Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Němečtí výrobci podporují e-recept, chtějí ale online data

Vloženo: 30.08.2019, 07:11 | Čteno: 13684×
Foto: APATYKÁŘ®

Digitalizace německého zdravotnictví se v současné době rychle posouvá kupředu – elektronický předpis má přijít v roce 2020 a elektronický pacientský záznam o rok později. V ideálním případě si bude moci pacient zobrazit všechny léčivé přípravky, které užíval nebo užívá v mobilní aplikaci.

Vkládání dat ihned

To vítají i výrobci. Aby však z toho mohl pacient opravdu profitovat, musejí být data, podle sdružení generických výrobců Pro Generika, kdykoli aktuální – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

To se může stát jedině tehdy, pokud lékárník nebo tzv. poskytovatel zdravotních služeb vloží informace při výdeji léčivého přípravku nebo zdravotnické pomůcky do elektronické dokumentace pacienta v daný den výdeje.

V současné době to vypadá, že by se některé systémy elektronických pacientských záznamů měly opírat o vyúčtovaná data zdravotních pojišťoven. Tímto způsobem by však byly informace do systému vloženy až s půlročním zpožděním a to nemůže přinést žádné zlepšení léčby.

Digitální příbalová informace

S technickým rozhraním by systém mohl být také perspektivně využit tak, aby pacientovi umožnil přístup k digitální příbalové informaci. Už nyní pacienti často vyhledávají na internetu informace o svých léčivých přípravcích.

Takové rozhraní by také výrobcům umožnilo nabízet pacientům pokyny – např. jako video nebo nákres – k usnadnění manipulace se složitějšími léčivými přípravky (jako je například inhalátor pro léčbu astmatu apod.). Je důležité, aby byla vytvořena jednotná technická struktura, aby byly provozní náklady co nejnižší.

Záznamy o všem

Má-li být léčba pomocí e-receptu a elektronických pacientských záznamů skutečně zlepšena, musí být také zajištěno, že vydaný léčivý přípravek nebude zobrazen v elektronických pacientských záznamech pouze na úrovni účinné látky, ale obchodním názvem a názvem účinné látky, dávkou, počtem a lékovou formou a že tam budou uvedeny také všechny předepsané pomůcky.

Elektronický záznam by měl rovněž obsahovat i jiné léčivé přípravky prodávané pouze v lékárnách, např. OTC přípravky.

O datech uložených na e-receptu a elektronických pacientských záznamech každopádně musí vždy rozhodovat pouze pacient.

Sdružení rovněž požaduje, aby byl paralelně zaveden e-recept pro léčivé přípravky a předepisované zdravotnické prostředky, aby se zamezilo dublování a získal se úplný přehled o předepsaných přípravcích.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Kateřina Dittrichová

Student Exchange Programm...

Kateřina Dittrichová

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Uvolnění výdeje pohotovos...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Tibor Czuľba

Reforma slovenské lékové ...

PharmDr. Tibor CzuľbaISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.