Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Finsko chce zavést sdílený lékový záznam a online očkovací průkaz

Vloženo: 03.08.2019, 07:48 | Čteno: 11225×
Foto: Fimea

Finské Ministerstvo sociálních věcí a zdravotnictví navrhuje zřízení národního seznamu léčivých přípravků, aby se zvýšila účinnost léčby a zlepšil přístup k informacím o léčivech.

Sdílený lékový záznam

Podle ministerstva je potřeba zlepšit sdílení informací o případných lékových problémech a jejich řešení. Pro lékaře je obtížné učinit rozhodnutí o podání správného léčiva, pokud nemají k dispozici dostatek aktuálních informací.

Stejně tak pacient musí být o léčbě informován a musí mít lepší informace o léčivech, aby byla zajištěna adherence a lékař dosáhl stanovených medicínských cílů.

V současné době neexistuje ve Finsku jednotný seznam léčiv, ale informace se liší podle místa léčby pacienta. Proto chce ministerstvo vytvořit národní seznam léčiv, který bude možné sdílet a který bude obsahovat všechny léčivé přípravky, které pacient užívá.

Lepší přístup k informacím o léčivech

Pacient by měl mít aktuální informace o všech svých léčivých přípravcích, které užívá, což má posílit jeho zájem o péči a sledování svých léčivých přípravků.

Sdílený lékový záznam bude založen na službě Kanta – digitální služba spravující elektronickou dokumentaci a preskripci pacienta a online lékovou databázi léčiv – a systematickém dalším strukturování lékové informační služby.

Smyslem změn je zlepšit přístup k základním informacím o léčivých přípravcích. Ty budou k dispozici ve strukturovaném formátu a bude je možné použít v informačních systémech lékařů i lékáren.

Vývoj digitálních provozních modelů, služeb a nástrojů si vyžádá legislativní změny.

Online informace o očkování

Ministerstvo rovněž předpokládá, že v průběhu příštích deseti let bude pacient rovněž informován o svém očkování. Do informačních systémů pacientů bude vložena informace o proběhlém očkování (očkovací průkaz) a případné reakce na očkování.

Informace bude možné využít v reálném čase pro správu, monitorování a výzkum očkování. Hodnocení ošetření zahrnuje také kvalitu, bezpečnost a nákladovou efektivitu.

Údaje o očkování bude stát využívat k posouzení proočkovanosti a bude moci lépe cílit léčbu, například na základě genomických údajů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

E-preskripce – benefit pr...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Živý záznam akce

3. Tématický den - Den lé...

Živý záznam akce

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.