Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Nositelný senzor může zachránit život při předávkování opioidy

Vloženo: 01.08.2019, 05:58 | Čteno: 11500×
Foto: Purdue University

Vědci vyvíjejí nositelný senzor, který by mohl umět podat v případě potřeby naloxon, aby se předešlo úmrtím z předávkování na opioidy. Tato technologie bude schopna detekovat, když se sníží srdeční frekvence uživatele a následně podá antidotum.

Pomoc bez dalších

Opioidní epidemie ničí Spojené státy a prudce roste počet předávkování. Spousta výzkumníků proto řeší otázku, jak podat včas a správně účinné antidotum. Zatímco léčivo naloxon (Narcan) lze použít v případě pečovatelů či zdravotníků, pokud je pacient sám, nemůže si jej vždy podat.

Vědci z Purdue University v současnosti hledají řešení tohoto problému prostřednictvím nositelného zařízení, které automaticky antidotum uvolní.

Mnoho pacientů je v době předávkování nalezeno zcela osamocených a nezpůsobilých aplikovat si injekčně příslušný život zachraňující léčivý přípravek. Vědci na univerzitě proto připravují řešení s uzavřenou smyčkou, které dokáže automaticky antidotum podat.

Jak to funguje

Technologie, která je stále ve fázi ověřování koncepce, je tvořena baterií, RF přijímačem a indukční cívkou pro vyvinutí tepla pro zahřátí speciální kapsle s léčivem. Je určena k detekci nebezpečného poklesu srdeční frekvence uživatelů.

Senzor EKG umístěný na kůži, například na hrudi, měří rychlost dýchání. Když senzor detekuje příliš nízkou rychlost dýchání, aktivuje generátor magnetického pole pro zahřátí implantované tobolky s léčivem a uvolní naloxon za 10 sekund.

Základní myšlenkou je schopnost měřit dechovou frekvenci pomocí nějakého nositelného senzoru, a následně na základě nějaké definované hodnoty spustit uvolnění (aplikaci) antidota, které je implantováno pod kůži pro případ potřeby.

Když systém odhalí respirační selhání, uvolní se automaticky léčivo, aby měl postižený více času na lékařské ošetření.

Varování zdravotníkům

V budoucnu se počítá i s komunikační komponentou, která bude autonomně varovat tísňové služby, když nositelný senzor zjistí, že se uživatel předávkoval.

Opioidní krize se stala hlavním problémem veřejného zdraví ve Spojených státech. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo jen předávkování v USA v roce 2017 příčinou 70237 úmrtí.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

Ing. Ladislav Rudišar

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Ladislav Rudišar

Živý záznam akce

1. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan

Thony Björk

Deregulation of the Swedi...

Thony BjörkISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.