Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Švýcarské pojišťovny hradí plně telemedicínské služby

Vloženo: 04.12.2019, 06:02 | Čteno: 16597×
FOTO: Medgate

Švýcarští pacienti mohou bez omezení využívat telemedicínské služby. Společnost Medgate, která je na tomto poli aktivní už 20 let, se dohodla s pojišťovnami a služby budou dostupné pro všechny pojištěnce ve Švýcarsku. Prostřednictvím mobilní aplikace si mohou nepřetržitě rezervovat telekonzultaci s lékaři 365 dní v roce. Služba je hrazena v rámci běžného lékařského tarifu a proplácejí ji všechny švýcarské zdravotní pojišťovny.

Telemedicína na vzestupu

Telemedicínské služby našly uplatnění nejen u pacientů v hůře dostupných oblastech, ale také u těch, kteří potřebují rychlou lékařskou pomoc – často po pracovní době nebo o víkendu. Není přitom vždy nutné navštívit ordinaci lékaře nebo dokonce pohotovost.

V mnoha případech mohou lékaři poradit a léčit své pacienty po telefonu nebo prostřednictvím videokonzultace. Tím se zabrání zbytečným návštěvám u lékaře, šetří se čas a náklady a v neposlední řadě se snižuje zátěž lékařů a pohotovostí.

Jak to funguje

Všichni pojištěnci ve Švýcarsku mají nyní k těmto službám možnost přistupovat přes mobilní aplikaci Medgate. V aplikaci pacienti nejprve zadají své příznaky a zodpoví některé další otázky.

Díky využití umělé inteligence může Medgate přímo v aplikaci pacientům sdělit, zda jim lékař může pomoci doma přes telefon nebo videokonzultaci, nebo zda je nutné zajít do ordinace. Je-li doporučena telekonzultace, je možné si objednat schůzku s lékařem přes telefon či videokonzultaci.

Ve zvoleném termínu lékař kontaktuje pacienta a kvalifikovaně mu poradí. Medgate se telemedicínským službám věnuje více než 20 let a přikládá proto velký význam jejich kvalitě. Vzdělává své lékaře, kteří se budou telemedicínským službám věnovat několik týdnů před zahájením jejich činnosti.

Telemedicínské ošetření také využívá zavedené a na důkazech založené doporučené lékařské pokyny. To zaručuje vysokou a konzistentní kvalitu a současně lékaři individuálně reagují na své pacienty a jejich problémy.

Recept, lékařská zpráva, doporučení

Součástí léčby je také to, že lékaři mohou v případě potřeby a je-li to medicínsky nezbytné vystavit recept na léčivé přípravky, lékařskou zprávu nebo předpis na vyšetření. Lze tak získat i doporučení ke specialistovi.

Po ošetření dostávají pacienti svůj osobní plán ošetření s doporučením přímo do mobilní aplikace. Konzultace je lékařům hrazena stejným způsobem jako návštěva v ordinaci v rámci výkonu prostřednictvím zdravotního pojištění. V průměru stojí telekonzultace asi 50 CHF.

Spoluprací se všemi pojišťovnami tak Medgate zásadně rozšiřuje přístup pacientů k telemedicínským službám. Švýcarsko je jednou ze zemí, které tento způsob poskytování lékařské péče intenzivně propagují a nabízejí ve výraznějším měřítku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Živý záznam akce

14. Ples farmaceutů

Živý záznam akce

PharmDr. Jana Doleželová

Lékárenství a modeling v ...

PharmDr. Jana Doleželová...

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

PharmDr. Lenka Doležalová

Příprava chemoterapie pro...

PharmDr. Lenka Doležalová...

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

Doc. RNDr. Miroslav Polášek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Miroslav Poláš...

PharmDr. Ján Valjan

(Ne)povinné členství v Ko...

PharmDr. Ján Valjan

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování II....

RNDr. Marek Petráš

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Vědecká činnost vs. počet...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.