Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele zákona o léčivech, přípravy na online ověřování léčiv

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Nositelný senzor může zachránit život při předávkování opioidy

Vloženo: 01.08.2019, 05:58 | Čteno: 11445×
Foto: Purdue University

Vědci vyvíjejí nositelný senzor, který by mohl umět podat v případě potřeby naloxon, aby se předešlo úmrtím z předávkování na opioidy. Tato technologie bude schopna detekovat, když se sníží srdeční frekvence uživatele a následně podá antidotum.

Pomoc bez dalších

Opioidní epidemie ničí Spojené státy a prudce roste počet předávkování. Spousta výzkumníků proto řeší otázku, jak podat včas a správně účinné antidotum. Zatímco léčivo naloxon (Narcan) lze použít v případě pečovatelů či zdravotníků, pokud je pacient sám, nemůže si jej vždy podat.

Vědci z Purdue University v současnosti hledají řešení tohoto problému prostřednictvím nositelného zařízení, které automaticky antidotum uvolní.

Mnoho pacientů je v době předávkování nalezeno zcela osamocených a nezpůsobilých aplikovat si injekčně příslušný život zachraňující léčivý přípravek. Vědci na univerzitě proto připravují řešení s uzavřenou smyčkou, které dokáže automaticky antidotum podat.

Jak to funguje

Technologie, která je stále ve fázi ověřování koncepce, je tvořena baterií, RF přijímačem a indukční cívkou pro vyvinutí tepla pro zahřátí speciální kapsle s léčivem. Je určena k detekci nebezpečného poklesu srdeční frekvence uživatelů.

Senzor EKG umístěný na kůži, například na hrudi, měří rychlost dýchání. Když senzor detekuje příliš nízkou rychlost dýchání, aktivuje generátor magnetického pole pro zahřátí implantované tobolky s léčivem a uvolní naloxon za 10 sekund.

Základní myšlenkou je schopnost měřit dechovou frekvenci pomocí nějakého nositelného senzoru, a následně na základě nějaké definované hodnoty spustit uvolnění (aplikaci) antidota, které je implantováno pod kůži pro případ potřeby.

Když systém odhalí respirační selhání, uvolní se automaticky léčivo, aby měl postižený více času na lékařské ošetření.

Varování zdravotníkům

V budoucnu se počítá i s komunikační komponentou, která bude autonomně varovat tísňové služby, když nositelný senzor zjistí, že se uživatel předávkoval.

Opioidní krize se stala hlavním problémem veřejného zdraví ve Spojených státech. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo jen předávkování v USA v roce 2017 příčinou 70237 úmrtí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Lucie Pagáčová

Student Exchange Programm...

Mgr. Lucie Pagáčová

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Michal Hojný

1. Tématický den - Co je ...

Mgr. Michal Hojný

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Veronika Sochová

Aktivity českých studentů...

Veronika Sochová

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

John Chave

PGEU – Pharmaceutical Gro...

John Chave

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.