Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Němečtí výrobci podporují e-recept, chtějí ale online data

Vloženo: 30.08.2019, 07:11 | Čteno: 14273×
Foto: APATYKÁŘ®

Digitalizace německého zdravotnictví se v současné době rychle posouvá kupředu – elektronický předpis má přijít v roce 2020 a elektronický pacientský záznam o rok později. V ideálním případě si bude moci pacient zobrazit všechny léčivé přípravky, které užíval nebo užívá v mobilní aplikaci.

Vkládání dat ihned

To vítají i výrobci. Aby však z toho mohl pacient opravdu profitovat, musejí být data, podle sdružení generických výrobců Pro Generika, kdykoli aktuální – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

To se může stát jedině tehdy, pokud lékárník nebo tzv. poskytovatel zdravotních služeb vloží informace při výdeji léčivého přípravku nebo zdravotnické pomůcky do elektronické dokumentace pacienta v daný den výdeje.

V současné době to vypadá, že by se některé systémy elektronických pacientských záznamů měly opírat o vyúčtovaná data zdravotních pojišťoven. Tímto způsobem by však byly informace do systému vloženy až s půlročním zpožděním a to nemůže přinést žádné zlepšení léčby.

Digitální příbalová informace

S technickým rozhraním by systém mohl být také perspektivně využit tak, aby pacientovi umožnil přístup k digitální příbalové informaci. Už nyní pacienti často vyhledávají na internetu informace o svých léčivých přípravcích.

Takové rozhraní by také výrobcům umožnilo nabízet pacientům pokyny – např. jako video nebo nákres – k usnadnění manipulace se složitějšími léčivými přípravky (jako je například inhalátor pro léčbu astmatu apod.). Je důležité, aby byla vytvořena jednotná technická struktura, aby byly provozní náklady co nejnižší.

Záznamy o všem

Má-li být léčba pomocí e-receptu a elektronických pacientských záznamů skutečně zlepšena, musí být také zajištěno, že vydaný léčivý přípravek nebude zobrazen v elektronických pacientských záznamech pouze na úrovni účinné látky, ale obchodním názvem a názvem účinné látky, dávkou, počtem a lékovou formou a že tam budou uvedeny také všechny předepsané pomůcky.

Elektronický záznam by měl rovněž obsahovat i jiné léčivé přípravky prodávané pouze v lékárnách, např. OTC přípravky.

O datech uložených na e-receptu a elektronických pacientských záznamech každopádně musí vždy rozhodovat pouze pacient.

Sdružení rovněž požaduje, aby byl paralelně zaveden e-recept pro léčivé přípravky a předepisované zdravotnické prostředky, aby se zamezilo dublování a získal se úplný přehled o předepsaných přípravcích.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Je korupce realitou v čes...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

Radek Šalomon

Nejdřív bylo jablko, pak ...

Radek Šalomon

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.