Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvrdili nastoupený trend, presidentem opět zvolen PharmDr. Ondrej Sukeľ

Exkluzivní povolební podcast s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem z rubriky „Hovory ze Slovenska”.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Mobilní aplikace pohlídá, jestli se zdravotnický prostředek nestahuje z trhu

Vloženo: 16.07.2019, 06:06 | Čteno: 14186×
FOTO: AppStore

Na americkém trhu se objevila první mobilní aplikace svého druhu, která s využitím databáze FDA umí uživatele upozornit na to, zda se jeho zdravotnický prostředek nestahuje z trhu kvůli nějakému bezpečnostnímu riziku, popř. jak se správně používá.

Jak to funguje

Společnost Soom, která se zabývá využitím čárových kódů a znalostí technologie grafů k překlenutí informačních mezer mezi zdroji dat a fyzickými produkty, představila mobilní aplikaci pro platformu iOS SoomSafety, která umožňuje uživatelům oskenovat zdravotnický prostředek a získat pokyny k použití, informace o bezpečnosti a stahování z trhu přímo od výrobce zařízení a amerického regulátora FDA.

SoomSafety je první aplikací, která využívá open-source databáze openFDA, které umožňují vývojářům rychle a snadno používat FDA data v jejich aplikacích.

Jen v letošním roce už bylo staženo z trhu 26 zdravotnických prostředků, které se týkají téměř 50 mil. jednotlivých zařízení ve Spojených státech.

Podle společnosti není řada pacientů nikdy informována o těchto stahováních kvůli neúplným informacím v dodavatelském řetězci zdravotnických prostředků. Aplikace tak umožňuje pacientům a ošetřovatelům, aby proaktivně spravovali své zdravotnické prostředky a docílili tak lepších výsledků v léčbě pacientů.

Uživatelé SoomSafety jednoduše oskenují čárový kód na zdravotnickém prostředku, jako je např. inzulínová pumpa, nebulizátor nebo monitor apnoe, aby automaticky identifikovali zařízení a uložili jej do mobilní aplikace.

Aplikace umí rovněž identifikovat a uložit implantované zdravotnické prostředky, jako jsou umělé klouby, kardiostimulátory a srdeční chlopně, oskenováním příslušného čárového kódu na identifikační kartě pacienta.

Jakmile je zdravotnický prostředek uložen, aplikace jej zkontroluje podle informací o stahování z trhu poskytnutých FDA a případně nabídne další postup.

Aplikace prostředek nadále neustále automaticky kontroluje, jestli není předmětem bezpečnostního hlášení a rovněž sama zasílá notifikace, pokud je stahován z trhu.

Navíc zobrazuje informace o bezpečnosti a použití pro každý uložený zdravotnický prostředek. Zakladatel společnosti vytvořil SoomSafety na základě osobní zkušenosti, kdy zdravotnický prostředek ohrožoval život jeho nejmladší dcery.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D.

Změny ve slovenské lékové...

Ing. Štefan Mesároš, Ph.D...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

Mgr. Jaroslava Doležalová

Falešná léčiva

Mgr. Jaroslava Doležalová...

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti žluté zimn...

RNDr. Marek Petráš

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Anna Janurová

Student Exchange Programm...

Anna Janurová

PharmDr. Ján Valjan

Řízená péče a postavení z...

PharmDr. Ján Valjan

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.