Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Mobilní aplikace pohlídá, jestli se zdravotnický prostředek nestahuje z trhu

Vloženo: 16.07.2019, 06:06 | Čteno: 14013×
FOTO: AppStore

Na americkém trhu se objevila první mobilní aplikace svého druhu, která s využitím databáze FDA umí uživatele upozornit na to, zda se jeho zdravotnický prostředek nestahuje z trhu kvůli nějakému bezpečnostnímu riziku, popř. jak se správně používá.

Jak to funguje

Společnost Soom, která se zabývá využitím čárových kódů a znalostí technologie grafů k překlenutí informačních mezer mezi zdroji dat a fyzickými produkty, představila mobilní aplikaci pro platformu iOS SoomSafety, která umožňuje uživatelům oskenovat zdravotnický prostředek a získat pokyny k použití, informace o bezpečnosti a stahování z trhu přímo od výrobce zařízení a amerického regulátora FDA.

SoomSafety je první aplikací, která využívá open-source databáze openFDA, které umožňují vývojářům rychle a snadno používat FDA data v jejich aplikacích.

Jen v letošním roce už bylo staženo z trhu 26 zdravotnických prostředků, které se týkají téměř 50 mil. jednotlivých zařízení ve Spojených státech.

Podle společnosti není řada pacientů nikdy informována o těchto stahováních kvůli neúplným informacím v dodavatelském řetězci zdravotnických prostředků. Aplikace tak umožňuje pacientům a ošetřovatelům, aby proaktivně spravovali své zdravotnické prostředky a docílili tak lepších výsledků v léčbě pacientů.

Uživatelé SoomSafety jednoduše oskenují čárový kód na zdravotnickém prostředku, jako je např. inzulínová pumpa, nebulizátor nebo monitor apnoe, aby automaticky identifikovali zařízení a uložili jej do mobilní aplikace.

Aplikace umí rovněž identifikovat a uložit implantované zdravotnické prostředky, jako jsou umělé klouby, kardiostimulátory a srdeční chlopně, oskenováním příslušného čárového kódu na identifikační kartě pacienta.

Jakmile je zdravotnický prostředek uložen, aplikace jej zkontroluje podle informací o stahování z trhu poskytnutých FDA a případně nabídne další postup.

Aplikace prostředek nadále neustále automaticky kontroluje, jestli není předmětem bezpečnostního hlášení a rovněž sama zasílá notifikace, pokud je stahován z trhu.

Navíc zobrazuje informace o bezpečnosti a použití pro každý uložený zdravotnický prostředek. Zakladatel společnosti vytvořil SoomSafety na základě osobní zkušenosti, kdy zdravotnický prostředek ohrožoval život jeho nejmladší dcery.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Stanislav Havlíček

Dva dny v Bruselu s presi...

Mgr. Stanislav Havlíček

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.

Lékárenství z pohledu min...

Doc. MUDr. Leoš Heger, CS...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jaroslav Dušek...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.