Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Filip Vrubel

E-preskripce, hlášení ceny léčivých přípravků, převod listinných receptů do digitální podoby

První část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Vědci vyvíjejí nositelný senzor srdečního tepu plodu

Vloženo: 14.08.2019, 06:03 | Čteno: 13611×
Foto: Stevens.edu

Vědci na Stevens Institute of Technology vyvinuli nové nositelné zařízení, které je navrženo tak, aby pomohlo rodičům, kteří očekávají potomka, sledovat srdeční rytmus plodu. A to prostřednictví běžného senzoru.

Studie potvrdila efekt

Technologie využívá seismokardiogramové a gyrokardiogramové záznamy shromážděné z běžného senzoru spotřebitelské úrovně. Když je senzor umístěn na břicho matky, detekuje vibrace, když se plod pohybuje nebo když bije jeho srdce.

V malé studii na 10 těhotných ženách zjistil výzkumný tým, že interpretace byla srovnatelná mezi novými nositelnými senzory a současně získanými záznamy fetální kardiotokografie, která je v současné době standardem péče.

Vědecký tým to prezentuje jako alternativu k větším senzorům s krátkou životností baterie. Podle prohlášení neváží technologie „skoro nic“ a má více než 24hodinovou výdrž baterie.

Konečným cílem je pro vědce sestavit vlastní zařízení využívající technologii.

Boj s úmrtností

Míra kojenecké úmrtnosti v USA předstihuje v roce 2016 i nadále ostatní bohatší země, včetně Kanady, Německa a Japonska, s úmrtností 5,9 na 1000 narozených dětí.

Tato krize je obzvláště převládající v černošské komunitě. V roce 2016 zemřeli kojenci z tého komunity v poměru 11,4 na 1000 narozených ve srovnání s bílými dětmi, kde byl podle CDC podíl úmrtí 4,9 na 1000 narozených.

Očekává se, že tato nová technologie pomůže rodičům, kteří očekávají potomka, sledovat jejich nenarozené dítě.

Podle vědců ze Stevens Institute of Technology dojde k téměř třetině porodů mrtvého dítěte při absenci komplikujících faktorů. Podobné zařízení by tak mohlo dát těhotné ženě vědět, jestli je její plod ohrožen a musí vyhledat lékaře.

Schválení FDA

V posledních letech přicházejí na trh desítky nových společností zabývajících se zdravím plodu. Zejména jde o vzdálený monitoring plodu. Některým už i americká FDA udělila patřičné schválení pro uvedení na trh (např. AN24 společnosti Monica Healthcare).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Helena Vanžurová

Studenti se představují.....

Helena Vanžurová

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Dr. Emil Zörner

Generický trh léčiv v ČR ...

Dr. Emil Zörner

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

Tomaso Piaggio

EPSA and PGEU cooperation

Tomaso PiaggioISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.