceutem sítě nemocnic a poliklinik Svet Zdravia a ProCare, o inovativním projektu individuálního dávkování léčiv v nemocnici ve slovenských Michalovcích.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německý průzkum: 72 % lidí chce slevy na receptová léčiva

Vloženo: 27.06.2019, 06:36 | Čteno: 15137×
Foto: APATYKÁŘ®

Návrh zákona německé spolkové vlády o posílení místních lékáren stanovuje při porušení zákazu jakýchkoli bonusů velmi drastické sankce. Podle průzkumu Institutu pro výzkum veřejného mínění EARSandEYES by však 72 % respondentů bonusy uvítalo, a to výslovně, pokud se jedná o léčivé přípravky na předpis. Spolkový soud však jakékoli bonusy nedávno zakázal.

Konkurence na trhu lékáren

Podle lékárníka a předsedy Spolkového svazu německých zásilkových lékáren (BVDVA) Dr. Christiana Buseho sice politici tvrdí, že novým zákonem vycházejí vstříct přáním pacientů, ve skutečnosti však mnoho Němců slevy požaduje.

Pacient, o jehož zdraví by mělo jít především, je tímto zákonem zcela vyřazen ze hry. Německé e-lékárny prosazují již delší dobu maximální cenovou regulaci (nikoli pevnou cenu), která by vytvořila spravedlivé konkurenční podmínky mezi evropskými a německými (nejen zásilkovými) lékárnami.

Flexibilní ceny lékáren za služby by představovaly správný tlak na kvalitu a odměňování. Současně by měly být konsolidovány stávající systémy – namísto toho, aby politika spoléhala na agilní metody – které umožňují transformaci, také z hlediska digitalizace.

Zásilkový výdej zůstává zachován

Navzdory diskusím o zákazu zásilkového výdeje a slevách zůstává zásilkový výdej s léčivými přípravky zachován. Obecně ho podporuje 68 % respondentů a asi 80 % se domnívá, že tato forma usnadňuje dodávky léčiv mimo městské oblasti.

Více než polovina spotřebitelů již své léčivé přípravky nakupuje online. K tomu by se mohlo přidat dalších 16 % dotazovaných, kteří podle průzkumu jen prostě dosud nepřišli na to, že by si mohli léčiva objednat on-line popř. v zásilkové lékárně.

Počet uživatelů se bude i nadále zvyšovat, pokud dojde ke zkrácení dodacích lhůt, bude více využíván zákaznický servis prostřednictvím hotline nebo chatů a vyzvednutí receptu se zjednoduší použitím e-receptu.

E-recept velká neznámá

I přes veřejné debaty o e-receptu každý druhý respondent uvádí, že o něm nikdy neslyšel. Každý třetí je s tímto pojmem alespoň obeznámen, ale pouze 14 % lidí žijících v Německu může vysvětlit, o co se jedná. Podle výsledků by 57 % respondentů preferovalo elektronický recept oproti papírovému.

Podle lékárníka Dr. Buseho jsou jednoduše jak občané, tak i zásilkové lékárny už dnes připraveni na větší digitalizaci a férovou konkurenci, nicméně pro politiky je dodržování starých přežitých systémů důležitější než vytváření udržitelného systému zdravotní péče.

Informace o sledování online zdraví

Průzkum „Monitor Online-Health 2019“ zadaný BVDVA provedl Institutu pro výzkum veřejného mínění EARSandEYES v dubnu 2019 mezi tisícovkou dospělých uživatelů internetu žijících v Německu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ján Valjan

Nelíbí se vám konkurence?...

PharmDr. Ján Valjan

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Živá reportáž z akce

5. Noc muzeí v Českém far...

Živá reportáž z akce

PharmDr. Ján Valjan

Konec bonusů za recepty n...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

První pražští lékárníci, ...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Jana Vedrová

Spiritus - brněnský stude...

Jana Vedrová

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Emergentní systém, změna ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.