Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
VÍME PRVNÍ

Litva spustí Rx online a státní „heuréku“ od poloviny roku 2020

Vloženo: 13.11.2019, 05:52 | Čteno: 17621×
FOTO: APATYKÁŘ®

Litevské Ministerstvo zdravotnictví umožní pacientům nakupovat po volně prodejných i léčivé přípravky na předpis online. Aniž by pacienti museli vyjít ze svého domova, budou moci online vidět nabídky všech lékáren a porovnat ceny, získat rady od svého lékárníka a objednávat si své přípravky.

Internet zařídí konkurenci

Inovace stanovené ministerským nařízením jsou v současné době předkládány k veřejnému připomínkování zainteresovanými stranám. Ministerstvo navrhuje, aby lidé mohli nakupovat léčivé přípravky a zdravotnické prostředky online nejdéle do poloviny roku 2020. Od ledna 2019 je v Litvě možné distančně koupit volně prodejné přípravky.

Podle ministra zdravotnictví Dr. Aurelia Verygy tento přístup usnadní nejen nákup léčiv pro lidi žijící daleko od lékáren nebo pro osoby se zdravotními problémy, ale také ušetří pacientům nemalé peníze.

Jak uvedl ministr, je důležité zajistit, aby pacienti, bez ohledu na jejich zdravotní stav a místo pobytu, měli rovný přístup k léčivým přípravkům na předpis, které potřebují. Zejména pokud je v některých případech možné předepsat recepty na dálku.

Kromě toho se očekává, že nový systém posílí žádoucí hospodářskou soutěž mezi lékárnami vedoucí k úsporám pro pacienty.

Jednotně ze státního portálu

Aby pacienti získali svůj recept a mohli si jej vyzvednout na dálku, přihlásí se ke svému účtu na tzv. zdravotním portálu. Na portálu jsou dále dostupné záznamy o lékové historii, recepty a současně pacienti uvidí, které přípravky jim byly vydány.

Podle náměstkyně ministra je online nákup léčiv nejpříjemnější pro pacienta a poskytuje vysokou bezpečnost dat.

Pacienti současně budou moci na portálu vidět informaci o všech lékárnách, které mají skladem (nebo nabízejí) požadované léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky, a také ceny, za něž je nabízejí na jednom místě. Podle ministerstva to podpoří hospodářskou soutěž mezi lékárnami.

Pacienti se tak nebudou muset přihlásit k webovým stránkám každé lékárny, která zásilkový výdej provozuje, protože budou schopni realizovat nákup přes svůj účet zdravotního portálu.

Sjednocený standard přihlašování a ověřování pacientů tak zajistí, podle ministerstva, nejen bezpečnost údajů o pacientech, ale bude také jednoduše použitelný.

Online porovnání cen

Systém umožní pacientovi porovnat nabídky a ceny konkrétních léčivých přípravků ve všech lékárnách a po výběru konkrétní položky nebo lékárny bude přesměrován na stránky vybrané lékárny, kde najde dodací podmínky, možnosti platby a komunikaci s lékárníkem.

Distanční výdej léčivých přípravků na předpis a zdravotnických prostředků přivítaly pacientské organizace a doufají, že jeho realizace umožní pacientům bezpečně a pohodlně získat předepsané přípravky, aniž by se vzdálili z domova.

Plánovaná implementace zásilkového modulu do elektronického zdravotního portálu ministerstva bude stát až 100 tis. EUR a bude financována z fondů Evropské unie.

Distanční výdej receptových léčiv je povolen ve Švédsku, Finsku, Norsku, Portugalsku, Estonsku, Německu, Nizozemsku, Spojeném království, Dánsku. V některých zemích není možné tímto způsobem vydávat návykové a psychotropní látky.

Dálkové vyšetření, interakce online

I v Litvě měl být zásilkový výdej receptových léčiv umožněn stejně jako u OTC léčiv od letošního ledna, ministerstvo však provedlo odklad kvůli nepřipravené infrastruktuře. Zejména neexistenci uvedeného modulu ve zdravotním portálu.

Nicméně tento krok musel následovat poté, co v polovině roku 2018 země schválila možnost vystavovat recepty pacientům na dálku. Pacienti také mohou být vyšetřeni na dálku. Toto nařízení vstoupilo v platnost 1. září 2018.

Připomeňme rovněž, že Litva spustila online kontroly interakcí předepsaných léčivých přípravků s jinými, které pacient užívá, v systému elektronické preskripce (další modul zdravotního portálu). Tato utilita je k dispozici bezplatně všem zdravotnickým zařízením.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se bezmála 20 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan

Ing. Miroslav Michálek

Nevidomý není mentálně po...

Ing. Miroslav Michálek

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

Hana Pavlasová

Kompletní průvodce regist...

Hana Pavlasová

PharmDr. Petr Rejsek

Noc muzeí – tentokrát v č...

PharmDr. Petr Rejsek

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí v ČFM na Kuksu ...

Mgr. Ladislava Valášková,...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti japonské e...

RNDr. Marek Petráš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.