Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele zákona o léčivech, přípravy na online ověřování léčiv

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Zuzanou Baťovou, Ph.D., ředitelkou slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv, nejen o antireexportní novele zákona o léčivech, přípravě na online ověřování léčiv či mezinárodní spolupráci.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Finsko chce zavést sdílený lékový záznam a online očkovací průkaz

Vloženo: 03.08.2019, 07:48 | Čteno: 11061×
Foto: Fimea

Finské Ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví navrhuje zřízení národního seznamu léčivých přípravků, aby se zvýšila účinnost léčby a zlepšil přístup k informacím o léčivech.

Sdílený lékový záznam

Podle ministerstva je potřeba zlepšit sdílení informací o případných lékových problémech a jejich řešení. Pro lékaře je obtížné učinit rozhodnutí o podání správného léčiva, pokud nemají k dispozici dostatek aktuálních informací.

Stejně tak pacient musí být o léčbě informován a musí mít lepší informace o léčivech, aby byla zajištěna adherence a lékař dosáhl stanovených medicínských cílů.

V současné době neexistuje ve Finsku jednotný seznam léčiv, ale informace se liší podle místa léčby pacienta. Proto chce ministerstvo vytvořit národní seznam léčiv, který bude možné sdílet a který bude obsahovat všechny léčivé přípravky, které pacient užívá.

Lepší přístup k informacím o léčivech

Pacient by měl mít aktuální informace o všech svých léčivých přípravcích, které užívá, což má posílit jeho zájem o péči a sledování svých léčivých přípravků.

Sdílený lékový záznam bude založen na službě Kanta – digitální služba spravující elektronickou dokumentaci a preskripci pacienta a online lékovou databázi léčiv – a systematickém dalším strukturování lékové informační služby.

Smyslem změn je zlepšit přístup k základním informacím o léčivých přípravcích. Ty budou k dispozici ve strukturovaném formátu a bude je možné použít v informačních systémech lékařů i lékáren.

Vývoj digitálních provozních modelů, služeb a nástrojů si vyžádá legislativní změny.

Online informace o očkování

Ministerstvo rovněž předpokládá, že v průběhu příštích deseti let bude pacient rovněž informován o svém očkování. Do informačních systémů pacientů bude vložena informace o proběhlém očkování (očkovací průkaz) a případné reakce na očkování.

Informace bude možné využít v reálném čase pro správu, monitorování a výzkum očkování. Hodnocení ošetření zahrnuje také kvalitu, bezpečnost a nákladovou efektivitu.

Údaje o očkování bude stát využívat k posouzení proočkovanosti a bude moci lépe cílit léčbu, například na základě genomických údajů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Školné na vysokých školác...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Stanislav Havlíček

Kauza léčivé přípravky s ...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Živá reportáž z akce

Zavírání Českého farmaceu...

Živá reportáž z akce

Veronika Petláková

Centrální datové úložiště...

Veronika Petláková

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Povinná elektronická pres...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti břišnímu t...

RNDr. Marek Petráš

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Ladislava Valášková,...


ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.