Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

E-preskripce ve Švédsku povinně od června 2020

Vloženo: 30.10.2019, 05:55 | Čteno: 12676×
FOTO: APATYKÁŘ®

Dne 1. června 2020 začne ve Švédsku platit zákon o národním seznamu léčivých přípravků. Účelem je, aby léčivé přípravky, které jsou předepisovány pacientovi, byly dostupné všem aktérům v řetězci zdravotní péče. V této souvislosti Švédská léková agentura navrhuje zavedení povinné elektronické preskripce.

Automatický přístup do e-záznamu

Dne 1. června 2020 vstupuje ve Švédsku v platnost zákon o národním seznamu léčivých přípravků. To znamená, že agentura pro e-Health povede registr všech předepsaných a vydávaných léčiv (lékový záznam).

Očekává se, že Národní seznam léčiv bude důležitým nástrojem pro lepší užívání léčiv, protože poskytovatelé zdravotní péče a lékárníci získají automaticky přístup k informacím o tom, jaké léky má pacient (připomeňme situaci v ČR, kde se o tom před nedávnem vedly diskuze).

Tímto způsobem bude možné v budoucnu lépe zabránit vedlejším účinkům a nevhodným kombinacím léčivých přípravků.

Důležitým faktorem pro udržování aktuálnosti informací v národním registru je to, aby byly léčivé přípravky jsou předepisovány výhradně elektronicky, pokud je to možné. Agentura proto prozkoumala nezbytné změny stávajících předpisů, které mají být provedeny, aby mohl být zaveden elektronický předpis.

V souvislosti s vládním úkolem budou také upraveny nařízení o předepisování, aby se vyjasnilo, jaká pravidla platí při předepisování a vydávání léčiv. Do 9. října běžela lhůta pro připomínky, nyní je agentura vyhodnocuje.

Výrazná podpora

Zaslané připomínky na doporučení ukazují velkou podporu zavedení elektronické preskripce. Ve Švédsku je už nyní cca 90 % receptů v elektronické podobě a jak lékaři, tak lékárníci mají k této věci pozitivní přístup. Přijetí proto nebylo překvapením.

Každopádně předepisování a výdej léčiv je složitý systém. Při návrzích proto musí být jasně stanovena základní pravidla, nicméně současně je nutné umožnit určitou flexibilitu, protože nelze předvídat všechny myslitelné situace.

Změny znamenají, že elektronická preskripce bude povinná a primární způsob předepsání léčivých přípravků. Předepisování v papírové podobě bude povoleno pouze v určitých výjimečných případech.

To znamená, že všichni předepisující lékaři budou muset mít přístup k nějakému způsobu předepisování léčivých přípravků elektronicky.

Agentura identifikovala, že existuje závislost na technologickém rozvoji a dalších právních předpisech, které mají vliv na časový harmonogram zavedení. A právě k tomuto bodu také získala nejvíce připomínek.

Všichni aktéři tak budou mít přiměřenou šanci připravit si pracovní postupy a zavést systémovou podporu, aby bylo prakticky možné zavést elektronickou preskripci obecně.

Národní registr

Národní registr léčivých přípravků se stane celostátním zdrojem informací, který poskytne přístup pro lékaře, ošetřovatele, lékárníky a pacienty ke stejným informacím o předepsaných a vydaných léčivých přípravcích pacienta.

Pacient je stále více zapojen do své péče a současně jsou předepisujícím lékařům poskytovány lepší nástroje pro sledování farmakoterapie. Kromě toho se zvýší bezpečnost pacientů snížením rizika zneužívání či chybným užitím léčiv.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti meningokok...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Helena Vanžurová

Možnosti studentských vým...

Helena Vanžurová

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková,...

Mgr. Ladislava Valášková,...

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

Tomáš Kříž

Student Exchange Programm...

Tomáš Kříž

Mgr. Michal Hojný

Test lékáren v podání čes...

Mgr. Michal Hojný

PharmDr. Ján Valjan

Přípravky s pseudoefedrin...

PharmDr. Ján Valjan

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.