Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Téměř čtvrtina mileniálů nebyla 5 let fyzicky u lékaře, preferují online konzultace

Vloženo: 23.08.2019, 05:56 | Čteno: 15010×
Foto: APATYKÁŘ®

Nový průzkum americké společnosti Harmony Healthcare IT ukazuje, že lidé ve věku 23-38 let se vyhýbají tradiční péči a připojují se ke službě WebMD (online databáze zdravotních a lékových informací).

Online péče

Průzkum potvrzuje, že mileniálové ve velkém počtu přicházejí do styku s lékařem spíše online, než aby k němu fyzicky šli, pokud potřebují lékařskou pomoc.

Zatímco pouze 48 % dotázaných (2013 Američanů ve věku 23-38 let) uvedlo, že důvěřují online zdrojům co se týče přesné diagnostiky příznaků, 73 % připustilo, že získávají lékařské poradenství raději online, než by navštívili lékaře.

Nejstarší služba ve Spojených státech WebMD byla jednoznačně první volbou jako online zdroj, přičemž 82 % jmenovalo přímo tento web a další nejbližší odpověď, zpravodajské články, uvedlo jen 27 %.

Oddalování řešení

45 % mileniálů oddalovalo řešení nějakého zdravotního problému a 41 % z nich jej oddalovalo dokonce déle než rok.

Průzkum také zjistil, že 76 % mileniálů má lékaře primární péče. Třetina respondentů přitom nebyla v posledním roce na pravidelné lékařské prohlídce a 24 % na ní nebyla dokonce ani v posledních pěti nebo více letech.

Svého ošetřujícího lékaře si mileniálové vybírají nejčastěji prostřednictvím portálu zdravotní pojišťovny (30 %), na základě doporučení rodiny (29 %), online recenzí (21 %). Jen v 11 % dají na doporučení od přátel a spolupracovníků (3 %).

Mileniálové online

Mileniálové jsou velkou a rostoucí skupinou uživatelů zdravotní péče, u nichž se očekává, že v roce 2030 převýší počet baby boomu o 22 mil. Čím více se obracejí na běžné ordinace např. v obchodních centrech apod. a telemedicínu, tím více potenciálně přetvářejí zdravotní prostředí.

Studie ukazuje, že nabývá na významnosti online přítomnost v domácím prostředí, pokud chtějí tradiční poskytovatelé zdravotní péče tyto pacienty přivést do ordinace. 65 % respondentů uvedlo, že by se nesešli s lékaře, pokud by nebyl online a 48 % uvedlo, že upřednostňuje virtuální návštěvu u lékaře před osobní.

Dalším důležitým faktorem je rovněž ekonomické hledisko. Zatímco 42 % respondentů uvedlo, že na preventivní prohlídky nechodí, protože se „cítí zdraví“, 22 % nemělo pojištění.

WebMD přitom není jen pohodlná množnost, ale je i zdarma a je těžké říci, kolik respondentů si tuto službu vybralo právě z tohoto důvodu. V průzkumu pouze 35 % respondentů uvedlo, že si vyčlenili úspory na mimořádné zdravotní příhody a 51 % z nich ušetřilo méně než 100 USD měsíčně.

Řada odborných médií však WebMD kritizuje, že je sponzorována ze zdrojů třetích stran a že doporučuje léčiva nebo lékaře sponzorů. Někteří lékaři uvádějí, že služba podporuje hypochondrii a neúčinnou „léčbu“, jako např. green coffee a různé další doplňky stravy.

Každopádně další průzkum ukazuje odklon od tradiční péče k online nabídkám, a to nejen u mileniálů, ale také u generace X a Z.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Elektronická preskripce, ...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovenští lékárníci potvr...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Daniela Seberová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Seberová...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Specializace studia farma...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.