Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

První finská lékárna spustila Rx online na nové platformě od profesní komory

Vloženo: 22.08.2019, 06:03 | Čteno: 14681×
Foto: APATYKÁŘ®

První lékárna ve finském městě Espoo spustila online aktivity na nové digitální platformě eAPTEEKKI vyvinuté Finskou lékárnickou komorou. Nový web je přímo integrován s online platformou. Brzy má následovat více než 200 lékáren po celém Finsku, což zdvojnásobí počet online lékáren.

Online a rychle

Současně s novou platformou byla spuštěna možnost velmi rychlého doručení zásilek až domů. Pokud zákazník zadá objednávku do 16:00 hod., doručí ji služba Eezery, se kterou komora spolupracuje, ve stejný pracovní den. Zákazníci mají rovněž možnost expresního doručení domů do čtyř hodin od objednání.

Dodávky lze také vyzvednout osobně v lékárně. Lékárna Tapiola, která jako první novou platformu využívá, sídlí u nového nákupního centra se stanicí metra a autobusového terminálu.

Vedoucí lékárník věří, že díky nové službě bude online objednávání ještě oblíbenější. Zákazníci si mohou objednat své léčivé přípravky během dne v práci nebo přes mobilní telefon např. na služební cestě a vyzvednout ai je mohou po cestě domů, anebo už na ně bude zásilka doma čekat.

Vzhledem k umístění lékárny již nyní nabízela dodávku léčiv domů, ale byla v této službě ojedinělá. Lékárník věří, že popularita doručování domů nyní poroste, protože objednávka prostřednictvím nového webu bude pro klienty výhodnější.

Oblast dodání objednávek je v okruhu do 15 kilometrů a zahrnuje velkou část metropolitní oblasti Helsinek.

Spolupráce s komorou

Ve Finsku je nyní více než 100 lékáren, které provozují internetový výdej, ale jejich počet roste a letos se má zdvojnásobit, protože o tuto službu je mezi zákazníky velký zájem. Jsou navázány na webovou platformu eAPTEEKKI, kterou provozuje Finská lékárnická komora.

Komora vyvíjí digitální služby pro lékárny již několik let a právě s rozvojem online služeb vzrostla i potřeba dopravních služeb. Pacienti a zákazníci oceňují především jednoduchý výběr a možnost volby lékárny. Nově pak vítají možnost osobního a rychlého doručení přes službu společnosti Eezery.

S tou komora uzavřela letos v květnu dohodu o pokrytí nejbližšího okolí kolem lékáren (do 15 km) tak, že se zásilka s objednanými receptovými léčivými přípravky i OTC přípravky může k pacientovi dostat již do několika málo hodin.

Všichni řidiči společnosti prošli speciálním tréninkem ohledně transportu léčiv. Pro zajištění kvality jsou online sledovány teplotní podmínky po celou dobu přepravy a dodávky jsou zajištěny vlastním technickým řešením Eezery.

Jak uvedla komora, o službu je velký zájem a online lékárny tak nabízejí vyšší komfort pro zákazníky. Zejména u chronických pacientů, kteří často své přípravky dobře znají a nepožadují poradenství. Lékárny se tak i díky tomu mohou více věnovat akutním potížím pacientů, kteří dorazí na poradu do lékárny.

Expanze po Evropě

Aktuálně služba Eezery funguje už v několika desítkách míst a do konce roku se má rozšířit po celém Finsku jako nový koncept dopravy. Podle ředitele společnosti je o službu zájem i mimo Finsko, konkrétně v pobaltských zemích a střední Evropě.

Pilotní projekty na mezinárodním trhu firma plánuje příští rok. Ambiciózní cíl předpokládá pokrytí celé Evropy. Firma vznikla v roce 2017 jako původně dopravce oblečení a jídla. Od letoška se soustřeďuje na technologický vývoj. V Evropě se chce zaměřit výhradně na rozvoz léčivých přípravků.

Rozvoz večer, rychlost

Eezery svým pojetím rozbíjí tradiční model přepravních služeb, které nesplňují požadavky na osobní vstřícnost. To je, podle společnosti, důsledkem, proč lidé v některých případech nezvolí e-shop, anebo si online objednané zboží vyzvednou v kamenné pobočce.

Chce proto propojit lokální lékárny s mobilní aplikací a nabídnout dodávky s osobním přístupem od 20 minut do nejdéle 3 hodin nejen přes den, ale i večer (do 22 hod.). Služba funguje na podobném principu jako taxislužby Uber apod., kdy nevyužívá vlastních zaměstnanců, ale běžné lidi (řidiče), kteří si chtějí přivydělat. Právě díky jejich množství je schopna pokrýt i velmi krátké časy.

Mobilní aplikace propojí objednávku pacienta s lékárnou, která ji připraví a nejbližšího řidiče, který zásilku přepraví mezi lékárnou a pacientem. Jednoduše ten, který je nejblíže v dané oblasti zásilku převezme a doručí.

Konkurence Amazonu

Eezery službu prezentuje pro maloobchodníky, ale i lékárny jako možnost, jak efektivně konkurovat nadnárodním internetovým gigantům, jako je např. Amazon, které ničí místní obchodníky. Online objednávky jsou dnes běžným standardem, ale malé obchody nedokáží konkurovat, častým problémem je právě logistika.

A právě rychlá přeprava v řádu desítek minut je výhodou, na kterou zákazníci slyší. Otázkou však zůstává bezpečnost zásilek s léčivými přípravky, které přepravuje de facto náhodný řidič. Jakékoli manipulaci se zásilkou má však zamezit online sledování.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Ján Valjan

Rozhodnutí Evropského sou...

PharmDr. Ján Valjan

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

Mgr. Stanislav Havlíček

Regulační poplatky v léká...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

O lékárenských stojatkách...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Pozvánka na sezónu 2011 d...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Martin Beneš

Reakce ředitele SÚKL na i...

PharmDr. Martin Beneš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.